S čistili ne pretiravajte!
Zmotno je prepričanje ljudi, da je potrebno pri samem čiščenju v gospodinjstvu uporabiti čim večjo količino čistilnih sredstev, saj bo le-tako naše čiščenje dovolj učinkovito. Posledice prekomerne uporabe čistil so lepljivi filmi, ki nastanejo na pohištvu, lise, ki se jih včasih težko odstrani, in ostale poškodbe, do katerih lahko sicer pride tudi ob uporabi napačnega čistilnega sredstva. "S prekomernim čiščenjem, drgnjenjem površin in uporabo agresivnih čistil običajno poškodujemo pohištvo in materiale, kot so marmor, sanitarna keramika, sanitarne armature, različne talne obloge," opozarja strokovnjak za čiščenje.
Ne pozabite, da lahko že s samim čiščenjem, pa četudi pri tem uporabljate le vlažno ali mokro krpo in kapljico ali dve čistilnega sredstva, odvisno za kakšne površine gre, učinkovito odstranite različne mikrobe in bakterije, zato uporaba agresivnih dezinfekcijskih sredstev v našem bivalnem okolju ni potrebna.
Izberite pravo čistilno sredstvo
Druga napaka, ki vas lahko konec koncev tudi drago stane, je ta, da niste dovolj pazljivi na materiale, ki jih čistite. Znano je, da niso vsi enako zahtevni za čiščenje in da je potrebno biti pri tistih bolj delikatnih še toliko bolj pazljiv, saj lahko pride prav zaradi nepoznavanja oziroma nepravilne uporabe čistila do trajnih poškodb. "Z napačnim izborom čistil nastanejo poškodbe na materialih, zlasti kadar s kislinskimi čistili čistimo kislinsko neodporne materiale, pa tudi z alkalnimi čistili se materiali lahko poškodujejo," pove Prosen.
Pazljivo, da ne pride do poškodb
Posebno pozornost je pri čiščenju potrebno posvečati naravnim, zlasti apnenčastim kamnom (marmorji, peščenjak, travertin, …). "Zaradi delovanja kislin oziroma kemičnih reakcij, do katerih pride med kislino in apnencem, lahko pride do zelo nevarnih in trajnih poškodb. Škodljiva za tako čiščenje je tudi varikina, ki izjedka površino pa tudi same barve," razloži strokovnjak.
Dileme ni: čistite vsak dan!
Veliko ljudi je tudi v dilemi, ali naj se čiščenja svojega bivalnega prostora loteva vsakodnevno ali naj opravila, ki se jim ni moč izogniti, opravi med vikendom, ko imajo družinski člani več prostega časa. "Vsakodnevno čiščenje je smiselno," je prepričan Prosen. Tu gre bolj za redna opravila, ki jih vsakodnevno opravljamo. Pomivanje posode, pometanje tal in podobno. "Temeljitejše stanovanje očistite enkrat tedensko. To povsem zadostuje," nam pritrdi sogovornik.
Generalno čiščenje pride na vrsto spomladi
Občasno pa se pojavi še potreba po tem, da celotno stanovanje ali hišo temeljito očistimo. Ponavadi se takšnega čiščenja lotimo spomladi in jeseni, vanj pa so vključene stvari, ki jih pri vsakodnevnem in pogostem čiščenju ponavadi izpustimo. "Generalno čiščenje zajema čiščenje stekla, okenskih polic, svetil, pranje zaves, čiščenje pohištva, tal, obnova premazov, temeljito čiščenje kopalnice in kuhinje, pri čemer imamo v mislih zlasti odstranjevanje maščob. Priporočljivo je , da se ga lotimo dvakrat na leto," še svetujejo v omenjenem podjetju.
Nekaj koristnih nasvetov za samo čiščenje:
1. Čiščenje stekla
Najenostavneje: voda in pravilno izbrana mikrokrpa. Za večjo umazanijo se lahko uporabi blaga alkalna čistila.
2. Čiščenje lesenih površin
Najenostavneje: blaga raztopina nevtralnega čistila (alkoholno čistilo) in vlažna (ne mokra!) krpa.
3. Čiščenje oblazinjenega pohištva
Najenostavneje: redno tedensko sesanje. Generalno ekstrakcijo – kemično globinsko čiščenje naj za vas občasno opravijo profesionalci.
4. Čiščenje usnja
Najenostavneje: uporablja posebnega mila za čiščenje, nato negovanje s kremo.
5. Čiščenje umetnih in PVC materialov
Najenostavneje: sesamo, maslenkamo, obrišemo z vlažno krpo. Priporočljiva uporaba nevtralnega ali univerzalnega čistila; lahko tudi parfumirana čistila.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV