V Sloveniji je bilo v 60. letih prejšnega stoletja ob močni želji prebivalcev Slovenije zgrajeno ogromno število enodružinskih hiš, ljudje enostavno niso želeli živeti v zgoščeni kolektivni gradnji. Te mnogokrat tudi niso upoštevale veljavnih prostorskih aktov (problem katerega posledice čutimo tudi v aktualni prostorski politiki), vendar je država za ceno socialnega miru mnogokrat zamižala na oko ter take gradnje odobrila. Tovrstne enodružinske gradnje so pogosto predimenzionirane in so idealne za vzpsotavitev manjšega prehodnega stanovanja.
Podstrešja so mnogokrat velike neizkoriščene (tudi do 150 m2) površine, ki jih je mogoče na različne načine predelati v funkcionalne bivalne enote. Največji problem predstavlja višina, kolenčnega zidu ter naklon strehe.
Na podstrehi moramo zagotoviti optimalen količnik dnevne osvetlitve ter fluidnost prostora. Zadostno osvetlitev zagotovimo z večjim številom strešnih oken ali montažo frčad. Problem podstrehe predstavlja veliko število različnih geometrij, ki se pojavljajo v prostoru. Zato je potrebno prostor organizirat čimbolj fluidno oziroma pretočno, kajti s prevelikim zagrajevanjem in zamejevanjem posameznih prostorov dosežemo občutek klavstrofobije. Rešitev, ki jo arhitekti radi izvajamo v tovrstnih primerih je uporaba posameznih funkcionalnih boksov, kot v primeru prenove podstrešja angleškega arhitekta Alexa Cochrana, ki je na posamezne enote razdelil kuhinjo, stranišče ter garderobo.
REŠITEV:
Načrt in tlosris sta pripravila Boštjan in Aleš Gabrijelčič iz projektivnega podjetja Arhitektura d.o.o.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV