Ljudsko izročilo pravi, da lahko po obliki koščice kakija napovemo, kakšna zima je pred nami. Četudi smo do starih prepričanj, ki nimajo nobene znanstvene osnove, lahko upravičeno malo skeptični, je zanimivo pogledati v notranjost tega sadeža.
Orkani so naravni pojavi, ki nastajajo zaradi globalnih vremenskih in klimatskih pogojev, predvsem pa je njihov nastanek odvisen od toplote oceanov in dinamike atmosfere.
Jesen je čas, ko se vroči poletni dnevi umaknejo svežim večerom, zeleni listi postanejo živahnih pisanih odtenkov, dnevi so vse krajši, temperature pa vedno nižje. A zdi se, da smo letos praktično čez noč iz vročega in suhega poletja vstopili v hladno in mokro jesen. Kaj nam prinaša ta letni čas v nadaljevanju, smo preverili pri hišnem meteorologu 24ur Roku Nosanu.
Neurje, ki s seboj poleg dežja prinese tudi močan veter in točo, je povsem naravni pojav, ki je značilen predvsem za toplejši del leta. A kljub omenjenemu dejstvu, da toča ni nič novega, se v zadnjem času marsikdo sprašuje, ali so vremenske ujme, kot jih doživljamo, sploh še odraz normalnega vremenskega dogajanja. Kot se to pogosto zgodi, imamo sedaj na dveh bregovih ljudi, ki verjamejo v svoj prav – znanstvenike in tiste, ki kuhajo kis.
Kadar je govora o vremenu, še posebej, ko smo priča redkim in neobičajnim pojavom, potem so teoretiki zarot v nizkem štartu.
V preteklih dneh smo že pošteno zakorakali v hladno vreme, a čeprav nas do pričetka uradne koledarske zime loči še nekaj tednov, smo že dočakali prve snežinke. Ali nas bodo te letos končno razveselile tudi v času božičnih praznikov, nam je razkril prognostik 24UR, Rok Nosan.
Letošnje poletje je bilo, vremensko gledano, zagotovo eno ne najbolj tipičnih. Trditve potrjujejo tudi navedbe Agencije Republike Slovenije za okolje, po katerih je bilo meteorološko poletje na državni ravni nadpovprečno toplo, izjemno namočeno in povprečno osončeno. A čeprav smo se v zadnjih letih že dodobra navadili, da nas vreme vedno znova preseneti, bomo verjetno preteklo poletje želeli čim prej pozabiti. Namesto v preteklost zato raje poglejmo v prihodnost, kakšna jesen je pred nami.
Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?
V vrtu se paradižnik že lepo bohoti, toda kljub temu, da je na rastlini veliko paradižnika, nikakor noče dozoreti. Kaj je vzrok?
Poplave so ena najpogostejših naravnih nesreč, ki prizadenejo različne dele sveta. Gre za pojav, pri katerem voda prekrije območja, ki so običajno suha, kar lahko povzroči obsežno škodo na infrastrukturi, kmetijskih površinah, premoženju in ogrozi življenja.
Julij je bil po podatkih EU najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, je danes potrdil evropski program za podnebje Copernicus.
Zdi, se da se deževna pomlad kar noče in noče posloviti. Velika količina padavin že marsikje povzroča težave, zato smo pripravili nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da bo vaš dom ostal suh.