Megleno in mrzlo jutro, vi pa hrepenite po sončku. Ponujamo vam nekaj praktičnih nasvetov, kako preveriti, do kam sega megla oziroma oblačnost, da boste lažje našli lokacijo, kjer se boste naužili toplega sonca.
Če slabo prenašate turobne meglene in oblačne dneve, sploh če veste, da se nad debelo plastjo megle bohoti topel sonček, potem imamo nekaj skupnega. Ni hujšega kot prost konec tedna, zunaj pa megla in mraz. Tudi minuli konec tedna je bil ravno takšen. V kotlinah po večjem delu Slovenije je bila debela plast megle, le na Obali in na skrajnem zahodu države ter v višjih legah so se kopali v sončku.
Jesenski in zimski dnevi so znani po megli in nizki oblačnosti, ki se včasih tudi po ves dan zadržuje v nižinah in kotlinah. Če se želite vsaj malo naužiti sonca, je treba poiskati kraje, kjer megle in oblakov ni. In pri tem vam bodo v pomoč naslednji nasveti:
1. Preden se odločite, kam se boste odpravili na sonce, na tej povezavi preverite satelitsko sliko oblačnosti, tako boste videli, kateri del Slovenije nima oblakov. Seveda se oblačnost čez dan spreminja, zato imejte v mislih, da trenutno stanje še ne pomeni, da bo čez pol dneva enako vremensko stanje.
S pomočjo satelitske slike oblačnosti ste tako že lahko ocenili, kateri del države se splača obiskati v lovu za soncem.
2. Kaj pa, če bi radi ostali nekje v svoji regiji, pa ste pripravljeni iti v višje ležeče kraje na sonček? Kako lahko ugotovite, do kod sega megla oziroma oblačnost? V tem primeru so vam lahko v pomoč spletne kamere, ki so postavljene na različnih vrhovih.
Najprej vam svetujem, da pogledate spletno kamero, ki je postavljena na Pasji ravni – nekoč najvišjem vrhu Polhograjskih Dolomitov. Zakaj to kamero? Ker vam bo pokazala, kakšno je vremensko stanje na severu, jugu, vzhodu in zahodu, torej vse od Julijcev do Primorske in Notranjske. Povezavo do kamere najdete na tej povezavi. Hkrati pa vam bo kaj hitro jasno, kako visoko sega pas megle oziroma oblačnosti. Kamera namreč leži na nadmorski višini nekaj čez 1000 metrov in če boste videli, da je v oblakih, potem je jasno, da bo treba višje, če se bomo želeli naužiti sonca.
Tudi naprej si lahko pomagate s kamerami na spletni strani hribi.net, ki je za večino pohodnikov ena od najbolj obiskanih strani, saj boste tam našli cel kup idej za pohode ter podrobne opise poti. Če bo Pasja raven v oblakih, potem vam svetujem, da preverite stanje oblačnosti na tistih vrhovih s kamerami, ki ležijo na višini od 1200 do 1400 metrov. Na približno tej višini je kamera na Pokljuki, ki jo najdete na tej povezavi, ali pa kamera na Nanosu, ki leži na nadmorski višini okoli 1250 m.
Za orientacijo, do kod sega oblačnost, si lahko pomagate še z ostalimi kamerami, za okoli 1600 m nadmorske višine svetujem kamero na Ratitovcu, ki jo najdete na tej povezavi. Ta kamera je zelo primerna tudi zato, ker vidite obzorje tako v smeri proti jugovzhodu kot tudi jugozahodu.
Za vse, ki vas vreme in z njim povezani pojavi zanimajo, še pojasnilo, kakšna je razlika med meglo in nizko oblačnostjo? Razlika je predvsem v vidljivosti. Če je vidljivost manjša od enega kilometra, govorimo o megli, če pa je horizontalna vidljivost večja, mi pa vseeno ne vidimo sonca, pa govorimo o oblačnosti.
Če boste sledili tem korakom, boste tako najprej ugotovili, kateri del države nima oblačnosti, hkrati pa boste lahko s pomočjo nekaj klikov na zgornje kamere ugotovili, do katere višine sega oblačnost oziroma, kam se boste morali povzpeti, da boste na sončku. In ko boste približno vedeli, kje vas čaka sonce, imejte v misliš še ta naš zadnji nasvet. Če se boste na nek vrh, ki se za razliko od vas kopa v sončku, odpravili iz meglene doline, vedite, da vas čaka kar velik del poti v megli ali oblakih. Zato je pametno, da si poiščete takšno lokacijo, ki ima višje ležeče izhodišče, do katerega se lahko npr. pripeljete z vozilom.
Minuli vikend, ko se je večji del države 'utapljal' v megli in onesnaženem zraku, ki se je zadrževal v spodnjih plasteh, sem se – po ogledu vseh kamer in analizi vremenske napovedi – odločila, da se zapeljem na Ljubelj in se od tam podam na pohajkovanje po naši čudoviti naravi in seveda toplemu sončku. Izbira je bila povsem na mestu, saj sem se takoj za Podljubeljem izvila iz goste megle in nato ves dan preživela pod pobočji Begunjščice na soncu. Obisk planine Preval po Bornovi poti je primeren za vse generacije in tudi družine z majhnimi otroki, lahko pa pot podaljšate do Roblekovega doma, za tiste z več kondicije in primerno opremo pa svetujem vzpon na vrh Begunjščice. Večji del vseh teh poti je na južni in jugozahodni strani gore, kar pomeni sonce praktično do zahoda.
Seveda pa imate takšnih in podobnih poti oziroma lokacij še veliko, a o teh prihodnjič.