Dominvrt.si
Megla daje osupljiv razgled v višje ležečih sončnih krajih.

Češki pohodniki niso mogli verjeti očem ...

M.Č.
13. 11. 2012 21.24
19

Čisto običajni naravni pojavi so lahko tisti, ki nas povsem prevzamejo, če si le pustimo, da jih opazimo. Tako nas lahko navdušijo jesenske barve listja, pravilne oblike snežink, vse barve mavrice ali debela puhasta meglena odeja nad dolino. Poglejte, kako je z višine videti naravni pojav, ki ga v dolinah in kotlinah običajno ne sprejemamo z navdušenjem.

Megla daje osupljiv razgled v višje ležečih sončnih krajih.
Megla daje osupljiv razgled v višje ležečih sončnih krajih. FOTO: Profimedia

V gorovju Izera na Češkem so različni fotografi v objektive svojih fotoaparatov ujeli naraven pojav, imenovan toplotna inverzija oziroma toplotni preobrat. Pri tem gre za naraščanje temperatur z višino, katerega skoraj vedno spremlja meglica ali kar debela odeja megle, kot na fotografijah.

Po navadi je zrak v bližini tal toplejši, kot zrak nad njim, pri toplotnem preobratu pa prihaja do nižje temperature v nižjih predelih. Večinoma lahko ta naravni pojav opazujemo v hladnejših mesecih leta, ko se težek zrak zadržuje na dnu kotlin.

Zaradi kondenzacije nato prihaja do gostih plasti megle, na katero je mogoč lep razgled s hribov in gora, medtem ko ta za prebivalce kotlin in dolin pomeni še redkejše sončne dni.

Pri sosedih pa je amaterskega fotografa tale prizor ganil do solz.

Razgled na Češkem
Razgled na Češkem FOTO: Profimedia
Po dragocene sončne žarke se je včasih treba povzpeti na hrib.
Po dragocene sončne žarke se je včasih treba povzpeti na hrib. FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698