Pametna hiša za pametne gospodarje
Pametna hiša za pametne gospodarje bi lahko podnaslovili prispevek, ki predstavlja možnosti, področja uporabe in smiselnost vgradnje „pameti”. Osnovni cilj avtomatizacije v stanovanjskih, poslovnih in javnih zgradbah je manjša poraba energije. Z razvojem in dostopnostjo »pameti« se daljša seznam dobrobiti. Danes omogoča pametna hiša uporabnikom povečanje udobnosti bivanja in dela, varnost ter manjše stroške uporabe in vzdrževanja. "Prihranki se poznajo predvsem pri energiji, saj so senzorji bolj natančni kot človeška čutila. Koliko posameznik prihrani, pa še vedno ostaja vprašanje. Odvisno od kakovosti gradnje stavbe in energenta. Gre za cost/benefit," razloži Žnidaršič. Prav tako takšna hiša omogoča tudi uporabo žičnih ali brezžičnih komunikacij; integracijo računalnika, telefona in interneta, povečanje produktivnosti delavcev v poslovnih zgradbah ter nadzor z enega mesta. Pametna hiša torej lajša življenje, poveča udobje in varnost ter varčuje z energijo.
Digitalizacija življenja in bivališč
"Hitrost razvoja ilustrirajmo s primerjavo med avtomobilom, telefonom in hišo. Nekoč narejenih za vožnjo, pogovor in bivanje, danes je seveda vse drugače. Pri avtu elektronika zagotavlja majhno porabo goriva, varnost, udobje, klimo ... Telefon se prelevi v mobilni komunikator, s katerim lahko fotografiramo, pošiljamo sporočila, brskamo po internetu … in tudi telefoniramo. Stavbe postajajo vse bolj kompleksne, uporabniku nudijo »vse in več«, z malo cinizma tudi osnovno funkcijo, zaradi katere so bile zgrajene. A tako to je," pojasni svoje ugotovitve energetski svetovalec. Kot pravi, sicer lahko spremljamo napredek in uživamo v pozitivnih lastnostih novih tehnologij, lahko pa prisegamo na tradicijo in se novosti otepamo. Pomembno je, da je odločitev posledica razmisleka in verodostojnih informacij. In prav temu je namenjena predstavitev pametnih hiš, imenovanih tudi pametni dom, digitalni dom ali inteligentna hiša.
Možnosti je veliko, omejitev je domišljija
Na vprašanje, kako priljubljene so inteligentne hiše med slovenskimi državljani v resnici, odgovarja: "Ni samo ene stopnje “pameti”. Osnovno pamet ima že vsaka hiša pri ogrevanju prostorov, kjer senzor iz na primer dnevne sobe javi kotlu v kurilnico, da je prevroče ali prehladno. Kotel se na ta ukaz ustavi ali zažene. Sodobnejši komplet vključuje še zunanje tipalo in potem “pamet” preračuna, kako mora kotel delati, da bo v stanovanju vedno 22 stopinj, ne glede na zunanjo temperaturo. Na nek način imamo to pamet razdeljeno po ukrepih. Pri tem se vprašamo: Ali bomo senčila spuščali in dvigali sami ali na daljinec? Bomo zunanje ali notranje luči ugašali sami ali jih bo ugašala avtomatizacija, bomo pri vlomu, požaru sami klicali policijo ali jo bo digitalizacija, bomo vhodna vrata odklepali s ključem ali s prstnim odtisom, kodo, bomo stanovanje vlažili sami ali pamet ... Možnosti je veliko, omejitev je domišljija. Danes so pametne hiše na pohodu. Vedno več digitalizacije je, a je parcialna. Razširjenost popolno avtomatiziranih hiš pa je majhna."
Tako kot nam je v službi računalnik danes nekaj popolnoma samoumevnega, je sodoben bivanjski ali poslovni prostor z vidika uporabnika predvsem povezovanje številnih samostojnih sistemov in različnih tehnologij, brez katerih danes ne moremo več živeti. Lahko bi rekli, da smo razpeti med globalizacijo, ki nam omogoča dostop do praktično vseh izdelkov, in individualizacijo, kjer želimo izdelke in storitve prilagojene svojim potrebam.
Razmislite o stroških in koristi
Tokratni članek je mogoče brati dvojno. Enkrat kot uporabnik, ki z elementi pametne hiše zmanjša porabo energije ter poveča udobje in varnost. Drugič kot poslovnež, ki vidi v instalaciji inteligentnih sistemov dober zaslužek. Naštevanje vseh možnih uporab »pameti« v stavbi bi preseglo smisel članka, še posebej, ker je veliko informacij na internetu. Povejmo le, da je možno dobesedno avtomatizirati vse, vprašanje je le, ali je to smiselno. Drugače povedano, razmislite o stroških in koristi.
Že danes imamo v hišah veliko »pameti«, le da ni povezana
Če ostanemo le pri energiji, imamo že danes v stavbi veliko »pameti«, le da ni povezana. Po besedah krajinskega arhitekta ima zametek pametne hiše danes že vsak sistem centralne kurjave na sobnem termostatu. V kurilnici že dolgo ni več samo kotla in črpalke, temveč je tam vrsta naprav, kot so kotel s hranilnikom toplote in zemeljskimi ali sončnimi kolektorji, prezračevalna naprava z rekuperatorjem, sistem talno-stenskega gretja in hlajenja, toplotna črpalka in še bi lahko naštevali. Da ne govorimo o svetilih v hiši in zunaj, dobičkih zimskega sonca in poletna senčila, zalogi v hranilniku tople vode, varnosti. Vse to je postaja stalnica naših hiš, je zapisal na svojem portalu Žnidaršič. "A kaj ko ti sistemi za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje, shranjevanje in izmenjevanje toplote praviloma niso usklajeni. Tako postane uporabnik – namesto da bi užival v udobju – suženj raznih nastavitev in ločenih kontrol."
Rešitev povezane »pameti«
Prava rešitev je v integraciji vseh naprav, ki jih usklajeno vodi oziroma upravlja inteligenten sistem. Ta se pametno odloča, kako upravljati hišo glede na zunanje vplive in želene parametre. Pri zasnovi hiše (v načrtu in pred gradnjo) nam projektant zriše sistem, ki bo znal prednosti in slabosti hiše ter opreme v njej povezati z navadami ali zahtevami uporabnikov. Več elementov udobja pomeni bolj kompleksno upravljanje. Optimizacijo namreč omogočajo le inteligentni sistemi, ki tudi samodejno beležijo vse dogajanje. Za nizkoenergijsko ali pasivno hišo pa je vsa navedena „pamet“ pogoj, saj dobički prihajajo prav iz energije, ki je ljudje ne moremo zaznati.
Prednosti in slabosti digitalnih domov
Svetovalec za gospodinjstva iz energetskega vidika izpostavi hkrati tri glavne prednosti in slabosti pametnih hiš, imenovanih tudi pametni domovi.
Prednosti:
– Prihranki pri energiji, saj so senzorji bolj natančni kot človeška čutila.
– Ustvarimo si bivalne razmere, kot želimo (toplota, čist zrak, odstotek vlage).
– Centralna enota za upravljanje je človeku prijazna.
Slabosti:
– Cena; kaj se res potrebuje in kaj je nepotrebni prestriž.
– Kadar zmanjka elektrike, se vse ustavi.
– Lahko pa imamo generator na nafto.
Elementi avtomatike
Tipala so osnova avtomatike, zato jih je, glede na želje, treba predvideti že v projektu. Tako bo hiša „vedela“, kaj se dogaja v in okoli nje. V vsako sobo sodi tipalo temperature, dovolj senzorjev gibanja in dima, izliva vode kot tudi senzor ogljikovega monoksida v garaži. Zunaj hiše mora biti vremenska postaja, preko katere pridejo podatki za celo vrsto naprav, in sicer ogrevanje, hlajenje, razsvetljava, senčila, zapiranje oken in tend.
Varnost pokrivajo senzorji gibanja in kamere. Svetila v hodniku, stopnišču, predsobi, pred vhodom naj bi se prižigala z gibanjem, pri ostalih pa se omogoči zmanjšanje jakosti. Kakovostni in pravilno razporejeni senzorji lahko služijo tudi za alarm. "Avtomatika dela po določenih parametrih, ljudje jo dopolnjujejo (če je treba), kontrolirajo ali ukazujejo z elementi, kot so daljinec, tipkovnica, ekran na dotik ali osebni računalnik, ki postaja „komandni pult," pojasni Žnidaršič.
Kako pristopiti k pametni hiši?
Ne glede na to, ali ste uporabnik ali izvajalec, je pri pametni hiši potreben celoten inženiring, vključno z predračunom in v pogodbo zapisanimi obveznostmi obeh strank od zasnove do izvedbe in obratovanja, je zapisano v dokumentu, objavljenem na spletni strani NEP Slovenija, v katerem nekdanji dolgoletni predavatelj na višji strokovni šoli natančno razloži, kaj to pomeni:
1. V sodelovanju z naročnikom se določi cilje in zahteve.
Izdela se celovit projekt .
2. Izbere in dobavi se nizkonapetostno, krmilniško in merilno regulacijsko opremo.
3. Izbere (izdela) se programsko opremo za programabilne krmilnike in nadzorne sisteme.
4. Izšola se uporabnika.
5. Opremo se vgradi in spusti v pogon.
6. Izdela se uporabniško dokumentacijo.
7. Zagotovi se garancijsko in pogarancijsko vzdrževanje opreme ter nadgradnji.
Kako lahko vašo hišo spremenite v pametni dom?
Da je največ zanimanja za tovrstno avtomatizacijo hiš pri novogradnjah, predvsem v pasivni in leseni gradnji, potrjuje tudi naš sogovornik. "Da, to drži, saj so tu dobički največji. Ulovi se na primer toplota prebivalcev, razsvetljave, kuhanja in tudi sončnega ogrevanja pozimi." Pri tem poudari, da lahko v pametno hišo spremenimo tudi 'navadno' oziroma že obstoječo hišo. "Seveda jo lahko. Ker so sistemi brezžični, pomeni, da ni treba kopati po zidu in napeljevati žic po stavbi za upravljalce. Se pa potrebuje elektrika, da se nekaj naredi. Pri spuščanju in dviganju rolet mora biti pri vsaki roleti vgrajen elektromotorček. Odvisno od tega, kaj naredimo (kaj hočemo)," še doda.
Kako lahko največ privarčujemo? Začetek je v kurilnici
Pametno upravljanje z ogrevalnim (prostori, sanitarna voda) in prezračevalnim sistemom je – poleg razsvetljave in senčil – osnovna avtomatizacija v stavbah. Tukaj lahko skupaj s sistemom strojnih instalacij naredimo največ pri varčevanju, saj lahko vsak prostor individualno obravnavamo.
Pametno upravljanje s stavbo in ogrevalnimi sistemi se začne v kurilnici, kjer avtomatika s pomočjo vgrajenih senzorjev opravlja programirana dela. Centralna enota omogoča nastavitve vseh parametrov pametne hiše, da lahko krmili vse sisteme. Periferne enote omogočajo natančno rokovanje s posameznimi podsistemi. S sodobno radijsko tehniko – katere elementi ne potrebujejo žic, baterij in vzdrževanja – lahko tudi starejšo hišo spremenimo v pametno praktično brez gradbenih posegov.
V kolikor imate tudi vi vprašanje za Bojana Žnidaršiča, energetskega svetovalca za gospodinjstva, kliknite TUKAJ.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV