Dominvrt.si
toča Dolenjska

Na Dolenjskem plužili točo

STA, Dominvrt.si
04. 08. 2021 07.48
0

Na območju Žužemberka je popoldne klestilo neurje s točo. Zaradi tega so morali posredovati gasilci, ki so črpali meteorno vodo, ki je na Dvoru zalila poslovni objekt s skladiščem. Neurje je uničilo tudi ves letošnji pridelek.

Gasilci so morali na tem območju odstranjevati podrto drevje, delavci Elektra Ljubljana pa so bili primorani odklopiti elektriko na daljnovodih in s tem omogočiti gasilcem varno delo. Točo so morali ponekod odstranjevati s pluženjem.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nočna mora vrtičkarjev – toča

V poletnih dneh obstaja precej velika nevarnost toče. Prvi in najosnovnejši nasvet za vse vrtnarje bi bil, naj v vročih dneh in tednih, ki so pred nami, skrbno spremljajo vremenske napovedi in predvidevanja o povečani nevarnosti toče. Stari ljudje znajo to s skoraj stoodstotno verjetnostjo napovedati glede na veter in vrsto oblakov, za sodobnejše vrtnarje pa je na spletnih straneh na voljo vrsta aplikacij, s katerimi lahko v realnem času opazujejo premikanje ciklonov in vremenskih front.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Toča lahko rastline močno poškoduje, včasih celo popolnoma uniči. Ranjena mesta nato napadejo glivice, ki povzročajo dodatne bolezni in gnitja. Ker so vrtnine na vrtu prepuščene tako rekoč na milost in nemilost vsem naravnim pojavom, jih je skoraj nemogoče popolnoma obvarovati pred posledicami. V primeru toče največkrat postavljamo namenske mreže, a tudi tukaj je potrebna pazljivost, da vrtnin ne zasenčimo. Priporočljivo je vrt tudi vnaprej načrtovati – okoli šibkih vrtnin lahko zasadimo močne rastline, ki omilijo moč vetra. Tukaj so tudi rastlinjaki, ki v skoraj sto odstotkih zaščitijo vrtnine.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

Če se odločite za mrežo proti toči, kakršne na primer uporabljajo vinogradniki in sadjarji, vedite, da je ključnega pomena močna konstrukcija, čez katero boste napeli mrežo. Vrtičkarji se največkrat odločajo za pokrivanje vrtnin s kopreno, a tudi takšna rešitev je dvorezen meč – po eni strani bo z vrtnin, ki so pokrite s kopreno, po neurju lažje odstraniti ledena zrnca in s tem težo, ki pritiska na rastline, po drugi strani pa je pri pokrivanju s kopreno večja nevarnost, predvsem pri večjih rastlinah, da se bodo med točo polomile.

Je ob uničenju prepozno?

Pomoč za rastline po toči, če škoda ni prevelika, je močan rmanov čaj, ki ga polijemo po poškodovani rastlini – seveda naj bo čaj ohlajen, tako poskušamo zajeziti gnitje in plesen. Če so stebla pri paradižniku, kumarah, paprikah, bučah ostala cela, se bo rastlina obrasla, in če bo lepo vreme, vseeno naredila še nekaj plodov.

Čeprav vam je toča uničila ves pridelek, nikar ne stojte križem rok. Po razdejanju, ki rastline skoraj v celoti zravna z zemljo, je najboljša rešitev vnovična priprava zemlje in zasaditev novih vrtnin, da bo vsaj jeseni kaj pridelka.

Klestila toča: na stotine uničenih vozil
Preberi še
Klestila toča: na stotine uničenih vozil
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698