'Zlato' pravilo je …
Eno od glavnih pravil pri opremljanju vaše dnevne sobe naj bo, da v robove prostora namestite večje kose opreme, kot so sedežna garnitura, regali, delovni kot, medtem ko prosto po prostoru razporedite manjše, do neke mere bolj premične kose, kot so tabureji, klubska mizica in podobni. "Ključnega pomena je zares pravilna postavitev sedežne garniture. Če jo primerno umestimo, bo v njej prijetno sedeti in tako bo postala center dogajanja. V kolikor nam uspe najti prostor, kjer bomo imeli 'zaščiten' hrbet, iz sedežne garniture pa karseda širok ali dolg razgled po prostoru, morda celo skozi okno v zunanjost, smo na pravi poti," je prepričan Mercina.
Puste in neizkoriščene dele spremenite v tople in udobne
Eden od enostavnejših, finančno dokaj ugodnih, predvsem pa prostorsko nepotratnih načinov, kako v ambient vašega doma vnesti prijetno vzdušje, je uporaba različnih tekstur. "Tu imamo na voljo celo plejado različnih sodobnih tapet (odmislite predsodke, ki izhajajo iz izkušenj izpred desetletij!), tekstila, 3D lesa. Izbira je tako široka, da nedvomno najdemo primerno različico za prav vsak okus," pravi arhitekt, ki se strinja, da je večina Slovencev še vedno premalo drznih.
Vnesite v svoj dom nekaj 'teatralnega'
Kar se same razgibanosti v prostoru tiče, je arhitekt prepričan, da je potrebno najprej definirati, kaj razgibanost sploh je, je prepričan arhitekt. "Ta občutek nam dajejo sila različne stvari, a dobro oblikovanje se tu razlikuje od slabšega ravno v tem, da dobro kljub razgibanosti ohranja rdečo nit, urejenost. Razgiban prostor je lahko na primer povsem enobarven, a vsebuje nizke, pa visoke ambiente, nekaj 'teatralnega' skrivanja elementov za vogalom, uravnavanje različnih atmosfer z umetno osvetlitvijo."
Tipična razporeditev za Slovence
Na nek način pa lahko samo dinamiko in razgibanost v sam prostor vnesemo tudi s tem, ko dnevno sobo povežemo s kuhinjo in jedilnico. "Tovrstna razporeditev je postala standard v našem okolju," priznava Mercina in dodaja: "Vsekakor ima veliko prednosti, med katerimi je ključna povezanost tistega, ki dela v kuhinji, z dogajanjem v bivalnem prostoru. Tu se še kot posebej učinkovit izkaže kuhinjski otok s štedilnikom, ko smo v celoti s telesom obrnjeni proti jedilnici oziroma naprej dnevnemu delu." Priprava hrane na tak način postane še bolj družaben dogodek in ne nekaj, kar bi bilo smiselno skriti v ločen prostor. To pa ni edina napaka, ki jo radi počnemo, ko na novo opremljamo stanovanje. Največja napaka je ponavadi prav ta, da ne poslušamo lastnih občutkov in se nekritično prepuščamo modnim zapovedim ali pa logiki tako se pač danes dela. "Mediji so lahko neizmeren in čudovit vir navdiha, a na koncu bomo mi sami živeli v našem bivalnem prostoru in le ta mora slediti našim občutkom, željam, morda tudi sanjam,« je kritičen arhitekt, ki opozarja še na to, kako nepazljivi znamo biti, ko umeščamo večje omare v bivalni prostor tako, da nam na nek način zastirajo vpad naravne svetlobe ali celo zakrivajo okna.
Večfunkcionalnost DA, toda pazljivo …
Nekaj dinamike in večjo izkoriščenost prostora lahko dosežemo tudi z večfunkcionalnim pohištvom, toda tudi tu moramo biti pazljivi. "Zavedati se je potrebno, da smo ljudje praviloma navajeni, da tista večfunkcionalnost, ki zahteva dodatno delo, na koncu izpade enofunkcionalnost. Kot uporabni se izkažejo kosi opreme, ki nam zagotavljajo različno uporabo na najbolj preprost način. Po naravi so to lažji elementi, površine, ki so lahko istočasno delovne, kot tudi odlagalne ob sedežni garnituri ali pa tisti, ki nemoteno prehajajo med posameznimi tematskimi segmenti, na primer horizontalna ploskev, ki se od police za knjige razvije do podstavka za televizijo in naprej do delovne površine. Meje med uporabo so tako zabrisane oziroma se določajo poljubno,« je še pojasnil za konec.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV