Dominvrt.si
zima

Svečnica zelena, velika noč bo zasnežena?

Valter Grizančič
28. 01. 2021 05.45
0

Zima se meteorološko počasi nagiba v drugo polovico. Pravzaprav smo že prečkali to namišljeno črto, meteorološka zima namreč traja od 1. decembra do 1. marca. Ne vemo pa še, ali smo vrhunec zime že dosegli. Morda nam bodo del odgovora prinesli pregovori. Potem pa nam bo narava sama postregla z natančnimi odgovori. Pred nami je svečenica, ki smo jo na koledarju označili 2. februarja in ob katero se naslanja več pregovorov. Preverimo jih nekaj.

Svečnica zelena, velika noč bo zasnežena.  

Če je svečnica preveč moče dobila, bo zemlja med letom malo pila.  

Ako na svečnico burja vleče, bo dobro leto, ako pa jug, bo slabo.  

Bolje volka v hlevu imeti, kot se ob toplem soncu v svečnici greti. 

Če je svečnica topla, sneg prinaša, če je mrzla, ga pa odnaša. 

Če na svečnico deži, se kmalu pomlad oglasi. 

Če na svečnico sneži, se že vigred oglasi. 

Če na svečnico sonce na jasnem vzhaja, lisica še v brlog zahaja. 

Če o svečnici burje ni, malega travna rada znori. 

Če o svečnici letajo mušice, nosimo še potem rokavice. 

Če se na svečnico jasno zdani, zima se raje še zadrži. 

Če na svečnico deži, se kmalu pomlad oglasi.
Če na svečnico deži, se kmalu pomlad oglasi. FOTO: Dreamstime

Svečnica je v katoliškem svetu praznik luči. V starih časih je bila pomemben praznik. Še v poganskih časih so ga proslavljali, krščanstvo pa je prazniku dodalo nov pomen. Po Svetem pismu je Marija ta dan Jezusa po 40 dneh iz intimnega družinskega okolja prvič nesla v javnost. Po cerkvah in domovih kristjanov na svečnico pospravijo tudi jaslice.  

Pa pojdimo k vremenu. Ponovimo naprej dejstvo, da so včasih pregovori imeli veliko večjo veljavo kot danes. Danes je mnogo dejavnikov, ki so napovedovanje vremena iz pregovorov potisnili v nekakšen strip ali nekaj podobnega horoskopu. Preberemo in gremo naprej. In bolj malo verjamemo. 

Kakršno je vreme na svečnico, mu je diametralno nasprotno vreme pomladi, če na svečnico sneži, se kmalu vigred oglasi; topla svečnica sneg in mraz prinaša, mrzla pa oba odnaša; če na svečnico jasno sonce vzhaja, lisica nazaj v brlog odhaja ... Skratka, če je bila svečenica topla, je pregovor opominjal, da lahko spomladi pride do mrzlega obdobja. 

Vendar, kako težko je določiti, ali pregovor drži, pove dejstvo ali podatek iz leta 2019. 

V noči na prvi februar 2019 je snežilo tudi ponekod po nižinah, čez dan se je meja sneženja hitro dvigala, popoldne je dosegla 1500 m in v noči na drugi februar ponekod celo 2000 metrov nadmorske višine. V noči na tretji februar je znova snežilo v večini alpskih dolin. 

A snežna odeja je ves februar v gorah ostala skromna in pod dolgoletnim povprečjem. Po nižinah je februar po večini minil brez snežne odeje, le prvi dan meseca je sneg marsikje pobelil tla, a ob otoplitvi takoj skopnel. Tako so v Ljubljani prvega februarja izmerili dva centimetra debelo snežno odejo, ki pa je že naslednji dan ni bilo več. Mimogrede, v Ljubljani je sicer bila snežna odeja v preteklosti najdebelejša februarja 1952, ko je dosegla rekordnih 146 centimetrov. 

Kakšna pomlad nas čaka?
Kakšna pomlad nas čaka? FOTO: Dreamstime

No, spomladi, maja 2019, pa je v del Slovenije udarila pozeba. Na srečo manj intenzivno, kot je kazalo malo pred tem. In tako že pri tem primeru izpred dveh let težko določimo, ali je pregovor držal. Drugi primer imamo iz leta 2014, ko je zaradi nizkih temperatur in dežja nastajal uničujoč žled, ki je prizadel večji del Slovenije. Predvsem prvega februarja čez dan in v noči na "svečenico" oziroma drugega februarja je led nastajal tudi v večjem delu Zgornje Savinjske doline, ledeni oklep pa je popustil šele šestega februarja. Tisto leto je bilo zelo namočeno in v povprečju eno najtoplejših.  

Najbrž bi morali vzeti daljše časovno obdobje, da bi analizirali, ali pregovori o svečenici držijo. 

Kako kaže letos? 

Po nekaj sončnih dneh z mrzlimi jutri nas bo ta konec tedna spet zajelo poslabšanje, toda na svečenico bo vreme suho. Na vreme pri nas pa bo vplivala nova vremenska fronta s ciklonom. 

Poslabšanje je nakazal veter iz južne smeri, ki je zapihal že v četrtek. Postopno se bo pooblačilo, ponekod bo rosilo ali rahlo deževalo. V soboto in nedeljo se pričakuje nekaj več padavin tudi snežnih, ko bo ciklogeneza v naši bližini bolj organizirana. 

Meja sneženja se bo ponekod spustila do nižin, zlasti na notranjskem in proti jugu bo zapadlo nekaj snega (predvideva se od dva cm do osem cm snega, redkeje okoli 10 ali 12 cm, v višjih legah še kakšen cm več).

Sledi izboljšanje, tako da bo svečnica suha, sončna. Najbrž ne bo izostala megla po kotlinah in nekaterih nižinah. Jutro pa bo precej mrzlo.   

Glede na vreme, ki ga bomo imeli okoli svečenice in na njen dan ter tudi pogled v bolj moderne prognoze vremena z modeli, kaže, da bo tudi prvi del februarja razgibano in pogosto spremenljivo s pogostimi prehodi vremenskih front s severozahoda.

Zvončki cvetijo pozno pozimi in zgodaj spomladi. Po svetu jih povezujejo tudi s svečenico. Simbolizirajo upanje in ponovno rojstvo.
Zvončki cvetijo pozno pozimi in zgodaj spomladi. Po svetu jih povezujejo tudi s svečenico. Simbolizirajo upanje in ponovno rojstvo. FOTO: Dreamstime

Torej po fronti sledi ohladitev, nato pred njo jugozahodni veter in otoplitev in padavine, po nižinah večinoma dež. Seveda je dovolj časa, da nas vreme preseneti.  

Če karikiramo – narava si bo vzela premislek, v kakšno fazo bomo padli. A upajmo, da bo uporabila svetle, pozitivne barve. 

Pozor: Napovedi do 5 dni so kar zanesljive, potem pa se zanesljivost napovedi vsak dan zmanjšuje! 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698