Srebro
Srebro se lahko očisti s posebno krpico, ki jo je mogoče kupiti pri prodajalcu nakita ali v bolje založenih trgovinah. Če je nimate pri roki, pa lahko uporabite nekaj stvari iz shrambe.
Potemnelo srebro očistite z limoninim sokom ali ga namočite v vodo, ki ste ji dodali sodo bikarbono. Temeljito operite vsak kos nakita, nato pa ga osušite s kosmom vate ali s suho in mehko krpo.
Srebrnino z dragimi kamni lahko očistite z lesnim pepelom. Posipajte ga po nakitu, nato pa podrgnite s krpo.
Filigranski nakit iz srebra očistite z mešanico vode in alkohola. To mešanico nanesite na nakit, zdrgnite s ščetko in na koncu obrišite do suhega.
Jantar
Nakit iz jantarja operite s toplo milnico in ga takoj posušite. Ne smete ga namakati, saj se lahko v vodi zamegli. Pomagate si lahko še z zelenim nasvetom in mastne madeže na jantarju očistite z mandljevim oljem.
Steklo
Steklenega nakita nikoli ne pomivajte v vroči vodi, saj lahko poči, ali pa se razrahlja njegovo okovje. Zdrgnite ga s sredstvom za čiščenje nerjavečega jekla, steklene kamne pa očistite s krpo, ki ste jo namočili v kis.
Žad
Žad operite s toplo milnico in z mehko ščetko očistite prostor v zarezah ali za okovjem. Na koncu obrišite z mehko krpo.
Dragi kamni
Trdi dragi kamni, kot so diamanti, safirji in rubini, so zelo odporni. Za njihovo čiščenje uporabite novo ščetko za zobe, ki ste jo namočili v mešanico tople vode in detergenta. Pozorni bodite, da to počnete v manjši posodi in na mizi, da vam ne bo dragoceni kamen padel v odtok. Da diamantom vrnete lesk, pa je dovolj, da jih občasno zdrgnete s čisto, mehko tkanino.
Nekateri zahtevnejši dragi kamni
Nekateri dragulji, kot sta recimo opal in smaragd, imajo drobne razpoke, v katere lahko pride voda. Zato takega nakita nikoli ne čistite z vodo ali s tekočimi čistilnimi sredstvi, ampak poiščite nasvet draguljarja. Opali veljajo za posebej krhke, zato morate z njimi ravnati posebej previdno. Predvsem jih ne izpostavlajte prevelikim temperaturnim spremembam.
Slonovina
Če še imate kos nakita iz slonovine, ga očistite enako, kot čistite svoje zobe – z zobno ščetko in pasto. Temeljito oščetkajte, splahnite in osušite. Za čišenje takega nakita je učinkovita tudi uporaba sode bikarbone, ki jo nanesite na vlažno ščetko. Tako boste odstranili tudi porumenelost.
Les
Leseni nakit obrišite z nekoliko vlažno krpo, nikoli pa ga ne umivajte z vodo, saj lahko postane lisast. Zloščite ga z voskastim loščilom ali z malo olivnega olja. Uporabite res majhne količine olja, sicer bo nakit puščal mastne madeže na obleki.
Biserovina
Stari gospodinjski nasvet pravi, da je bisere treba nositi čim bolj pogosto, saj na koži ostanejo beli, medtem ko v škatli izgubljajo barvo. Vsekakor jih je treba občasno očistiti, kar pa nikoli ne počnite s kislino, ki jih lahko razje. Nakit iz biserov operite s krpo, ki ste jo namočili v blag detergent.
Platina
Platina je izjemno trajen material, ki ga je najbolje čistiti z mešanico vode, detergenta in posebnega čistila za čiščenje zlata.
Baker
Baker s časom izgublja sijaj in potrebuje pogostejše čiščenje. Za to uporabite detergent za pranje posode, če so na bakrenem nakitu madeži, pa te najprej odstranite z vato, namočeno v kis. Visok sijaj boste dosegli, če ga boste natrli z limonino lupinico.
Korale
Koralne ogrlice boste osvežili, če jih boste obrisali s krpico, namočeno v olivno olje. V primeru, da so vaše korale čiste, izgubile pa so sijaj, jih za nekaj ur postavite v zamrzovalnik.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV