
Kam namestiti klimatsko napravo?
"Prostori, v katerih uporabljamo klimatske naprave, se zelo razlikujejo. Različni so predvsem glede na umeščenost v naravi in usmerjenost bivalnih delov objekta glede na strani neba, tip objekta, gradbeni material, izolacijo obodov in strehe, tip stavbnega pohištva (okna in vrata), velikost in tip steklenih površin, namen uporabe, ter tudi glede na število ljudi in naprav v prostoru. Zaradi tega se razlikujejo tudi primerna mesta, kjer naj bi bila klimatska naprava nameščena," nam je pojasnila Karmen Kompara.
Poznamo stenske, talne, stropne, kanalske in vgradne klimatske naprave v enojni in multi izvedbi, kjer na eno zunanjo enoto priključimo več notranjih enot različnih moči. "Velja pravilo, da naj bi bila naprava nameščena tako, da nam omogoča prijetno aklimatizacijo v prostoru, ne da bi izpihovanje obdelanega zraku neposredno vplivalo na osebe ali naprave v prostoru in jih s tem obremenjevalo med bivanjem ali delovanjem," pojasni Kompara. Poleg tega dejavnika je pri odločanju, kam namestiti klimatsko napravo, pomembno tudi to, da se lahko izpihani zrak relativno enakomerno razporedi po celotnem prostoru, poudari. Sicer je v navodilih za uporabo, ki jih prejme vsak novopečeni lastnik klimatske naprave, navedeno tudi, kje naprave ne smete nameščati. V praksi, pove Kompara, so to res redke izjeme, ki jih monterji klimatskih naprav načeloma dobro poznajo, zato ste lahko povsem brez strahu in jim zaupate, da bodo v vašem domu poskrbeli za primerno namestitev.

Nastavite primerno temperaturo
Na kakšno temperaturo boste klimatsko napravo nastavili, je odvisno od vaših bivalnih navad. "V poletnem času je vsekakor priporočljivo, da je notranja temperatura od 6°C do 8°C nižja od zunanje temperature in ne več, še posebej če se veliko premikamo iz prostora na prosto in obratno. V kolikor se v notranjosti zadržujemo dalj časa si lahko nastavimo temperaturo na 22°C, sicer pa približno na 26°C," svetuje strokovnjakinja, ki obenem poudari tudi, da je bojazen, da bi klimatska naprava vplivala na vaše zdravje, povsem odveč, v kolikor se dosledno držite teh smernic.
Velikokrat je sredi poletne sopare dovolj že, da za nekaj časa vklopite le funkcijo razvlaževanja zraka, s katero bo vaša klimatska naprava iz prostora odvedla odvečno vlago, vi pa boste pri tem občutili prijetno udobje brez dodatnega ohlajanja. "Kako nastaviti temperaturo v zimskem času, je ravno tako najbolj odvisno od posameznikovih bivalnih navad." Toplota, ki jo nudijo tovrstne naprave, pa pride še kako prav v mrzlih zimskih dneh majhnim otrokom in starejšim ter bolnim ljudem, saj je skrb za njihovo udobje še toliko večja.
V prostorih je po navadi še preveč vlage
Mnogi 'kritiki' uporabe klimatskih naprav se bojijo tudi, da bi z njeno prepogosto uporabo prostor, kjer bivamo, preveč izsušili. Kompara pojasni: "Vlaga je poleti prej problem, kot pa da jo primanjkuje. S povečano uporabo klimatske naprave se sicer pozimi res lahko zgodi tudi, da se zrak v prostoru izsuši. Po drugi strani pa se v domovih vsakodnevno kuha, pere ali celo suši oblačila, tako da že z vsakdanjimi opravili sami poskrbimo za sprotno vlaženje. Vsekakor je priporočljivo, da prostore zjutraj in zvečer dobro in na hitro prezračimo, ali pa da vgradimo posebno klimatsko napravo, ki ima tudi možnost vlaženja zraku, kar pride prav predvsem pozimi."
Kaj lahko storite sami?
Bistveno za dobro in zdravju prijazno delovanje vaše klimatske naprave pa je tudi redno in pravilno vzdrževanje. Delno lahko za nemoteno delovanje poskrbimo že sami. "Zračne filtre očistite približno vsake dva tedna s sesalnikom za prah ali pa jih sperite z vodo, tako da odstranite z njih umazanijo. Napravo za čiščenje zraka, elektrostatični protialergijski encimski filter in filter za odstranjevanje vonjav očistite približno vsake tri mesece prav tako s sesalcem ali z vodo. Sami lahko odstranite tudi nečistočo iz lamel na notranji enoti, skozi katere se izpihuje zrak in umazanijo okrog ohišja zunanje enote."
Enkrat letno naj vas obišče serviser
Enkrat na leto, praviloma pred začetkom sezone hlajenja, pa je priporočljivo, da naročite tudi pregled pri pooblaščenem serviserju. "Serviser očistiti filtre zraku, register in ventilator. Preveriti mora tudi čistost zunanje enote, delovanje kompresorja, delovanje zračnega kondenzatorja ter tesnjenje in količino hladilnega sredstva v napravi," pojasnijo v podjetju Vitanest d.o.o. in dodajo, da je redno vzdrževanje klimatske naprave izredno pomembno tudi zato, da ji podaljšamo življenjsko dobo in ji omogočimo, da deluje res čim bolj optimalno.
Morebitne nevšečnosti, ki vas lahko doletijo
Če klimatske naprave ne vzdržujete in čistite, kot vam ob nakupu svetuje prodajalec in kot je zapisano v navodilih proizvajalca, se zna zgoditi, da bo naprava s časoma vse manj učinkovita, posledično pa bo med svojim delovanjem porabila tudi več energije. "Umazanija v notranjosti enote lahko povzroči tudi neprijeten vonj ali pa celo zamaši odvod kondenzata. Posledice nevzdrževanja lahko postanejo celo nevarne, saj zaradi umazanih filtrov nastane kondenzacija v klimatski napravi, kar lahko povzroči razvoj gliv, kot je na primer plesen v vašem domu," opozori Kompara. Tega pa si seveda ne želi nihče!

Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV