Divja zelenjava
Mlade liste divjega regrata nabiramo nekje od sredine marca do sredine aprila. Ker je letošnja pomlad nekoliko zamujala, je regrat še vedno mogoče nabirati. Gre za "divjo zelenjavo", ki raste na travnikih, ki so dobro pognojeni. Značilno rumeno cveti aprila in maja, zabavo za otroke pa omogočajo regratove lučke.
Kje ga nabirati?
Najbolje je, da regrat nabirate sami, saj ga za zdaj v Sloveniji še ne gojijo. Pri tem ni vseeno, kje ga nabirate. Predvsem se izogibajte površinam, ki so blizu prometnih cest in letališč, travnikom, ki jih kmetje zalivajo z gnojnico, in površinam, na katerih se sprehaja veliko psov. Obstaja namreč kar nekaj travnatih površin na samotnejših koncih, kjer ni toliko pasjih sprehajalcev in kjer kmetje ne gnojijo travnikom. Poiščite svojega in se raje zapeljite do tja, če seveda le-tega nimate v bližini doma.
Če ste velik ljubitelj regrata, pa ne poznate nobenega kraja, na katerem bi ga lahko varno nabirali, ga lahko skušate vzgojiti na domačem vrtu. Sortna semena je sicer težko dobiti, lahko pa poskusite tako, da ga preprosto izkopljete in posadite na vrt ali na gredico upihnete nekaj regratovih lučk z večjimi semeni. Gre za zelo nezahtevno rastlino, na katero marsikdo gleda kot na plevel, zato je boste kmalu imeli veliko. Sejte ga spomladi in ga primerno razredčite. Za bogatejše liste sproti trgajte cvetne popke.
Regrat na tržnici
Na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije so raziskali ponudbo regrata na tržnicah in ugotovili, da ga branjevke na tržnicah ponujajo po zelo visokih cenah. Cene so različne od meseca do meseca, najvišja cena se na začetku sezone povzpne tudi do 20 evrov za kilogram. Ko gre sezona za nabiranje regrata že proti koncu, se cene nekoliko spustijo. Trenutno lahko na ljubljanski tržnici kupite 250 gramov regrata za približno 2 evra.
Regrat kot zdravilo!
Regrat velja kot zdravilna rastlina že več kot sto let, to pa potrjujejo tudi novejše raziskave. V naši ljudski medicini velja kot rastlina, ki pomaga "čistiti" kri, omogoča lažje izkašljevanje, deluje kot diuretik, pomaga pri boleznih jeter, pri motnjah delovanja žolčnika, pri zniževanju krvnega sladkorja in pri lajšanju revmatskih obolenj. V zadnjem času je priljubljen tudi kot pomoč pri hujšanju in pri "razstrupljanju" telesa. Je bogat vir vitamina C, vsebuje pa tudi kalcij, kalij in železo. Poleg listov so uporabne tudi njegove korenine in cvetovi, še vedno pa ga najbolje poznamo v obliki okrepčilne solate.
Komentarji (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV