Blisk je bil posnet med neurjem v ZDA aprila 2020 in je bil tako dolg, da se je raztezal čez tri zvezne države – Teksas, Louisiano in Mississippi. Istega leta je bil posnet tudi najdaljši blisk, in sicer nad Urugvajem in Argentino, trajal pa je več kot 17 sekund.
Po besedah znanstvenika Michaela Petersona so ti zanimivi rekordi relativno novo odkritje, do katerega smo prišli s tehnologijo satelitskega kartiranja, ki kroži okoli Zemlje. "Nekateri bliski – imenujemo jih megabliski – se širijo na neverjetno dolgih vodoravnih razdaljah, včasih na stotinah kilometrov," je povedal za blog NASA Earth Observatory in pojasnil, da se med nevihto na nebu pogosto zgodi veliko več osvetlitev, kot si mislimo.
Običajno strele ne segajo dlje kot nekaj kilometrov daleč in trajajo manj kot sekundo, je dodal Randall Cerveny z Univerze v Arizoni, ki vodi potrjevanje zapisov za meteorološko organizacijo: "Ta dva zapisa o bliskih sta res izjemna."
WMO pa je poudarila, da ta rekordna bliska nista osamljena dogodka – oba sta se zgodila med intenzivnimi, obsežnimi nevihtami. Potrdili so tudi, da zapisi niso povezani s podnebnimi spremembami in da sta se oba zgodila tako visoko na nebu, da ni noben predstavljal tveganja za ljudi. Vendar pa organizacija pravi, da je treba nevihte vedno jemati resno. "Strela je velika nevarnost, ki vsako leto zahteva veliko življenj."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV