Dominvrt.si
image (28)

Zavarovanje zvestega prijatelja

Oglas
T.M.
10. 12. 2014 06.00
0

Pravijo, da so psi naši najboljši prijatelji. Biti lastnik psa je verjetno res nekaj najlepšega na svetu, ampak moramo se zavedati, da je to tudi velika obveznost in odgovornost.

Čeprav lastniki za svoje štirinožne prijatelje večinoma lepo skrbijo, ne vedo vsi, da lahko za njihovo dodatno varnost poskrbijo tudi z zavarovanjem. Zavarovanje je enostavna rešitev v primeru neljubih dogodkov, kot so nepredvidljive poškodbe in bolezni, ter stroškov, povezanih z njimi. V nadaljevanju odgovarjamo na najpogostejša vprašanja v zvezi z zavarovanjem psov.

Katere pasme psov lahko zavarujem? Lahko zavarujem tudi mešanca?
Zavarujete lahko katero koli pasmo psa, z rodovnikom ali brez, nepasemske pse, mešančke, lovske pse, pse za posebne namene itd.. Edini pogoj je, da je pes ob sklenitvi zdrav in čipiran. Obstaja pa posebnost za nevarne pasme (npr. pitbull terier), za katere ni mogoče skleniti zavarovanja odgovornosti lastnika psa.

Katere zavarovanje je najbolj primerno za mojega psa?
Če je vaš pes mlajši od 18 mesecev, je najprimernejše vseživljenjsko zavarovanje. To nima zgornje starostne omejitve, se pravi, da traja celo življenje, do pogina ali neboleče usmrtitve zaradi bolezni ali nezgode.
Temeljno vseživljenjsko zavarovanje krije osnovne življenjske nevarnosti (pogin, usmrtitev zaradi bolezni ali nezgode), priporočljivo pa ga je razširiti na naslednja dodatna zavarovanja:
• kritje stroškov zdravljenja,
• odgovornosti lastnika psa za škodo na osebah ali stvareh, nastalo zaradi napada ali ugriza,
• za škodne dogodke iz temeljnega in zavarovanja stroškov zdravljenja v času bivanja v tujini,
• za škodne dogodke iz temeljnega in zavarovanja stroškov zdravljenja v času prevoza,
• za kritje dela stroškov pokopa psa,
• izgube namenske sposobnosti psa.
Zavarujete pa lahko tudi pse, ki so starejši od 18 mesecev. V tem primeru lahko izberete klasično zavarovanje. S tem zavarovanjem lahko zavarujete vse pse največ do starosti 14 let.
Nudimo tudi različen izbor zavarovanj stroškov zdravljenja:
Standard: zavarovanje krije stroške pregleda psa, veterinarskega posega, zdravil, zdravljenje porodnih komplikacij, izdaje recepta, kontrolnega pregleda …
Standard +: zavarovanje krije dodatno še stroške operativnih posegov na hrbtenici, komolčnega in kolenskega sklepa ter kolkih.
Nadstandard: zavarovanje dodatno krije še stroške zdravljenja s kemoterapijo, matičnimi celicami in dopolnilna zdravljenja kot so fizioterapija, akupunktura, akupresura, masaže in pridobitev drugega strokovnega mnenja.

Koliko znaša letna zavarovalna premija za psa?
Višina zavarovalne premije za temeljno zavarovanje in dodatno zavarovanje stroškov zdravljenja je odvisna od vrednosti psa, vrste zavarovanja, obsega zavarovalnega kritja, praga aktiviranja zavarovanja in izbrane dajatve zavarovalnice v zavarovalnem letu (letni agregat).
Okvirna premija za temeljno zavarovanje in osnovni paket za zdravljenje brez popustov znaša okrog 12 EUR na mesec.

Kje vse lahko zavarovanje psa pride prav?
Najbolj koristno je zavarovanje pri kritju stroškov zdravljenja, ki so lahko zelo visoki, tudi več tisoč evrov. Pri tem je potrebno vedeti, da del stroškov poravna lastnik sam. Govorimo o tako imenovani soudeležbi zavarovanca pri vsakokratnem kritju stroškov zdravljenja. Pri vseživljenjskem zavarovanju psa znaša soudeležba zavarovanca 25 %, torej zavarovanec sam pokrije veterinarski račun v višini 25 %, 75 % pa dobi povrnjeno od zavarovalnice. Pri klasičnem zavarovanju (za pse, ki so na dan sklenitve zavarovanja starejši od 19 mesecev) pa znaša soudeležba zavarovanca 40 %.
Koristno je tudi zavarovanje odgovornosti, za škodo, ki jo povzroči pes, ko ugrizne drugega psa ali človeka. Lastnikom delovnih psov pa bi priporočili še dodatno razširitev kritja za izgube namenske sposobnosti psa.

