Dominvrt.si
Zunanja enota serija ZUBADAN za sistem s toplotno črpalko zrak-voda ECODAN

Tako lahko privarčujete pri ogrevanju

Sandra Cvetkovič
19. 09. 2013 08.18
1

Ker so hladnejši meseci tako rekoč pred vrati, marsikdo bodisi zaradi dotrajanosti, bodisi zaradi previsokih stroškov razmišlja o novem načinu ogrevanja. Tokrat bomo pod drobnogled vzeli toplotno črpalko, ki je izjemno varčna energetska rešitev in velja za ogrevalni sistem prihodnosti. Kaj pravzaprav je toplotna črpalka, kako deluje ter kakšne so njene prednosti, nam je zaupal naš tokratni TOP mojster Primož Kompara, direktor družinskega podjetja Vitanest d.o.o..

FOTO: Toplotna črpalka

Za TOP mojstra tega tedna smo izbrali Primoža Komparo, direktorja družinskega podjetja Vitanest d.o.o., ki je bilo ustanovljeno leta 1999 na osnovi dolgoletnih izkušenj s področja distribucije ogrevalnih in klimatskih naprav. Njihovo podjetje je uvoznik in distributer za klimatske naprave, toplotne črpalke, rekuperatorje toplote s prezračevanjem, bakrene cevi in konzole za namestitev teh naprav, nihova glavna aduta pa sta specializiranost na področju distribucije in klimatizacije, ki jim omogočata uspeh in zagotavljata redno doseganje osnovnega cilja - zadovoljstvo vseh deležnikov. In ker je g. Kompara strokovnjak z večjetnimi izkušnjami, nam je iz prve roke zaupal, zakaj je ravno toplotna črpalka, uporaba in prodaja katere zadnja leta strmo narašča, med najbolj energetsko varčnimi načini ogrevanja.

Primož Kompara
Primož Kompara FOTO: osebni arhiv

Kaj je toplotna črpalka in na kakšen način deluje?

V naravi se toplota iz toplejšega telesa prenese na hladnejšega spontano, toplotne črpalke pa za ta prenos porabijo tudi določeno količino energije v obliki električne energije. Toplotna črpalka je naprava, ki s pomočjo tehnologije prenosa toplote omogoča izmenjavo toplote, energijo koristi iz obnovljivih virov v naravi. Toplotna črpalka je sposobna proizvajati energijo za ogrevanje prostorov in vode z ne več kot 25 odstotki električne energije, nabavljene prek distributerjev ter z do 75 odstotki brezplačne energije, črpane iz okolja, tudi pri zelo nizkih zimskih temperaturah.

Katere so prednosti toplotne črpalke v primerjavi z drugimi sistemi ogrevanja?

Na splošno, v primerjavi z drugimi sistemi ogrevanja, toplotna črpalka omogoča večji prihranek energije, potrebne za ogrevanje stavb in to ob visokem faktorju učinkovitosti, varnosti, udobja, enostavnosti in zanesljivosti uporabe.

Kakšne toplotne črpalke poznamo in v čem se razlikujejo?

Osnovna delitev toplotnih črpalk je po viru črpanja toplote. Poznamo toplotne črpalke zrak – zrak, zrak – voda, zemlja – voda in voda –voda. Po namenu so nekatere namenjene le ogrevanju prostorov, druge le ogrevanju sanitarne vode, nekatere ogrevajo tako sanitarno kot ogrevalno vodo in tudi hladijo prostore. Tudi uporabljene tehnologije delovanja naprav so različne, kot na primer toplotne črpalke s fiksno močjo in toplotne črpalke, ki prilagajajo moč delovanja glede na potrebe, ker delujejo s pomočjo inverterske tehnologije.
Zaradi velikih razlik v sistemih s toplotno črpalko, naravnih in geografskih danosti okolja v katerem se nahaja objekt, različnih velikosti in namembnosti objektov, finančnih zmožnostih posameznika in raznovrstne ponudbe na trgu je za dobro odločitev o izbiri potrebno pridobiti veliko tehničnih informacij in vsaj nekaj praktičnih nasvetov obstoječih uporabnikov. Dejstvo pa je, da je vsak objekt izziv zase in ni vsak sistem primeren za vsak objekt in vsakega uporabnika.

Kolikšna je življenjska doba toplotne črpalke?

Na splošno je težko določiti življenjsko dobo toplotnih črpalk saj so razlike med različnimi sistemi s toplotno črpalko velike. Življenjska doba je odvisna od ustrezne izbire moči za določen objekt, kvalitete in kapacitete proizvoda, od vzdrževanja in kvalitete namestitve, načina delovanja, načina uporabe in drugih posrednih dejavnikov ali višje sile. Na življenjsko dobo vlivajo različni dejavniki, kar velja za večino naprav, ki so danes del naše realnosti, kot na primer hladilnik. Sistem toplotne črpalke je enak hladilnemu sistemu, za katerega vemo, da brez posebnega vzdrževanja deluje 10, 20 ali 30 let. V tem času se lahko obrabijo določene komponente sistema, na primer obtočna črpalka, ventili ali pa tudi elektronski deli.

Kakšno je vzdrževanje toplotne črpalke?

Vzdrževanje toplotne črpalke opravlja po potrebi strokovnjak oziroma pooblaščena oseba, ki mora v primeru, da naprava vsebuje F pline, posedovati tudi spričevalo o ravnanju z ozonu škodljivimi snovmi. Ob namestitvi in vzdrževanju take naprave pooblaščeni serviser uporabniku izda potrdilo o tesnosti/uhajanju naprave.

Kako močno toplotno črpalko izbrati?

Moč toplotne črpalke se določi glede na vir toplote in tehnologijo, ki jo uporablja. Uporabi se izračune na osnovi tehničnih smernic, lastnosti naprave, lastnosti objekta in informacije o potrebah uporabnika. V primeru novogradnje to opravi projektant strojnih inštalacij. V primeru obnove obstoječega sistema lahko moč naprave določi tudi strokovnjak za vgradnjo toplotnih črpalk in sicer na osnovi informacij o stavbi, ogleda objekta, podatkov o bivalni kulturi, obstoječih napravah, porabi goriva in porabi sanitarne vode.

Kako se nam nakup toplotne črpalke dolgoročno obrestuje v finančnem smislu?

Toplotne črpalke so sistemi z visoko učinkovitostjo, ker na splošno zahtevajo le majhen delež energije iz omrežja (elektrika ali plin), da bi ustvarile 100 odstotkov zahtevane toplotne energije. Spadajo med naprave, ki jih lahko država subvencionira, ker omogočajo učinkovito rabo energije, stroški delovanja so nizki. Posebej s pomočjo subvencij EKO SKLADA se je zelo povečala uporaba toplotnih črpalk zrak-voda za nizkotemperaturno ogrevanje prostorov (na primer talno ogrevanje) in sanitarne vode.

Zunanja enota serija ZUBADAN za sistem s toplotno črpalko zrak-voda ECODAN
Zunanja enota serija ZUBADAN za sistem s toplotno črpalko zrak-voda ECODAN FOTO: Arhiv proizvajalca

Izvedba toplotne črpalke z geosondo je iz vidika sredstev neugodna, zahtevna in dražja kot sama toplotna črpalka. Pri ogrevanju stanovanjske hiše pa je v primerjavi s kurilnim oljem vračilna doba toplotne črpalke, kjer kot vir uporabljamo podtalnico, pet do sedem let, pri toplotni črpalki zrak-voda pa osem do devet let ob dejstvu, da je začetna investicija v toplotno črpalko zrak-voda veliko ugodnejša in enostavnejša kot investicija v toplotne črpalke, kjer sta vira črpanja toplote voda oziroma zemlja.

Najenostavnejša in najcenejša je vsekakor investicija v toplotno črpalko zrak-zrak, ki jo poznamo kot klimatsko napravo v izvedbi stenski split sistem. Veliko družin, ki si ne more privoščiti izvedbe ogrevanja celotne hiše, si lahko z namestitvijo take naprave v glavne bivalne prostore za malo denarja omogoči ogrevanje prostorov pozimi in hlajenje poleti. Naprava je kot nalašč za krizno obdobje, saj nam ga pomaga prebroditi, ne da bi doma trpelo toplotno udobje.
Ali nam toplotna črpalka koristi tudi poleti in kako?
Toplotna črpalka lahko koristi skozi vse leto za gretje vode, pozimi za gretje prostorov in poleti za hlajenje prostorov. Zelo poznane toplotne črpalke zrak-zrak so klimatske naprave v deljeni izvedbi (split sistem), po katerih uporabniki najbolj povprašujejo poleti z namenom ohladiti vroče in soparne bivalne in delovne prostore.

Kašni so negativni učinki v primeru, če izberemo premalo ali preveč zmogljivo toplotno črpalko?

Negativni učinek se kaže v obliki nezaželene posledice, lahko na primer pride do nezadovoljstva uporabnika zaradi nedoseganja toplotnega udobja ali stroškov porabe energije v primeru nepravilne izbire kapacitete in tipa sistema. Negativnih učinkov ni, če se uporabnik obrne na strokovnjaka za toplotne črpalke, ki pripravi uporabniku ponudbo tako rekoč 'pisano na kožo'.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860