Lovka na lovce je entuziastičen, navdihujoč družbeno angažiran projekt, s katerim so avtorji – skupina Ekologi Brez Meja (ocistimo.si), Lukatarina in Eco Vitae v sodelovanju z umetnikom The Miho Artnakom – želeli opaziti na pogosto prezrto nevarnost, ki jo za naše okolje predstavlja neodgovorno ravnanje z embalažo in odpadki.
Po slovenskih vrtcih, šolah in fakultetah so zbrali 40.000 uporabljenih plastičnih vrečk in 7.500 rabljenih plastičnih kozarčkov, iz katerih je The Miha Artnak oblikoval velikansko hobotnico.
Glava pošasti je stala na vogalu Parka Zvezda, pogoltne lovke pa so se raztezale vse do stavb Univerze in Filgarmonije na drugi strani Kongresnega trga ter po Wolfovi ulici in čez Prešernov trg do Tromostovja.
Pošast z grozeče odprtim gobcem je seveda pritegnila veliko zanimanja mimoidočih Ljubljančanov in Ljubljančak ter številnih turistov. A prvotni namen avtorjev ni bil zabavati, pač pa opozarjati na vse bolj resen problem neodgovornega odnosa do okolja in ravnanja z odpadki.
Hobotnica, pravijo avtorji, ponazarja neobvladljivo širjenje potrošništva in opozarja na nujnost ločevanja in predelovanja odpadkov.
Pošast se je prilagodila na naše okolje in v njem odlično uspeva, saj se hrani iz odpadkov naše prehranjevalne verige. Ali bo preživela ali ne pa je odvisno od nas.
Zaenkrat ji gre dobro, saj raste in se množi neobvladano, s svetlobno hitrostjo, hrani pa se z našo lenobo in brezbrižnostjo.
Miha Artnak pravi, da je akcija doživela kar nekaj odzivov, vendar žal več iz tujine kot doma. A kot je povedal za portal Dominvrt.si je bil osnovni namen dosežen, saj je zanimanje za „plastično hobotnico“ sedaj kar veliko.
Tako se bo pošast morda v kratkem preselila v Koper in v ljubljanski BTC, dogovarjajo pa se celo, da bi s svojim projektom na pomembnost varstva okolja opozarjali tudi v Bruslju.
Artnak je tudi povedal, da z ekologi že pripravljajo nov projekt, saj se jim izpostavljanje perečih okoljskih problemov in spodbujanje k razmišljanju ob njih nadvse pomembno.
Ob tem seveda velja poziv, naj o varovanju narave in tem, v kakšnem okolju bodo živeli naši otroci, ne razmišljajo le ekologi, aktivisti in umetniki, ampak prav vsak izmed nas.
Samo pomislite, koliko plastičnih vrečk in druge embalaže se vsak dan nabere v naših gospodinjstvih. Poskušajmo zmanjšati njihovo količino, tiste, ki pa že ostanejo, pa reciklirajmo oziroma odložimo v ustrezne zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov.
V nasprotnem se nam zna namreč kaj hitro zgoditi, da bodo smeti resnično zavladale našim trgom in ulicam!
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV