Dominvrt.si
dež

Kadar na Ladislava dežuje, dež še dolgo kraljuje

Valter Grizančič
01. 06. 2021 05.45
2

Tu je mesec junij, prvi poletni mesec. Koledarsko bomo sicer v poletje zakorakali 21. 6, no, meteorološko pa se to zgodi že prvega v šestem mesecu in vedno traja do zadnjega avgusta. 

No, če smo iskreni, letos še nimamo pravega občutka, da je poletje za vogalom oziroma je že tu. Konec koncev, gore še prekriva sneg. Na Kredarici ga je še blizu 5 metrov, kar je nekakšen rekord ob začetku meteorološkega poletja. In ni povsem izključeno, da bo kakšen centimeter tam padel tudi v juniju. Starejši pravijo, da dokler je sneg v gorah, pravega poletja še ni mogoče pričakovati. In zdi se, da bo to držalo vsaj še v prvi polovici junija.  

Kakšno bo letošnje poletje?
Kakšno bo letošnje poletje? FOTO: Dreamstime

No čas je, da pod drobnogled vzamemo nekaj pregovorov, ki so jih zapisali naši predniki. Ali bodo pravilno namignili, kaj lahko pričakujemo od poletja. Kako se je vreme obnašalo v preteklosti v juniju ? 

Lepo vreme prvega dne, kmetje se letine vesele.   

Če Rožnika sonce pripeka in vmes dež rosi, ni treba se bati teka obilno zemlja rodi.  

Kakor vreme na Medarda kane, tako ves mesec ostane.   

Če Barbara (11. 6.) deži, bodo jeseni grozdja polne kadi.  

Kadar na Ladislava dežuje, dež še dolgo kraljuje.   

Če je megla na Vida dan, je pšenica malo prida.  

Do kresa (21. 6.) suknjo oblači, po kresu jo pa s seboj vlači.   

Če se za trenutek ustavimo pri prvih dveh, lahko razberemo, da lep začetek junija napoveduje ugodno vreme in tudi dobre obete za pridelke. Skratka obilo sonca s kakšno ploho naj bi bilo idealno za ta čas. Obdobje med 1. in 7. junijem utegne biti prav tako. Žal pa ni povsem gotovo, da bo potem nadaljevanje tako idealno, stabilno in času primerno toplo. 

Nekoliko več poudarka bi tokrat dali na dan, ko goduje sveti Medard. To je 8. junija. 

Kakor vreme na Medarda kane, tako ves mesec ostane.
Kakor vreme na Medarda kane, tako ves mesec ostane. FOTO: Dreamstime

Kdo je bil Medard? 

Velja za enega najslavnejših škofov iz Francije, zaveznik kmetov in vinogradnikov in tudi vremenski svetnik. Bil je sila dobrih rok. Legenda pravi, da je kot deček podaril lepo, novo obleko slepemu ubožcu, ki ga je v hudi zimi videl zmrzovati. Oče in mati premožna kmeta, sta bila vesela, kako se je sin odzval in sta mu kupila drugo obleko. Druga zgodba pa pravi, da ko so popotniku roparji vzeli konja, mu je Medard podaril konja iz očetovega hleva. Neka druga legenda pa pripoveduje, kako je nekdo prišel v njegov vinograd krasti grozdje. Veliko si ga je naložil, ko pa je hotel oditi, ni našel izhoda. Zjutraj so ga utrujenega našli in ga peljali k Medardu. Ta ga je poučil, kako grda pregreha je tatvina. Ukradeno grozdje je nato podaril - in zaradi te prigode sv. Medarda častijo tudi kot zavetnika vinogradov. 

No, letos se za čas okoli 8. junija namiguje na nestabilno vreme, in ne pretirano toplo. Tako, da upajmo, da se vreme ne bo dosledno držalo pregovorov. Kajti potem bi del poletja kar šlo mimo, in ga junija še ne bi imeli. Osebno menim, da se bo vse postavilo na mesto v drugem delu junija. 

Nekaj zanimivih vremenskih dogodkov v juniju v preteklosti. Leta 1979, natančneje 3. junija, smo imeli čez dan le okoli 10 stopinj, še ob morju slabih 14 stopinj. 

Vreme je nepredvidljivo.
Vreme je nepredvidljivo. FOTO: Dreamstime

5. junija 1950 pa bilo pravo nasprotje. Vročinskih val v začetku junija. Celo nad 40 stopinj. V Murski Soboti je bila dnevna temperatura 39,8 °C, v Celju 39,4 °C, v Ljubljani 37,6 °C. Še bolj vroče je bilo v osrednji in jugovzhodni Sloveniji. Popoldan so v Črnomlju izmerili 40,6 °C , kar je bil do nedavnega slovenski rekord (zdaj je rekord 40,8 za Cerklje ob Krki iz leta 8. 8. 2013). 

Zelo vroče je bilo tudi 1957. Zanimiv podatek velja omeniti 2007, ko so na Kredarici zjutraj izmerili 15 cm novega snega, kar je največ v juliju od začetka meritev od leta 1955. Letos morda ta rekord celo pade. Dodam lahko tudi to, da smo 11. junija leta 1965 imeli najbolj vroč dan v juniju na obali, ko je bilo 35 stopinj, zelo toplo je bilo recimo jutro tam leta 2011, ko so že zjutraj imeli 24, 3 stopinje - toliko kot letos redko celo čez dan. 

Brez dvoma pa ne moremo mimo dogodka 1978, jutra 19. junija okoli 7. ure zjutraj, ko je obalo prizadelo neurje z orkanskimi sunki vetra, ki so podrli številna drevesa in odkrivali strehe. Na meteorološki postaji Portorož Beli Križ je najmočnejši sunek vetra po korigiranih podatkih anemometra dosegel hitrost 200-220 km/h. Gre za enega najbolj izjemnih vremenskih pojavov pri nas. Je med vami morda kdo, ki se tega spominja ? 

No, vreme v juniju je velikokrat postreglo tudi z neurji, upajmo da letos temu ne bo  tako. Je pa res, da je srednjedolga napoved taka, da bo mora celo treba ravnati po pregovoru - do kresa (21. junij) suknjo oblači, po kresu jo pa s seboj vlači!

Uživajte toplo vreme brez nadležnih komarjev
Preberi še
Uživajte toplo vreme brez nadležnih komarjev
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698