Dominvrt.si
Sušenje perila na vrvi je bolj varčno kot sušenje v sušilnem stroju in tudi ohranja kakovost oblačil.

Presenečeni boste, kako znižati največje stroške

Dominvrt.si
14. 10. 2013 08.35
2

Če boste pri pranju perila dodali sodo bikarbono, boste ohranili njegove barve, običajni mehčalec zamenjajte za kis, s sušenjem perila na zraku pa ne boste le privarčevali z električno energijo, ampak boste ohranili tudi kakovost njihovih vlaken.

Soda bikarbona, kis in limona so nepogrešljivi pripomočki pri ekološkem čiščenju.
Soda bikarbona, kis in limona so nepogrešljivi pripomočki pri ekološkem čiščenju. FOTO: iStockphoto
Največ energije med pranjem perila v pralnem stroju se porabi med segrevanjem vode, in to kar 90 odstotkov. Da bi zmanjšali porabo, se raje odločite za pranje na nižjih temperaturah. Poleg tega, da boste zmanjšali porabo električne energije, boste porabili tudi manj vode.

Če želite še bolj ekološko pranje, se odločite za naravi prijaznejše detergente. Namesto običajnih uporabite tiste na rastlinski osnovi z biološko razgradljivimi sestavinami. Če pa zares želite biti prepričani, s čim perete perilo, preizkusite že preverjene odstranjevalce madežev, kot so kis, limona in soda bikarbona. Poleg tega, da bo kis vašemu perilu dal svež in prijeten vonj, bo tudi uničil vse bakterije, ki so tam prisotne.

Namesto umetnih sredstev za beljenje uporabite skodelico limoninega soka, če pa želite temeljito razkuževanje, na primer nogavic ali spodnjega perila, pranju dodajte skodelico alkoholne ustne vode brez dodanega sladkorja.

Pralni stroj med pranjem
Pralni stroj med pranjem FOTO: iStockphoto

S sodo bikarbono do bolj živih barv

Če želite ohraniti barve na vaših oblačilih, vam bo soda bikarbona v veliko pomoč. Detergentu enostavno dodajte pol skodelice sode bikarbone, saj bodo na ta način barve bolj žive, belo perilo pa bolj belo. Ker soda bikarbona mehča vodo, lahko uporabite manj detergenta.

Soda bikarbona pa je tudi primerna za odstranjevanje neprijetnih vonjav, tudi iz pralnega stroja. Če ima torej vaš pralni stroj postan in neprijeten vonj, v posodo za pralni prašek dodajte pol skodelice sode bikarbone in vključite kratko pranje. Soda bikarbona bo odstranila vse neprijetne vonjave.

Brez muck in naelektrenosti

Skodelica kisa bo osvežila belo perilo. Pri tem bodite pozorni, da ne bo boben prepoln, kis pa dodajte pri zadnjem izpiranju. Tako oprano perilo bo tudi brez nadležnih muck in statične naelektrenosti.

Kis je tudi eno izmed najboljših sredstev za zaščito tekstila in deluje kot mehčalec. V program izpiranja dodajte skodelico kisa, kar bo pripomoglo k bolj mehkejšim oblačilom. Kis lahko uporabite tudi pri ročnem pranju.

Perilo sušite na vrvi

Poleg tega, da s tovrstnim sušenjem varčujemo z energijo (v primerjavi s sušilnim strojem) in ohranjamo kakovost oblačil. Res je, sušenje perila v sušilnem stroju občutno omehča perilo, toda tudi hitreje uničuje vlakna kot sušenje na perila na zraku.

Poleg tega sušenje na stojalu v notranjosti doma pozimi podvoji vlažnost zraka in tudi dodatno ogreva prostor.

Sušenje perila na vrvi je bolj varčno kot sušenje v sušilnem stroju in tudi ohranja kakovost oblačil.
Sušenje perila na vrvi je bolj varčno kot sušenje v sušilnem stroju in tudi ohranja kakovost oblačil. FOTO: iStockphoto

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698