Če psa povozi avto in je avto poškodovan – kako se ugotavlja krivca te nesreče? Kdo je tu upravičen in česa?
To se ugotavlja na osnovi policijskega zapisnika in drugih dokazil (npr. izjav prič). Če se na primer ugotovi, da je prišlo do nesreče, ker je pes nepričakovano stekel čez cesto in da je odgovornost na strani lastnika, lahko oškodovanec za škodo na vozilu uveljavlja odškodninsko odgovornost lastnika psa. Takšne zahtevke krije zavarovanje odgovornosti zasebnika (v zavarovanju stanovanjskih premičnin ali zavarovanju DOM) ali zavarovanje odgovornosti lastnika psa. Če se ugotovi, da je odgovornost na strani voznika, ker je kršil pravila cestnega prometa ali ker bi sicer moral dogodek predvideti, lahko lastnik psa uveljavlja zahtevek za povračilo škode - zaradi pogina ali poškodovanja psa. Takšne zahtevke krije zavarovanje avtomobilske odgovornosti.

Kako je v primeru, če ima pes poškodbo in dobim odškodnino iz naslova zavarovanja, kasneje pa se pride do dodatnih zapletov zaradi stare poškodbe. Ali lahko uveljavljam tudi to zdravljenje?
V kolikor se ugotovi, da ti zapleti izhajajo iz poškodbe, ki se je zgodila v času, ko je bilo že sklenjeno zavarovanje, zavarovalnica povrne stroške nadaljnjih zapletov. Če pa se ugotovi, da gre za posledice, ki izhajajo iz časa pred sklenitvijo zavarovanja, zavarovalnica teh stroškov ne povrne.

Kaj krije osnovno zavarovanje psa? Je s strani zavarovalnice krito tudi to, če mi kdo zastrupi psa, ga povozi avto, si zlomi tačko?
V kolikor ti primeri privedejo do pogina psa, zavarovanje povrne celotno dogovorjeno vrednost psa. Dodatno zavarovanje za kritje stroškov zdravljenja pa povrne dogovorjen del stroškov, ki nastanejo v zvezi z zdravljenjem psa.

Kako je z zavarovanjem psa reševalca, katerega lastnik je fizična oseba, ki je reševalec. Ali zavarovanje krije kritje stroškov zdravljenja zaradi nezgode ne samo v Sloveniji, ampak tudi v tujini, tudi na reševalnih akcijah?
Temeljno zavarovanje in dodatno zavarovanje za kritje stroškov zdravljenja je ob ustreznem doplačilu mogoče razširiti na škode, ki izhajajo iz nezgode v času bivanja v tujini in v času prevoza. Zavarovanje velja tudi za nezgode, ki se zgodijo med delovno akcijo.

Ali obstaja kakšna ''odbitna franšiza'' v primeru, da pes zboli večkrat v enem letu?
Število zdravljenj v zavarovalnem letu ni omejeno, je pa omejena maksimalna dajatev zavarovalnice v zavarovanem letu. Tu lahko izbirate med letnimi agregati 1000 EUR ali 3000 EUR. To torej določa najvišjo skupno vsoto dajatev, ki jih bo iz zavarovanja v enem letu pokrila zavarovalnica. Prav tako je pri zavarovanju stroškov zdravljenja treba upoštevati soudeležbo zavarovanca, ki znaša 25% pri vseživljenjskem in 40% pri klasičnem zavarovanju.

Ali so kakšne bolezni, ki jih zavarovanje ne krije?
Zavarovanje ne krije škode zaradi bolezni, ki so obstajale pred sklenitvijo zavarovanja in kužnih bolezni (npr. steklina), prav tako zavarovanje kritja stroškov zdravljenja ne krije stroškov posegov na zobeh in obzobnih tkivih.

Ali sem upravičen do popusta, če sem lastnik dveh psov in zavarujem oba?
Če ste lastnik več psov in jih zavarujete hkrati, ste upravičeni do dodatnega popusta. Prav tako prejmete do 20 % popusta v prvem letu za vseživljenjsko zavarovanje, v kolikor sklenete zavarovanje preko interneta. Dodaten popust vam pripada tudi v primeru, ko imate pri Zavarovalnici Triglav sklenjena druga zavarovanja (Triglav komplet)

Zaradi katerih primerov se največkrat izkorišča zavarovanje psov?
Dosedanja praksa kaže, da je največkrat aktivirano dodatno zavarovanje kritja stroškov zdravljenja. Več kot 90 odstotkov vseh škodnih zahtevkov izhaja iz tega dodatnega zavarovanja.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860