Kako pravilno shranjevati zdravju in okolju nevarne snovi
Embalaže raznih čistil, zdravil ali kozmetike so opremljene z ustreznimi oznakami, ki vam bodo dale vedeti, ali gre za zdravju ali okolju škodljivo snov. V domu so to povečini razna čistila, barve in spreji. Zaradi njihovih škodljivih lastnosti morate biti pozorni na njihovo shranjevanje. In kaj lahko storite, da zagotovite varnost v domu? Najprej pazite, da jih hranite zunaj dosega otrok ali domačih živali. Nato morate redno pregledovati njihove embalaže in se prepričati, da te niso poškodovane. Tako boste preprečili razlitje morebitnih škodljivih, vnetljivih ali strupenih snovi. Po vsaki uporabi naj bo njihova embalaža popolnoma zaprta in čista.
Nevarnih snovi ni priporočljivo shranjevati skupaj. Zaradi mešanja pri morebitnem izlitju lahko namreč nastanejo škodljive posledice. Nekatere izmed teh snovi so hlapljive, zato naj bodo prostori, kjer jih shranjujete, ustrezno prezračeni. Občasno preverite, ali vaša ventilacija pravilno deluje, in dodatno zračite prostore, kot so shramba, garaža in kopalnica, v katerih se običajno najde največ takih snovi.
V primeru, da take kemikalije shranjujete v shrambi, kjer imate za to tudi predvidene police, izberite take, ki so odporne proti rji.
Kako ravnamo z nevarnimi gospodinjskimi odpadki
Čeprav gre za prazne embalaže čistil, barv, sprejev ali kozmetičnih pripravkov, so te še vedno škodljive za okolje, zato marsikatere med njimi ne sodijo v zabojnik z ostalimi odpadki. Prav tako ostankov nikoli ne zlivajte v odtoke ali v straniščno školjko, saj lahko poškodujejo cevi in uničijo mikroorganizme, ki pomagajo razgrajevati odpadke. Poleg tega lahko onesnažijo podtalnico.
Med nevarne odpadke v gospodinjstvu na spletni strani podjetja Snaga uvrščajo: odslužene akumulatorje, baterije, barve in topila, kemikalije, olja in masti, pesticide, pralna in kozmetična sredstva, ki vsebujejo nevarne snovi, zdravila in neonske cevi. Vsemu naštetemu se tudi z izbiranjem biološko razgradljivih in okolju prijaznih čistil in kozmetike ne moremo popolnoma izogniti. Zato moramo previdno ravnati z njihovimi odpadki, ki ne sodijo v navadne zabojnike.
Baterije lahko oddate v trgovinah ali na poštah, medtem ko lahko neporabljena zdravila oddate v lekarni. Za druge nevarne gospodinjske odpadke vam bo rešitev ponudilo komunalno podjetje, ki skrbi za vaše odpadke. Tako boste lahko nevarne odpadke odpeljali v zbirni center, ponekod pa imate na voljo premično zbiralnico, ki vam bo prihranila pot do zbirnega centra.
O tem, kako ravnati z nevarnimi gospodinjkimi odpadki so nam pojasnili na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje.
"Ravnanje s komunalnimi odpadki se zagotavlja v okviru izvajanja obveznih občinskih gospodarskih javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki (zbiranje, obdelava, odlaganje), katerih uporaba je obvezna. Izvirni povzročitelji komunalnih odpadkov (fizične osebe - gospodinjstva) morajo iz komunalnih odpadkov izločiti čim več nenevarnih in nevarnih odpadkov. Nevarne odpadke lahko prepustijo v premičnih zbiralnicah nevarnih frakcij ali zbirnih centrih. Nenevarne odpadke, ki so onesnaženi z nevarnimi snovmi ali v katerih so zmešani nevarni odpadki, morajo prepustiti kot nevarne odpadke. Dokler nevarnih odpadkov ne prepustijo izvajalcu javne službe, jih morajo hraniti varno in neškodljivo za okolje."
Kazni tudi do 5000 evrov
"Sankcije za izvirne povzročitelje komunalnih odpadkov določajo občinski odloki, nadzor nad ravnanjem fizičnih oseb s komunalnimi odpadki pa opravljajo občinski inšpektorji. Poleg tega predpisi o odpadkih določajo naslednje globo za prekrške fizičnih oseb - povzročiteljev odpadkov: Uredba o odpadkih: globa v višini 2.000 - 5.000 €, če fizična oseba pusti odpadke (nevarne ali nenevarne) v naravnem okolju, jih odvrže ali z njimi nenadzorovano ravna. Uredba o odpadnih oljih (mineralna ali sintetična maziva, npr. izrabljena motorna olja): globa v višini 2.000 - 5.000 €, če posameznik - povzročitelj odpadnih olj (i) ne zagotovi zajema in ločenega zbiranja odpadnih olj in (ii) ne prepušča odpadnih olj zbiralcu v zbirnem centru, distributerju na prodajnem mestu ali izvajalcu javne službe," so nam na vprašanje o tem, kdo izvaja nadzor in kakšne so kazni, še odgovorili na pristojnem ministrstvu.
Komentarji (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV