
Na nabrežju reke Kolmija na severovzhodu Sibiriji raziskovalci iščejo ostanke velikih sesalcev, kot so mamuti, bizoni, konji... Zaledenelo območje je namreč znano po tem, da v svoji notranjosti hrani ostanke daljne preteklosti.
Okoli 20 do 40 metrov pod zemeljsko površino so nedavno naleteli na večje število gnezd, v katerih so pred kakšnimi 30.000 leti prebivale veverice. V zamrznjeni plasti, ki se ves ta čas ni odtalila, so se ohranili tudi ostanki rastlin.
Iz semen le-teh so ruski znanstveniki z inštituta za celično biofiziko Ruske akademije znanosti skušali vzgojiti rastline. A pri tem sprva niso bili uspešni.
Po več poskusih jim je to vendarle uspelo, in sicer z razploditvijo, to pomeni, da so rastlino vzgojili iz delov ploda in ne iz semena. V laboratoriju nedaleč od Moskve so vzgojili rastlino po imenu ''Silene stenophylla'', ki ima bele cvetove in bo lahko rodila nova življenja. Povejmo še, da je to rastlino tudi danes mogoče videti v sibirski tundri.
Primerjave med današnjimi rastlinami in tisto, ki so jo vzgojili v laboratoriju, kažejo nekaj razlik. Študija le-teh bo znanstvenikom prinesla nova spoznanja. Pionirski dosežek ruskih znanstvenikov je pomemben iz več razlogov, saj prispeva k razumevanju evolucije, pomaga pa tudi spoznavati okoljske pogoje tistega časa.
Do sedaj je znanstvenikom uspelo vzgojiti rastlino iz okoli 2000 let starega semena datljeve palme v Izraelu. Ruski znanstveniki so mejo precej dvignili, saj se je novo življenje razvilo po več kot 30.000 letih mirovanja v ledu.
Navdušujoče!
Komentarji (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV