Dominvrt.si
image (28)

Energetska sanacija?

Vernesa Sadulai
29. 03. 2013 08.09
1

Rast cen energentov, omejenost fosilnih goriv, vpliv energetike na okolje in podnebne razmere so razlogi, zaradi katerih smo se začeli zavedati, da energija ni dana sama po sebi in da je ni na voljo v neomejenih količinah. Zato je energetska sanacija starejših stavb smiselna in tudi pomembna, saj s tem preprečimo nadaljnjo potrato energije.

Stari objekti so energijsko potratni

V Sloveniji je večina zgradb energetsko zelo potratnih. Zastarela infrastruktura zgradb, grajenih v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ima zelo slabo ali nikakršno izolacijo, zaradi česar danes veljajo za velike energijske potratneže. Dovolj je že pogled na njihove stroške ogrevanja. Sicer je energetska sanacija tovrstnih stavb z zastarelimi toplotnimi plašči in energetskimi sistemi predvsem zahtevna tako z organizacijskega kot finančnega vidika, vendar se ta finančna naložba povrne z zmanjšano rabo energije in tudi s prijetnejšim bivanjem.

Zakaj energetska sanacija?

Energetska sanacija starejših stavb je torej potrebna zaradi večje energetske učinkovitosti. Lastniki večstanovanjskih objektov (stanovanjskih blokov) se najpogosteje odločajo za sanacijo zunanjih ovojev objektov. Ti so zaradi dolgoletne življenjske dobe in neustreznega vzdrževanja že precej načeti in veliki potratneži energije ter zato potrebni prenove.

Ker je pri tovrstnih stavbah energetska sanacija postala že skorajda nuja, nas je zanimalo, kako poteka sanacija takšnega objekta. Na to vprašanje nam je odgovoril Anže Urevc, vodja oddelka Nepremičnine in inženiring pri podjetju Dominvest, d. o. o.: "Vedno zagovarjamo stališče, da je najprej potrebno znižati potrebe po energiji (sanacija toplotnega ovoja) ter nato v drugi fazi optimizirati ogrevalni sistem. Na ta način dolgoročno zmanjšamo tveganja in vpliv cen energentov na družinski proračun. Ni nepomembno, da je s sanacijo toplotnega ovoja v stanovanjih zagotovljena tudi boljša klima ter posledično izboljšano počutje stanovalcev," pojasni in doda, da vsak ukrep vedno tudi ekonomsko ovrednotijo in preverijo smiselnost investicije s klasičnimi ekonomskimi sodili.

Težave pri tem niso izjema

Pri sanacijah tovrstnih objektov, kjer gre za razpršeno lastništvo, ni skrivnost, da nastajajo tudi težave. "Gospodarska kriza in visoka brezposelnost to še dodatno otežujeta. Dobro delujoči nadzorni odbori so nam tu v veliko pomoč, sploh pri zbiranju potrebnih soglasij. Po drugi strani zadevo nekoliko olajšujejo izvajalci storitev in dobavitelji opreme, ki omogočajo obročno odplačevanje (v zadnjem obdobju tudi do 5 let), in seveda zbrana sredstva v rezervnih skladih. V določenih primerih obročno odplačevanje omogočamo tudi mi. Na območju Jesenic smo tako prenovili že dobrih 60 % toplotnih ovojev stavb, kar to mesto uvršča na sam vrh v Sloveniji. Ne gre pa pozabiti tudi na subvencijsko politiko države in občin," pove Urevc, ki trdi, da ni lahko prepričati večje množice ljudi, da se odločijo za katerega od ukrepov energetske sanacije, sploh v primerih večjih investicij.

Energetske izkaznice stavb

Podobno kot pri gospodinjskih aparatih so tudi stavbe uvrščene v energetske razrede glede na porabo energije, tako da je uporabnikom omogočena povsem preprosta primerjava. Energetska izkaznica vsebuje vse podatke o energetskih karakteristikah stavbe, porabi energije za delovanje stavbe. Najpomembnejše pri tem so priporočila za izboljšanje. Sicer gre že za dalj časa predpisan dokument, a za zdaj v praksi še ni zaživel. "Ravno v tem času poteka podeljevanje prvih licenc strokovnjakom in podjetjem, ki bodo te izkaznice podeljevali. Med njimi je tudi naše podjetje," pove strokovnjak na omenjenem področju in pri tem doda še, da do konca leta načrtujejo, da bo ta dejavnost počasi prišla med ljudi.

Obveznost izdelave energetskih izkaznic je predpisana z zakonodajo. Ta določa, da je energetska izkaznica obvezna pri prodaji ali najemu nepremičnine za obdobje, daljše od enega leta, prav tako pa je jih je do leta 2015 treba izdelati za vse večstanovanjske stavbe z več kot štirimi deli, ki so bile grajene pred letom 1980, in večje javne stavbe. Za preostale večstanovanjske stavbe je ta obveznost predpisana do leta 2030. Pri novih stavbah je energetska izkaznica obvezna sestavina dokumentacije za pridobitev uporabnega dovoljenja.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698