V Ljubljani so minimalne temperature zraka od 22. decembra do drugega januarskega tedna padle pod ničlo le sedemkrat. V zadnjih dneh pa se je ohladilo. Jutranje temperature so v alpskih dolinah in krajih s snežno odejo padle tudi do minus 15 °C. Vzrok je v mrzli zračni masi, ki je nad naše kraje prišla s severa Evrope.
Toda vrhunec mraza še sledi
Ob koncu tedna nas bo namreč od severa dosegel občutno hladnejši zrak. Dolina z mrzlim zrakom se bo spustila nad jugovzhodno Evropo, kjer bo nastalo pravo nevihtno jedro. Dotok mrzlega zraka iz celinske Rusije se pogosto povezuje z buranom, včasih celo v zahodni Evropi.
Buran je zelo mrzel veter, ki v zimskih mesecih občasno piha v Sibiriji in se včasih – ko sinoptična vremenska slika na širšem območju to omogoča, lahko pojavi tudi pri nas.
Burjan je ledeno mrzli veter, ki piha iz severovzhoda. Prihaja iz Rusije izpod Urala. Znana leta burjana so bila 1929, 1956, 1985, ko je prišel za dalj časa tudi v Evropo. V teh letih smo imeli zelo nizke temperature, precej pod dolgoletnim povprečjem v večjem delu Evrope.
Včasih se je pojavil pogosteje, to so bile zelo ostre zime, v zadnjih desetletjih redko. Evropa se je v zadnjih dneh spopadala tudi z obilnim sneženjem, v Španiji je neurje Filomena prineslo največ snega v zadnjih 50 letih, na zahodnem Balkanu so se soočali z močnim vetrom in sneženjem.
V prihodnjih dneh se bo meja sneženja v Turčiji večinoma spustila do nižin. Pri nas bo zaradi severnih vetrov večinoma suho, a mrzlo. Kakšna ploha ali snežno presenečenje vseeno ni izključeno v nedeljo. V nedeljo zjutraj lahko snežinke za zelo kratek čas presenetijo celo na Obali. Drugo padavinsko območje s sneženjem pa bo severno od Alp in tretje v okolici Moskve.
Pri nas bo najbolj mrzlo v soboto, čeprav daleč od temperatur, ki bodo na vzhodu Evrope in v bližini Moskve. Za Moskvo so napovedane temperature med soboto in torkom med minus 18 in 31 °C.
Nato bo mraz začel popuščati, kajti nad severnim delom Evrope bo nastalo obsežno ciklonsko območje. Vetrovi bodo postopno obrnili od jugozahoda, verjetno v torek. Temperature v Črnomlju bi se tako lahko dvignile tudi na 11 ali 12 °C. To bo okoli 20 stopinj več, kot bodo tam namerili še v soboto.
Predvidoma se bo v sredo, 19. januarja, začelo obdobje spremenljivega vremena, ki bo lahko trajalo dlje časa. V alpskih dolinah bo večinoma snežilo, drugod deževalo.
Pozor: Napovedi do 5 dni so kar zanesljive, potem pa se zanesljivost napovedi vsak dan zmanjšuje!
Zima je za marsikatero prostoživečo žival, med katerimi so tudi ptice, težko obdobje, zato jim lahko pomagamo tudi s hranjenjem. Hranimo jim samo s hrano, ki je pticam načeloma dostopna tudi v naravi. Ostanki naše hrane niso primerni, posebej ne takšna, ki je bila soljena in kuhana. Za njih je primerna mešanica sončničnih semen, prosa, semen konoplje, lahko jim ponudimo tudi ovsene kosmiče ali rozine.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV