Dominvrt.si
Čebela

Se zavedate, kako pomembne so?

M.Č.
10. 05. 2013 09.44
24

Čebelar Vic Bachman je pred kratkim dobil naročilo, kot ga ni imel še nikoli. Preseliti je moral družino 60.000 čebel, ki so zasedle gorsko kočo v ameriški zvezni državi Utah. Strokovnjaki domnevajo, da gre za eno največjih čebeljih družin v tem delu države, zato so o dogodku poročali vsi ameriški mediji.

Čebelar Vic Bachman je bil zelo presenečen nad klicem, ki ga je dobil pred kratkim. Na pomoč ga je poklicala družina Bertagnolli, ki je v lesu pod streho njihove koče odkrila približno 60.000 čebel. Za primerjavo naj povemo, da so na spletni strani Čebelarske zveze Slovenije zapisali, da manjšo čebeljo družino sestavlja približno 20.000 čebel.

Čebele so v tej hiši začele panj ustvarjati že leta 1996, s čimer lastnikov hiše niso motile. Ti so kočo le redko uporabljali, pred kratkim pa so se začasno želeli preseliti vanjo, dokler ne bo dokončana njihova nova hiša. Ker imajo majhne otroke, so se odločili, da se morajo čebel znebiti, saj je katera od njih že zašla v hišo, poleg tega pa je bil panj ravno nad oknom otroške sobe.

Čebela
Čebela FOTO: Thinkstock


Čebele so želeli le preseliti in ne poškodovati, zato so na pomoč poklicali čebelarja in lastnika manjše trgovine s čebelarskimi izdelki. Tako je Vic Bachman prišel do njih in našel veliko čebeljo družino. Ko je odstranil lesene deske, je našel satje, ki je popolnoma napolnilo prostor, dolg približno 3,6 metra, širok 1,2 metra in globok 40 centimetrov.

Tega neobičajnega in zahtevnega opravila se je Vic lotil s pomočjo sesalnika, s katerimi je čebele posesal v kletko, pri čemer jih ni poškodoval. Pomagal si je tudi z dimom, opravilo pa je trajalo kar 6 ur. "To je gotovo največji panj, kar sem jih videl,“ je povedal ob koncu dobro opravljenega dela. Povedal je še, da so čebele zelo miroljubne živali, ki želijo le nabirati pelod in se vrniti v panj, in da človeka le redko pičijo. To večkrat storijo sršeni, ki napadajo tudi čebele.

Bachman je čebele namestil v panj za svojo hišo. "Uspelo nam je zadržati matico in trenutno je panj na mojem dvorišču, čebele pa se dobro počutijo,“ je še dodal presenečen, a vesel čebelar.

Sicer pa danes, ko je kemizacija okolja tako narasla, da v mnogih delih Slovenije medonosnih čebel skoraj ni več, velik del njihovih vlog (razen nabiranja medu) opravljajo samotarke. Prepoznamo jih po tem, da so manjše od „navadnih“ čebel; nekatere vrste so progaste, druge pa popolnoma črne.

V Sloveniji živi okrog 500 različnih vrst čebel, od tega okrog 450 čmrljev. Čebele živijo v poletnih mesecih od 14-40 dni, spomladi in jeseni do dva meseca, v zimskih mesecih, ko morajo tudi prezimiti, pa do 150 dni. Po nekaterih zapisih pa naj bi v panju opazili tudi že več kot 300 dni stare čebele.

Slovenija je domovina avtohtone čebela KRANJSKE SIVKE

Kranjska čebela, tudi kranjska sivka (znanstveno ime Apis mellifera carnica), je avtohtona čebelja pasma, ki je nastala na območju Slovenije. Najdemo jo sicer tudi na ozemlju širše Koroške in Štajerske (tudi v Avstriji), na Madžarskem, v Romuniji, Hrvaški, Bosni in Hercegovini, Srbiji, Nemčiji ter ponekod drugod. Po besedah Vlada Auguština, dolgoletnega čebelarja iz Čebelarske zveze Slovenije, je trenutno druga najbolj razširjena čebelja pasma na svetu, ki se veliko uporablja v čebelarstvu.
 
Kranjska čebela je umirjena pasma, namenjena pridobivanju medu in drugih čebeljih pridelkov v gosto naseljenih območjih. Od ostalih podvrst medonosnih čebel se loči tako po zunanjih lastnostih kot tudi po vedenjskih lastnostih.
Posebnosti v zunanjem videzu : vitko telo, temno rjava barva obročkov zadka, sive dlačice na zadku.

Prednosti za čebelarstvo: majhna poraba zimske hrane, hiter pomladanski razvoj, usmerjenost v izkoriščanje paše v gozdu, dobra orientacija hitro zmanjšanje obsega zalege v brezpašnem obdobju zalega izgine zgodaj jeseni
Kranjska čebela je miroljubna do čebelarja in ni preveč dovzetna za ropanje s strani drugih čebel, zato ji zastonj ne rečemo tudi »damska čebela«.

Zaradi rojev v dimnikih so posredovali gasilci!

"Čebelarji ponavadi ogrebemo roj v zaboj in ga nato stresemo v nov panj. Nova matica se v panju izleže po rojenju. Če je družina še močna, potem lahko še enkrat ali večkrat roji. V kolikor prileti roj v naseljeno območje,  ga pustimo pri miru in pokličemo najbližjega čebelarja v okolici, kajti  obstaja velika verjetnost da je roj iz njegovega čebelnjaka. Čebelar bo roj strokovno ogrebel in mu priskrbel novo domovanje. Več ali manj takšne on podobne zaplete rešujejo domači lokalni čebelarji, ki pri tem ne potrebujejo strokovne pomoči Čebelarske zveze Slovenije, kajti sami so usposobljeni za reševanje takšnih  čebelarskih situacij", pove Auguštin, ki pravi, da je v Sloveniji znanih kar nekaj primerov, ko so se roji naselili v dimnikih, tako da so morali posredovati gasilci da so rešili ta problem. Ena od lastnosti naših čebel, je da rojijo. Čebelje družine se razmnožujejo z rojenjem. Iz panja izleti stara matica s približno polovico čebel. Čebele se posedajo na bližnjem drevju. ! Roj si poišče nov dom, v panju pa ostane nova matica, ki so jo čebele vzgojile že pred rojenjem.

Ne pobijajte jih!


V nasprotju s prepričanjem mnogih, ki se ustrašijo vsega, kar brenči, niso nadležni ali nevarni insekti, zato jih nikakor ne pobijajmo ali celo škropimo z insekticidi!

Zakaj čebela piči?

Piči, ker se čuti ogroženo. Čebela lahko hitre gibe ter nenamerne stiske čebela zazna kot napad, pred katerim se obrani s pikom. Tako vas na primer pašna čebela, ki jo lahko najdete na cvetu, ne bo pičila, če je seveda ne boste neposredno ogrozili.

Poglejte si tudi VIDEO, kako jih lahko z malo truda privabite!

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698