To, da na naš planet občasno iz vesolja prileti kak meteorit, ni prav nič novega. Doslej naj bi jih po svetu našli že več kot 40 tisoč, verjetno pa jih je še veliko več skritih nekje na tleh brezmejnih puščav ali neposeljenih predelih sveta. Meteoriti so zelo različnih sestav. Poznamo kamnite, ki jih gradijo večinoma silikatni minerali, železove, ki jih sestavljajo železovo-nikljevi minerali ter kamnito-železove meteorite. Letno najdejo od tri do šest novih, sveže padlih meteoritov, med katerimi prevladujejo kamniti. Tudi po velikosti, teži in obliki se znajo med seboj zelo razlikovati. Največji znani na Zemljo padli meteorit do zdaj je železov meteorit Hoba v Namibiji, ki tehta več kot 60 ton!
Tako imenovana »Maska«, železov meteorit, ki so ga leta 1992 našli v puščavi Kalahari v Namibiji, je res nekaj posebnega. Gre za po obliki precej nenavaden in edinstven primer meteorita z vdolbinami, med katerima je greben, ki še bolj doda k vtisu obraza ali obrazne maske. Ravnovesje med votlinami in urezninami je skoraj popolno.
Poznavalci in strokovnjaki so zato edinstvenemu meteoritu od njegove najdbe do danes posvečali posebno pozornost in večkrat poudarili, da so naravne vdolbine v meteoritu res precej nenavaden pojav. Sploh njihova lega, ki ustvarja izjemno dovršen in veličasten estetski vzorec.
Te dni je Maska še posebej v središču javne pozornosti, saj bo skupaj z drugimi 125 meteoriti ponujena v prodajo na dražbi v New Yorku. Ocenjuje se, da bi lahko prinesla med 100 tisoč in 125 tisoč evri.
Je znanstvenikom končno uspelo priti do dna eni od velikih skrivnosti človeštva?
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV