Čilske oblasti so se odločile, da se bodo pri pridobivanju električne energije vse bolj usmerjale na vodne vire. K temu jih menda spodbujajo vse višje cene fosilnih goriv, pa tudi želja po lastnih virih in neodvisnosti od tujih dobaviteljev.
V načrtu imajo izgradnjo petih velikih jezov, s katerima pa bodo korenito posegli v neokrnjeno okolje Patagonije. Jezove naj bi gradili na reki Pascua, ki velja za eno najbolj divjih in neokrnjenih rek na svetu.
62 kilometrov dolga reka je znana tudi po izjemni hitrosti, saj se od izvira do izliva preliva med kanjoni, zasneženimi vrhovi in ledeniki. Ker je povsem neprimerna za kakršne koli človeku prijazne dejavnosti, je vse do danes ohranila svoj pristen naravni videz. Pascua se na koncu svoje poti izlije v široko delto kanala Baker, ki se izliva v Tihi ocean.
V zvezi s tem posegom se je pojavilo tudi nekaj oporečnikov, ki so izrazili zaskrbljenost zaradi ogrožanja redkih gozdov ter nekaterih ogroženih rastlinskih vrst. Med ogroženimi živalmi pa so izpostavili predvsem hudourniško raco, ki živi v neposredni okolici reke.
Komentarji (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV