Uluru ali Ayers rock se nahaja v samem središču Avstralije in je znan po vsem svetu. Dviga se 348 metrov v višino, v širino meri 2, v dolžino pa 3,6 kilometra. Vsak dan ga obišče na tisoče turistov, ki se tudi povzpnejo nanj in ga občudujejo v vseh njegovih barvah. Zaradi rdečega peščenjaka je ob zori oranžen, s potovanjem sonca pa postaja njegova barva vse temnejša. Opoldne spominja na jantarjevo, zvečer pa odsevi na njem vključujejo temno rdečo, vijolično in ognjeno rdečo.
Uluru naj bi nastal kot sedimentna podlaga na dnu morja, ko se je morsko dno pred 300 do 400 milijoni let dvignilo, pa naj bi ti sedimenti zaradi premikanja tektonskih plošč prešli v navpični položaj. Nato je čez leta svoje opravila še erozija, zaradi katere ta monolit na določenih mestih spominja na Lunino površje. Ne njem je namreč veliko votlin in lukenj.
Uluru je v lasti avstralskih staroselcev in ima za njih velik verski pomen. O njegovem nastanku je veliko legend, med njimi tudi ta, da naj bi šlo za kraj, ki priča o stvarjenju Zemlje. Za njih ima vsaka stena monolita svoj pomen, saj naj bi bila v njih shranjena ustvarjalna energija prednikov.
Nacionalni park Uluru – Kata Tjuta, v katerem stoji monolit je mednarodno priznan kot pomemben kulturni in naravni spomenik. Pod Unescovo varstvo je prešel leta 1987, ko je mednarodna skupnost že spoznala njegovo spektakularno geološko sestavo, redke rastline in živali, ki živijo v njem ter njegovo izjemno naravno lepoto. Leta 1994 pa so parku priznali še pomembno kulturno dediščino, katero se Avstralci tudi trudijo ohranjati.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV