
Če ste ljubitelj savn in razmišljate o tem, da bi si doma postavili lasten kotiček za sproščanje, naj vam povemo, da bo savna – poleg tega, da bo s svojimi zdravilnimi učinki blagodejno vplivala na vaše zdravje in počutje – tudi dvignila ceno vaše nepremičnine. Prav gotovo pa to dejstvo ni glaven razlog za odločitev zanjo. Pozitivne učinke se bodo pokazali predvsem na počutju.
Zdravniki po vsem svetu se strinjajo, da so domače savne popolnoma varne za uporabo in da lahko svojim lastnikom povečajo kakovost življenja. Nekateri trdijo, da ima 15 minut v savni podoben učinek na organizem kot ena ura hitre hoje. Uporabljate jo lahko tudi kot prostor, v katerem lahko ob branju knjige uživate v aromaterapiji.
Savna kot dekor interjerja
Domača savna bo poleg vas polepšala tudi vaš dom: še tako majhen in preprosto opremljen prostor bo s savno dobil videz razkošnega in udobnega bivanja.

Izbirate lahko med več vrstami
Pravi ljubitelji savne prav gotovo že imate svojo najljubšo, povemo pa vam lahko, da se savne delijo na tiste na leseni osnovi, kot so finska, infrardeča, bio-zeliščna in kombinirana, ter na vlažne oziroma parne savne na keramični osnovi, med katerimi je najbolj znana turška savna.
Valter Pečenko iz podjetja Titro, d. o. o., nam je povedal: "Slovenci se v največji meri odločajo za finske savne, ki so tudi cenovno najugodnejše. Sledijo jim infrardeče savne, za njimi bio-zeliščne in na koncu parne savne, pri katerih je strošek vgradnje nekoliko višji.“
Pri odločitvi je lahko poleg tega, katero savno najraje obiskujete, pomembna tudi poraba. Ta je odvisna predvsem od velikosti savne, poleg tega pa nam energetski svetovalec Bojan Žnidaršič pove: "Načeloma so savne, ki delajo z manjšo temperaturo, energetsko boljše. Isto velja za zagon: koliko časa potrebuje, da je na 'delovni temperaturi'. Pomembno je tudi okolje (soba, kabina), ki naj bo toplotno izolirano.“
Različne savne – različni pogoji za umestitev v dom
Glede na dejstvo, ali gre za lesno ali za vlažno savno, boste potrebovali različne pogoje za umestitev v dom. "Za domačo uporabo je bistveno bolj preprosto namestiti suho leseno savno (finska, infrardeča, bio-zeliščna), saj je za njeno namestitev priporočljivo, da je po tleh položena keramika in da je v bližini puščen električni kabel za napajanje peči oziroma grelcev v savni. Stene in strop se prilagodijo in izdelajo po meri, lahko pa se odločite tudi za že vnaprej izdelano tako imenovano tipsko savno," pove Pečenko.
Malce bolj zahtevna in dražja je namestitev parne savne, pri kateri so potrebni talni odtok, vodovodni priključek in električni priključek v savni ter tudi v prostoru za parni generator, ki mora biti ločen in ne sme biti nameščen v sami savni.
Lahko savno zgradimo sami?
Na voljo imate različne tipe in različne velikosti savn, vendar marsikdo vidi v gradnji lastne savne še dodaten čar. Četudi ste vešči z orodjem in ste se temeljito pozanimali o gradnji lastne savne, pa namestitev električnih inštalacij prepustite usposobljenemu električarju.
Pri samogradnji strokovnjaki priporočajo suho lesno savno, pri kateri je ena izmed prvih in najpomembnejših odločitev izbira pravega lesa. Vrste lesa, ki so najprimernejše za domačo savno, so nordijska oziroma skandinavska smreka, cedra in čuga. Les naj ni smolnat, naj je gosto raščen, s čim manj grčami in sušen v sušilnici.
Odločite se lahko za masivno ali panelno izvedbo savne z dodatno izolacijo. Postavitev konstrukcije lahko prepustite mizarju, opremo, kot so peč, grelci, nadzorna enota, luči in razni dodatki, pa boste našli na spletnih trgovinah ali pri trgovcih z opremo za welllness.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV