Dominvrt.si
Veliko posameznikov se odloča za ogrevanje s plinom, ki velja za energent, pri katerem preprosto pritisneš gumb in deluje.

Zakaj ni vseeno na kaj se ogrevamo?

Mihajela Črnko
14. 01. 2013 19.04
4

Izbira načina ogrevanja je zelo pomembna: ni vseeno, za kakšno ogrevanje se odločimo z vidika cene, vsekakor pa je treba pri tem upoštevati veliko več dejavnikov. O tem, kateri načini ogrevanja so najboljši in kakšna so cenovna razmerja in lastnosti posameznih energentov, smo vprašali strokovnjaka za energetiko Bojana Žnidaršiča.

Lesna biomasa je še vedno najcenejša izmed energentov.
Lesna biomasa je še vedno najcenejša izmed energentov. FOTO: Profimedia
Najboljšega energenta ni

Vsak investitor, ki se odloča za nov način ogrevanja, mora upoštevati več dejavnikov: za lastnika gozda so prav gotovo najcenejša drva, medtem ko je za tistega, ki živi ob potoku, najcenejši energent voda in se bo odločil za toplotno črpalko. Vsakdo pa se mora odločiti na podlagi več argumentov, med katerimi so najpomembnejši ti trije:

- kakovost termoizolacije oboda stavbe,
- strošek naložbe vgradnje celotnega ogrevalnega sistema,
- strošek energenta.

Zložena drva
Zložena drva FOTO: Profimedia
Najcenejši so sekanci

Iz podatkov Centra za uravnotežen razvoj Vitra je mogoče razbrati, da se med cenejše energente uvrščajo tri oblike biomase, in sicer sekanci, bukova polena in peleti.

Sekanci

Najcenejši so sekanci, saj so kar štirikrat cenejši od kurilnega olja, a so za običajne stanovanjske stavbe, ki potrebujejo 15–25 kW močan kotel, manj primerni. Izjemno primerni so za kmetije, delavnice in poslovne prostore s potrebno močjo kotla nad 50 kW.

Drva

V Sloveniji so drva še vedno prevladujoča oblika biomase. Kupljena so kar od dva- do trikrat cenejša od kurilnega olja, za lastnike gozdov so celo "brezplačna". Najboljši izkoristki, več kot 90 %, so v piroliznem kotlu, kjer se polena uplinjajo, vodo pa ogreva lesni plin.

Plin

Kurilno olje in zemeljski plin sta cenovno izenačena, cenovni vrh pa zavzemata utekočinjeni naftni plin in elektrika.

Slovenci najraje uporabljamo lesno biomaso

Glede na rezultate ankete, objavljene na našem portalu Dominvrt.si, se največ Slovencev ogreva z lesno biomaso. Od vseh sodelujočih v anketi kar 1253. Skoraj 1000 se jih ogreva s kurilnim oljem, nekaj več kot 700 jih je izbralo zemeljski plin, dobrih 400 elektriko, medtem ko se jih od vseh anketirancev le 41 ogreva s solarno energijo.

Da je lesna biomasa med Slovenci najbolj priljubljena, potrdi tudi Bojan Žnidaršič, ki med drugim odgovarja tudi na vaša vprašanja. "Tisti, ki lahko, so fizično sposobni in imajo prostor, se odločajo za biomaso (tudi zaradi subvencij Eko sklada). Kurilno olje ostaja zaradi inercije, novih instalacij je malo. Zemeljski plin je zelo konkurenčen, UNP (utekočinjen naftni plin) pa manj. Pasivne hiše povečini uporabljajo toplotne črpalke," pove energetski svetovalec.

Glede na samo stavbo in potrebe pa priporoča različne načine ogrevanja: "Pri veliki družini ali dejavnosti, ki zahteva veliko tople vode, so recimo sončni kolektorji zelo konkurenčni za pripravo sanitarne tople vode, ne pa za ogrevanje prostorov. Odločitev je odvisna tudi od časa, znanja in želje posameznikov, da se ukvarjajo z ogrevanjem, ali želijo popolno avtomatiko. Osebno pa, če se le da, priporočam ogrevanje z biomaso.

Poznamo več vrst biomase

To so polena, ki so množično še vedno najbolj uporabljena, pelete oziroma stiskance, ki so narejeni iz stisnjenega žaganja, sekance, ki se naredijo strojno v gozdu, ter žaganje, ki je odličen energent za sodobne avtomatizirane kotle.


Slabosti ogrevanja z biomaso

Čeprav je biomasa najcenejši energent, pa ima lahko negativen vpliv na okolje in zdravje ljudi. Les je ekološko gorivo, vendar pri slabem izgorevanju čezmerno onesnažuje zrak, zato ne kurimo mokrega lesa ali odpadkov, med katerimi so izrazito nevarni tisti, ki vsebujejo lepila, barve, impregnacijska sredstva itn. In kako veste, da v vaši peči poteka pravilno izgorevanje? Popolnoma preprosto: opazujte dim, ki se vije iz vašega dimnika. Bolj kot je neviden, boljše je izgorevanje.

Ogrevanje s plinom

Veliko posameznikov se odloča za ogrevanje s plinom, ki velja za energent, pri katerem preprosto pritisneš gumb in deluje. Najprej je treba poznati razliko med utekočinjenim naftnim plinom (UNP), ki je derivat pri predelavi surove nafte, in zemeljskim plinom. Kurilnost zadnjega je skoraj enaka kurilnemu olju, kurilnost UNP pa je za približno 30 % manjša.

Kotli

Največjo energetsko učinkovitost in manjše emisije je mogoče doseči s sodobnimi kondenzacijskimi kotli, ki morajo zadostiti celi vrsti zahtev. Mogoče je doseči izkoristek kotla 109 %, kar se morda zdi nemogoče. Dodaten del toplotne energije se namreč pridobi s kondenzacijo vodne pare iz ohlajenih dimnih plinov. Pri klasičnih kotlih se ta preko dimnika odvede v okolico, medtem ko se pri kondenzacijskih kotlih s pridom izkoristi.

Preverite, kaj je morda krivo, da se ne znebite plesni v stanovanju!

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698