24 metrov pod vodno gladino morja v bližini japonske obale je potapljač Yoji Ookata odkril vzorce v pesku, ki jih je kljub svojim dolgoletnim izkušnjam v potapljanju lahko poimenoval le kot „Skrivnostni krogi“. Kmalu po odkritju se je na kraj vrnil s televizijsko ekipo, da bi skupaj raziskali, za kaj gre.

Podvodne kamere so ujele nenavadno umetnico, ki s svojim telesom riše kroge zanimivih, popolnih oblik. Gre za ribo napihovalko, katera vse dneve plava v krogih in z le eno plavutjo ustvarja svojo umetnino. Ribo so ujeli celo pri okraševanju: koščke školjk je položila na robove krogov in tako dodatno ustvarila in poudarila vzorce na morskem dnu.
Nadaljnje raziskave so pokazale, da ne gre le za okraševanje morskega dna, marveč ima vedenje ribe predvsem praktičen namen. Večji in lepše izdelani so krogi, več samic bodo pritegnili. Ta po parjenju s samcem, ki je ustvaril umetnino, v središče krogov in vzorcev izleže jajčeca, kjer kot hrana za mlade ribe služijo koščki školjk, ki jih je samec tja namestil.
Znanstveniki so skozi eksperimentiranje odkrili še eno pozitivno lastnost geometrijskih krogov. Tunelčki, krogi in hribčki ustvarjajo varno zavetje jajčec pred močnimi morskimi tokovi.
Kamere so ujele tudi grozljiv podvodni fenomen ...
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV