Že dolgo je znano, da plastični odpadki močno onesnažujejo naše okolje. Plastična vrečka lahko razpada od 20 do kar 1000 let, njeni delci pa po tem ostanejo v naravi za vedno. Zaradi takih odpadkov letno pogine na tisoče živali: predvsem morske, ki vrečke zamenjajo za hrano. Nova dognanja pa nevarnost takih odpadkov še potrjujejo.
Znanstveniki so ugotovili, da ne glede na dejstvo, kje na svetu plastična vrečka zaide v morje, se na koncu znajde na enem od petih tako imenovanih smetišč v oceanu. Povedali so, da bodo te vrečke tam ostale še dolgo po tem, ko krivca za pojav vrečke v oceanu več ne bo na svetu. V vsakem od petih velikih 'smetišč' na vodni gladini se nahaja toliko plastike, „da bi na teh mestih v ribiške mreže ujeli več plastike kot rib in rastlin“ je povedal znanstvenik Erik Van Sebille.
Nove raziskave so pokazale, da se zaradi morskih tokov plastika in ostali odpadki stalno premikajo in mešajo med oceani, zaradi česar je popolno očiščenje oceanov nemogoče, četudi bi takoj prenehali z ustvarjanjem novih smeti. Poleg tega pa so podali še dodatne podatke: obstaja možnost, da se ustvarja še šesti otok smeti, in sicer v Barentsovem morju. „Ta se bo dokončno pokazal šele čez 50 let“ je še povedal raziskovalec Van Sebille.
Glede na dejstva, da se smeti oceanom konstantno mešajo, da se ustvarjajo novi velikanski otoki smeti, ki bodo ne glede na naša dejanja vidni šele čez 50 let in glede na dejstvo, da se plastični odpadki razkrajajo na stotine let, imajo naši oceani zelo črno prihodnost.
Dejstvo, da se smeti iz ene države lahko pojavijo v oceanu na drugem koncu sveta pa opominja, da si pri tem okoljskem problemu ne moremo deliti krivde in moramo odgovornost prevzeti vsi.
Odgovorno ravnanje do okolja se začne doma ...
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV