Gospodarjenje z odpadki, ki jih ljudje ustvarjamo čedalje več, je zelo pomembno vprašanje, s katerim se že dolga leta ukvarja veliko znanstvenikov in institucij.
Ker smetišča hitro spreminjajo svojo obliko in iz njih uhajajo razni plini, ni bilo mogoče na njih graditi objektov, saj bi se le-ti posedali. To težavo je rešil izum membrane, ki so jo preizkusili tudi na zelo veliki površini smetišča v ameriški zvezni državi Georgii.
Membrana se popolnoma prilega „gori“ smeti tudi, ko slednja spremeni obliko.Glavna sestavina je elastomerni termoplastični poliolefin, ki je kemično nedelujoč material. Odporen je proti vplivom sončnih žarkov, vlage, kislega dežja in drugih vremenskih vplivov.
Te lastnosti membrane omogočajo namestitev sončnih panelov na prej popolnoma neizkoriščeno površino smetišča. Sončne panele so prevlečene s teflonom, kar omogoča celo hojo po njih in takojšnje popravilo morebitnih napak.
To sončno elektrarno sestavlja tudi več kot tristo kilometrov žic, ki prenašajo energijo v sistem. Elektrarna ustvari toliko energije, da lahko z energijo napaja kar 224 gospodinjstev.
Ker je namen tega projekta ustvarjati čisto sončno energijo, je pomembno, da membrana, ki prekriva smetišče, ne ustvarja dodatnega bremena za okolje. Njena razkrojna produkta sta okolju popolnoma neškodljiva voda in ogljikov dioksid.
Komentarji (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV