Večina trosobnih stanovanj je narejenih ali po konceptu dveh spalnic in enega združenega kuhinjskega ter dnevnega prostora ali pa po konceptu spalnice in ločenega večjega dnevnega ter kuhinjskega prostora. "Sodobni stanovanjski tlorisi so večinoma prilagojeni potrebam modernega človeka, in sicer v smislu, da funkcije prostorov niso vedno vnaprej določene in jih je mogoče poljubno spreminjati, le priključki na omrežja ostajajo statični," sta nam pojasnila arhitekta Boštjan in Aleš Gabrijelčič. Dodala sta: "Prav zato je večina stanovanjskih zasnov ortogonalnih, kajti ta konstrukcijska mreža v največji meri dopušča spreminjanje rabe prostorov, medtem ko je to v organskih ali bolj razdrobljenih zasnovah oteženo."
Kako pridobiti dve otroški sobi?
Če bi par z dvema otrokoma želel trosobno stanovanje, ki ima veliko dnevno sobo, spremeniti v dve otroški sobi, je to mogoče narediti že s tem, da razdelimo omenjeno sobo na dve polovici. Tako pridobi vsak otrok svojo lastno sobo in s tem tudi zasebnost. Arhitekta pa ob tem opozarjata: "Treba je paziti, da imata obe sobi dnevno svetlobo, da sta dovolj veliki in da prostor ni preveč ozek in podolgovat. Največje razmerje stranic sten, ki še je dopustno za človekovo ugodje, je 2:1. Pri majhnih sobah je treba upoštevati še, kako jih narediti čim bolj funkcionalne, hkrati pa otroku zanimive."
Povsem praktičen nasvet je tudi, da pri opremljanju otroške sobe izberete večfunkcionalne elemente, ki jih je mogoče združiti v večje igralne sklope, ki otroku koristijo pri spoznavanju okolja ter prostora. "Prostora ni treba vedno razdeliti samo s predelno steno, to lahko storimo tudi s sistemom omar ali še bolje z igralnim sklopom, ki kljub ločitvi povezuje otroški spalnici," sta še svetovala strokovnjaka.
Trosobno stanovanje z eno spalnico
Drugačen primer je, ko štiričlanska družina živi v trosobnem stanovanju, ki ima zgolj eno spalnico, dva servisa in veliko ter povezano dnevno sobo, kuhinjo ter jedilnico z balkonom. "Te tri funkcije je praktično združiti v eno. Na mestu jedilnice in kuhinje je zadosti prostora še za dodatno sedežno garnituro ter televizijski sprejemnik. Poleti se kot dodatna kapaciteta dnevnega prostora lahko uporablja še balkon. Dnevna soba se pregradi s predelno steno v dve manjši sobi, ki sta osvetljeni z dnevno svetlobo in sta obenem dovolj veliki, da v njiju namestimo posteljo, manjšo omaro ter delavno mizo. Vhoda v spalnici sta v tem primeru iz dnevnega prostora na osi glavnega hodnika."
Če imate tudi vi kakšno podobno vprašanje ali bi potrebovali nasvet strokovnjaka, kako rešiti vašo prostorsko stisko, se obrnite na našega arhitekta, ki vam bo ponudil strokovno pomoč.
Arhitekt nam je pojasnil tudi, kako barve doma vplivajo na razpoloženje ...
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na