Glede na čedalje večje onesnaženje okolja se morda le v svojem domu počutite varne pred zdravju škodljivimi snovmi. Zato je najprej treba omejiti število kemikalij, ki jih vnašate v dom, nekaj pozornosti pa je treba nameniti tudi opremi. Za miren spanec izbirajte pohištvo in tekstil za dom, ki je označeno z oznakami, ki zagotavljajo omejeno uporabo kemikalij pri proizvodnji, predvsem pa se raje kot za umetne materiale odločajte za naravne.
Kje v spalnici najdemo zdravju škodljive kemikalije?
Posteljnina lahko, prav tako kot vse vrste tekstila, vsebuje strupeno snov formaldehid ali rakotvorna barvila, imenovana azobarvila. V tekstilnih izdelkih so lahko ostanki DDT-ja in strupenih pesticidov, so zapisali na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.
Tudi posteljni vložek lahko vsebuje številne strupene kemikalije: butadien, ki je na seznamu verjetnih povzročiteljev raka, in nitrozamine, ki so znani povzročitelji rakavih obolenj. Prav tako je mogoče najti v ležiščih veliko bromiranih zaviralcev gorenja. Ti so lahko prisotni tudi v vaši radijski budilki, baterije le-te pa lahko vsebujejo še težke kovine.
Vir škodljivih snovi je lahko tudi garderobna omara. Na oblačilih, ki smo jih prinesli iz kemične čistilnice, po čiščenju ostanejo ostanki kemikalij, zato jih, preden jih pospravimo v omaro, temeljito prezračimo. Prav tako ne pozabimo na temeljito zračenje vsakič, ko v spalnico vnesemo nov kos pohištva ali preprogo. Da je treba tekstil pred uporabo oprati, velja tudi za posteljnino. Za mirnejši spanec izberite posteljnino in pohištvo, ki sta opremljena z oznako, da je bil izdelek izdelan z omejeno uporabo škodljivih kemikalij.
Škodljive kemikalije v otroški sobi
Otroci so bolj občutljivi na kemikalije kot odrasli. Tudi v njihovi sobi je mogoče najti škodljive snovi, ravno tako kot v vaši spalnici. Ni pa se jim povsem mogoče izogniti niti pri igračah: v igračah iz mehke plastike PVC so lahko ftalati, butadien in težke kovine, nekatere pa vsebujejo dišave, ki lahko povzročajo alergije. V baterijah električnih igrač je lahko prisoten kadmij, ki je nevaren za ljudi in živali, prav tako pa je škodljiv svinec, ki je lahko prisoten v barvilih za igrače.
Zato igrače in opremo za otroka kupujmo pri zanesljivih trgovcih in bodimo pozorni na oznake, s katerimi so označene embalaže. Ne kupite igrače, ki ni označena z oznako CE. To oznako nalepi proizvajalec, za v EU uvožene izdelke pa uvoznik in pomeni, da izdelek izpolnjuje veljavne varnostne zahteve Evropske unije.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV