Stanovalci se ponavadi ob vselitvi v garsonjero hitro soočijo s konfliktom, do katerega pride ko naša pričakovanj trčijo ob realnost. "Mnogokrat želijo uporabniki v garsonjero prenesti svoje stare bivanjske navade, ki često izhajajo iz večjih bivanjskih enot. Vendar omejitev povrišne garsonjere takega življenskega sloga ne dopušča. Zato smo priča mnogim bolj ali manj kreativni poskusom večanja bivanjske kvadrature, vključno z nelegalnim zagrajevanjem teras ter balkonov," je poudaril Aleš Gabrijelčič.
Omenjena praksa pa ni problematična zgolj iz estetskega vidika, temveč tudi slabi energetsko učinkovitost stavbe, opozarjata arhitekta. "Ob vselitvi v garsonjero se je potrebno zavedati, da vstopamo v stanovanje manjše kvadrature, ki nam morda ne bo dopuščalo vsega luksuza večjih bivališč. Vendar pa jo je mogoče z malo domišlije ter inovativnostjo spremeniti v privlačno ter udobno bivališče."
Pametno je vedeti!
Za pridobitev dodatnega prostora znotraj garsonjere je možnih več rešitev - od vizualnih rešitev do vgraditve dodatnih površin. Pri postavitvi opreme v garsonjeri je potrebno upoštevati dejstvo, ki tudi sicer velja za vsa majhna stanovanja, in sicer da pohištva ni pametno razporediti po čisto vseh kotičkih stanovanja, saj bomo na tak način le še dodatno optično zmanjšali bivalno enoto, obenem pa bo zaradi nepreglednosti postala tudi manj funkcionalna, kot bi si sicer želeli. "Smotrno je celoten servisni sistem (od kuhinje, omar, avdio-video sistema, mize, polic ...) združiti v eno potezo, ob daljši stranici v stanovanju," svetujeta strokovnjaka, ki opozarjata tudi, da je izbor multifunkcionalne opreme v prostorih manjše kvadrature še toliko bolj pomemben. Naj vaša jedilna miza obenem postane tudi pisalna, sedežno garnituro po potrebi spremenite v posteljo ali zase izberite tako imenovano omarno posteljo, kar pomeni, da jo boste, kadar je ne boste potrebovali, enostavno pospravili v omaro.
Rešitev za našo bralko
Poglejmo primer naše bralke, ki živi v garsonjeri v starejšem meščanskem bloku, za katerega je značilno, da imajo visoke svetle višine. Površina stanovanja meri malo preko 30 m², svetla višina enote pa je 3,5 m. "Ker bi uporabnica želela dobiti večjo površino za bivalne dejavnosti, se kot rešitev ponuja vpetje medetaže. Kuhinjo bi namestili ob dimniškem jašku, kjer so tudi priključki na vodo ter plin, nad njo pa je mogoče v steno vpeti medetažno ploščo iz lahke (jeklene ali lesne) konstrukcije, na kateri bi bila spalna površina. Kot posledica tega ukrepa se nam preostale površine povežejo v enoten bivanjski prostor. V njem je mogoče po svobodni volji organizirati pohištvo in dejavnosti. Do spalne površine se lahko dostopa ali z lestvijo, ki je pripeta ob nosilno konstrukcijo, ali s strmimi stopnicami. Kadar eksperimentiramo v višino nam nova dejstva ponujajo mnogo zanimivih možnosti. Pod spalnimi površinami lahko predvidimo bodisi sedežno garnituro ali pisalno mizo bodisi kuhinjo. Stopnice so lahko zgolj utilitarna lestev, pripeta na medetažo kot pri pogradu, lahko pa so polne in imajo poleg lastne funkcije tudi funkcijo omare ali polic in na tak način naredijo našo garsonjero še bolj atraktivno," sta omenjeni primer rešila arhitekta Gabrijelčič.
V kolikor imate tudi vi vprašanje za naša arhitekta, jima lahko pišete v sklopu naše rubrike Vprašaj strokovnjaka.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV