Anketiranci so za to največkrat navedli dva vzroka, in sicer da je živilu potekel rok uporabe in da se je živilo pokvarilo.
Kaj pomeni oznaka "porabiti do ..."
Rok uporabe pove, do kdaj je lahko živilo v prodaji. Navedba "porabiti do (dan, mesec, leto)" se uporablja za hitro pokvarljiva živila, kot so mleko, jogurt, meso, ribe, predpakirano meso, razrezano sadje in zelenjava ipd. Tako označenega živila po navedenem datumu ne smemo uživati, saj je lahko nevarno za zdravje. Ko kupujete, bodite zato vedno pozorni na rok uporabe. Poleg tega ne kupujte večjih količin živil, ki so pred iztekom roka uporabe, čeprav so v akciji.
Kaj pomeni oznaka "uporabno najmanj do ..."
Navedba "uporabno najmanj do (dan, mesec, leto)" se uporablja za živila, ki se ne pokvarijo tako hitro. Ta navedba seznanja potrošnika z obdobjem minimalne trajnosti, v katerem živilo ohrani vse svoje lastnosti, če je seveda primerno shranjeno. Živilo lahko varno zaužijete tudi po tem, ko je rok uporabe že potekel, torej živila ni nujno zavreči. Datum pomeni, da proizvajalec zagotavlja nespremenjeno kakovost živila le do navedenega datuma.
To je drugi najpogostejši vzrok, zaradi katerega se velike količine hrane znajdejo v smetnjakih. Živilo se pred potekom roka uporabe pokvari le, če ni bilo pravilno shranjeno oziroma je bila poškodovana njegova embalaža. Da se vse več živil pokvari, so krivi tudi shranjevanje v nepravilnih prostorih in nejasne označbe na živilu. Če na živilu piše, da ga je treba shranjevati v "hladnem prostoru", to pomeni, da mora biti shranjeno v prostoru, kjer je temperatura med 8 in 16 stopinj Celzija. Označba "hraniti na sobni temperaturi“ pomeni hraniti na temperaturah med 18 in 21 stopinj Celzija, če je na izdelku napisano „hraniti v hladilniku“, pa mora biti živilo shranjeno na temperaturi, ki je nižja od 5 stopinj Celzija. Tam, kjer je shranjeno meso, mora biti temperatura nižja od 2 stopinj. Zato je priporočljivo, da imate v hladilniku termometer, s katerim boste lahko odčitali temperaturo na posameznih policah v hladilniku.
Kako zmanjšati količino živilskih odpadkov
Količina odpadkov ni le posledica nepravilnega shranjevanja ali poteka roka uporabe. Vzroki za to so tudi v načinu priprave in nakupovanju živil. Če bi zavrgli le tisto, kar je nujen odpadek, bi lahko količino živilskih odpadkov zmanjšali za dve tretjini. Zato Evropska komisija ponuja nekaj nasvetov, kako shranjevati, nakupovati in pripravljati živila, da bi dosegli ta cilj.
- Načrtujte nakupe
Naredite seznam živil, ki jih potrebujete, in ga vzemite s sabo v trgovino. Nikoli ne nakupujte lačni in se ne pustite zavesti mamljivi ponudbi.
- Preverite datume
Izberite raje živilo z daljšim datumom uporabe ali pa ga kupite, ko ga boste res potrebovali.
- Upoštevajte svoj proračun
Če varčujete s hrano, varčujete s svojim denarjem.
- Poskrbite za ustrezno vzdrževanje hladilnika
Preverite tesnila in temperaturo hladilnika.
- Pravilno shranjujte
Pri shranjevanju upoštevajte navodila na embalaži.
- V hladilniku naj bo red
Novo kupljene izdelke postavite zadaj, izdelke, ki so že v hladilniku, pa premestite naprej.
- Servirajte manjše obroke
Hrano servirajte v manjših obrokih, saj jo lahko po želji še dodate.
- Uporabite ostanke hrane
Namesto da ostanke hrane vržete v smeti, jih lahko uporabite za malico ali večerjo naslednji dan ali jih zamrznete.
- Hrano zamrznite
Odvečne obroke hrane zamrznite in jih uporabite takrat, ko boste preveč utrujeni, da bi kaj skuhali.
- Hrana za vrt
Pripravite si posodo za kompost, kamor boste metali ostanke sadja in zelenjave. Čez nekaj mesecev boste imeli bogat in dragocen kompost za svoje rastline.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
Komentarji (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV