Nenehna izpostavljenost nekaterim kemikalijam, ki so pogosto prisotne v gospodinjstvih, lahko privede do povečanja možnosti za rakava obolenja, diabetes in neplodnost, trdijo v Evropski agenciji za okolje. Kot škodljive izpostavljajo predvsem ftalate, bisfenol A in parabene.


Kako prepoznamo proizvode, ki vsebujejo te nevarne snovi?
Nekatere kemikalije na proizvodih niso ustrezno označene na deklaracijah izdelkov. Na spletni strani Zveze za varstvo potrošnikov naštevajo nekatere izmed njih.
- Ftalati
Motijo hormonsko delovanje in so toksični za reproduktivne organe. Vsebujejo jih lahko šminke, šamponi, parfumi, tekstilni izdelki, preproge, pohištvo, plastična embalaža, najdemo jih tudi v notranjosti avtomobilov, v mnogo izdelkih iz PVC-ja, osvežilcih zraka.
- Bromirani zaviralci gorenja
Lahko motijo delovanje žlez z notranjim izločanjem, prizadenejo jetra, kožo in hipofizo ter sodijo med morebitne povzročitelje raka. Najdemo jih med drugim v preprogah, oblazinjenem pohištvu, televizijskih aparatih, mobilnih telefonih in računalnikih, oblačilih (lahko tudi v otroških pižamah).
- Perfluorinirane kemikalije
Povzročajo motnje v delovanju hipofize, ščitnice in pri razvoju zarodka, slabijo imunski sistem, povezujejo jih tudi z rakom na mehurju pri delavcih, ki jih proizvajajo. Vsebujejo jih premazi teflonskih posod, obleke, preproge in prevleke za pohištvo.
- Bisfenol A
Lahko moti delovanje žlez z notranjim izločanjem. Raziskave so pokazale, da povzroča motnje v delovanju razmnoževalnih organov, odpornost na inzulin, verjetno prispeva k pojavu debelosti. Vsebujejo ga pokrovčki steklenic in plastične stekleničke za otroke (lahko prehaja v živilo), obloge in polnila, električne naprave.
- Umetni mošusi
Motijo delovanje žlez z notranjim izločanjem, najdemo pa jih v parfumih in osvežilcih zraka.
Kako se zavarujemo
Čeprav morda pazljivo preberemo deklaracijo na embalaži in se zavedamo nevarnosti, ki jih za okolje in za naše zdravje povzročajo kemikalije v kozmetičnih izdelkih, čistilih, pralnih in pomivalnih sredstvih, zdravilih, lepilih, raznih barvah in topilih ter insekticidih, se popolnoma ne moremo izogniti njihovi uporabi.
Če je le mogoče, takih izdelkov ne kupujemo in jih raje nadomestimo s snovmi, ki manj škodljivo vplivajo na okolje in na naše zdravje. Če ne najdemo ustrezne alternative, se strogo držimo navodil proizvajalca. Takega sredstva uporabimo raje manj kot več in ga shranjujemo zunaj dosega otrok.
Nekatere izdelke, ki vsebujejo škodljive kemikalije, lahko nadomestimo z naravnimi: tako lahko namesto osvežilcev za zrak uporabimo sodo bikarbono, ki bo nevtralizirala vonjave, za prijeten vonj pa uporabimo cvetje, zelišča ali začimbe. Prav tako lahko več naravnih čistil uporabimo pri čiščenju in se za čist dom raje kot na agresivna čistila zanesemo na mehanski učinek čiščenja.
Vsakič, ko ste v svoj dom vnesli nov kos pohištva ali celo bele tehnike, je nujno temeljito zračenje: najbolje večdnevno. Če prenavljate svoj dom, se namesto za PVC talne obloge odločite za naravne: recimo iz plute, lesa ali keramike. Prav tako previdno izbirajte tekstil v domu: odločite se raje za nakup tistega, ki je ustrezno označen s simboli, ki zagotavljajo omejeno uporabo kemikalij. Vsa nova oblačila pred nošenjem operite, prav tako pa je priporočljivo zračenje oblačil, ki ste jih prinesli iz kemične čistilnice.
Ste se kdaj spraševali, ali tudi 'mikrica' povzroča raka? Preverite odgovor zdravnice ...

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
Komentarji (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV