Dominvrt.si
image (28)

Kako najbolje poskrbeti za zdravje našega psa?

Oglas
T.M.
17. 12. 2014 06.00
0

''Ko se odločimo za novega štirinožnega družinskega člana, se moramo zavedati, da bo ta delil svoje življenje z nami naslednjih deset, petnajst ali več let. Potrebuje naš čas, našo ljubezen in to vsak dan, ne le ob koncu tedna ali ko imamo ravno čas in voljo. Biti pasji lastnik je nekaj najlepšega na svetu, a je hkrati tudi obveza in odgovornost,'' je v pogovoru z nami izpostavila dr. Zlata Čop, dr. vet. Med. iz Vet klinike Lesce.

Na katere stvari morajo misliti lastniki, da bodo njihovi psi ostali zdravi in v dobri formi?

Zdravstvene težave in poškodbe psov so zelo različne, odvisne tudi od pasme psa, prehrane, (ne)zadostnega gibanja in preventivnega cepljenja.

CEPLJENJE
V Sloveniji je obvezno le cepljenje psov proti steklini, pasjega mladička pa je priporočljivo cepiti še proti pasji kugi, parvovirozi, leptospirozi, hepatitisu in parainfluenci. Po navadi se mladiča cepi med 7 in 8 tednom starosti, cepljenje pa se obnovi po enem enemu mesecu. Po enem letu se cepljenje obnovi, nato pa na dve do tri leta osveži.

PAZI, KLOP!
Lastniki psov morajo biti tudi previdni po sprehodih v naravo, saj se lahko kaj kmalu na našega ljubljenčka naseli klop. Klopi pijejo kri, povzročajo lokalna draženja na mestu ugriza, prenašajo pa tudi več za pse nevarnih bolezni. V Sloveniji prenašajo predvsem anaplazmozoin boreliozo, v manjši meri pa tudi piroplazmozmo. Klopa je priporočljivo čim prej odstraniti, pri čemer si lahko pomagamo s posebnimi pincetami, najbolje pa je, da z sredstvi proti zunanjim zajedavcem preprečimo, da do infestacije s klopom sploh pride.

KASTRACIJA IN STERILIZACIJA
Velikokrat slišimo tudi priporočila za kastracijo in sterilizacijo psov in psičk, saj naj bi ta poseg preprečeval številne bolezni. Pri kastraciji se psu s kirurškim posegom pod narkozo odstrani moda, ki so vir moškega spolnega hormona testosterona. Kastriran pes je praviloma lažje vodljiv in strpen do drugih psov, kastriran samec pa nima težav s prostato, ki se pojavljajo pri kar več kot 80% nekastiranih samcih, starejših od osem let. Tudi cirkumanalni adenomi, novotvorbe na testisih in perinealne hernije se v glavnem pojavljajo le pri nekastriranih samcih. Sterilizacija je poseg, pri katerem se psički odstranijo jajčniki. Razlogi za sterilizacijo so različni: preprečitev gonitve, preprečevanje nezaželjene brejosti, v veliki meri pa tudi zmanjša možnost za razvoj tumorjev na mlečni žlezi, preprečuje možnost pojava cistične hiperplazije endometrija in gnojnega vnetja maternice, raka na jajčnikih, zmanjšuje pa tudi možnost pojava sladkorne bolezni.

PREKOMERNA TELESNA TEŽA PSA
Kar približno četrtina psov v Sloveniji je pretežkih. Do debelosti pride zaradi prevelikega vnosa energije glede na njihove potrebe, vpliv na telesno težo pa imajo tudi starost, pasma, spol, količina gibanja, morebitne bolezni in drugi genetski dejavniki. Prekomerna teža negativno vpliva na zdravje psa. Povzroča oteženo gibanje, obolenje dihal, obolenje srčno-žilnega sistema, sladkorno bolezen itd. Da bi bolezen preprečili, moramo veliko pozornosti nameniti kvalitetni hrani, gibanju psa, igri, sprehodom in podobnim aktivnostim, pri katerih pes pridobi na kondiciji ter vzdržljivosti.

ZAVAROVANJE: da ali ne?
Za zdravje našega hišnega ljubljenčka lahko zelo veliko torej naredimo že z rednimi preventivnimi cepljenji, rednim odpravljanjem notranjih in zunanjih zajedavcev, kakovostno prehrano, zadostnim gibanjem in občasnimi preventivnimi veterinarskimi pregledi. Kljub temu se lahko naš ljubljenček poškoduje, pa naj je to zlomljena noga ali zastrupitev s hrano. Ker želimo našemu psu seveda vse najboljše, bomo takoj pohiteli k veterinarju. Veterinarji pa niso najbolj poceni, saj lahko strošek obiska pri veterinarju hitro nanese 50 evrov. Potem so tu še stroški zdravil, da o stroških večjih posegov, ki lahko globoko posežejo v družinski proračun, sploh ne razpravljamo.

Skrb zaradi stroškov zdravljenja pasjih ljubljenčkov je razumljiva. Čeprav večina gospodarjev za svoje ljubljenčke lepo skrbi, jih le dva odstotka poskrbi tudi za njihovo zavarovanje. Zato ni odveč premislek, ali naj svojemu štirinožnemu spremljevalcu poleg dnevne uravnotežene prehrane, rednega gibanja, preventivnih cepljenj in dovolj čas ob vsakem njegovem rojstnem dnevu podarimo tudi zavarovanje. Če bomo vedeli, da bo ob nepredvidenih boleznih ali poškodbah zanj poskrbljeno, ne da bi za to morali izprazniti svojo denarnico, bomo precej bolj mirni in bomo v druženju z njim še bolj uživali.

Zavarovalnica Triglav omogoča dodatno zavarovanje stroškov zdravljenja psa, ki močno zniža stroške oskrbe. Izbirate lahko med standardnim, standardnim plus ali nadstandardnim zavarovanjem. Pse do 18. meseca starosti lahko zavarujete za celotno življenjsko obdobje, prav tako lahko zavarujete psa za čas prevoza in bivanja v tujini in odgovornost lastnika psa. Premijo je mogoče plačati na 12 obrokov, že za 7,4 evra na mesec (vključno z davkom DPZP). Za prvo leto zavarovanja vsem omogočamo tudi do 20-odstotni popust.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854