Po toplejših dnevih nas je zopet presenetilo povsem zimsko vreme. Gre le za krajšo ohladitev ali bo zima še vztrajala?
Večji del druge polovice februarja je ob popoldnevih zaznamovalo precej toplo vreme. Ponekod so temperature kar 10 dni zapored presegale 15 stopinj Celzija, v najtoplejših krajih se je ogrelo celo do blizu 20 stopinj Celzija, kar je bolj običajna temperatura za konec aprila kot za drugo polovico februarja. V noči na nedeljo smo vstopili v obdobje občutno hladnejšega vremena, ki bo po trenutnih napovedih trajalo vsaj do 10. marca. Kljub temu težko govorimo o pravi zimi, saj bodo v naslednjih 10 dneh le nočne temperature malo pod ničlo, medtem ko se bodo dnevne gibale med pet in 10 stopinj Celzija.
So takšne nenadne in kratkotrajne ohladitve tudi sicer značilne za februar in marec?
V preteklosti je ob koncu februarja in v začetku marca pogosto tudi nižine prekrivala debela snežna odeja, pritiskal pa je tudi mraz s temperaturami do –20 stopinj Celzija, tako da ta ohladitev, ki smo je bili deležni ta konec tedna, pravzaprav ni nič posebnega. Zelo nizke temperature smo v tem delu leta nazadnje imeli pred petimi leti, ko so v Ljubljani izmerili –13, v Mariboru –16, v Novem mestu –17, v Murski Soboti –19, v Slovenj Gradcu in Kočevju –21, v Celju pa celo –22 stopinj Celzija. Takrat je bilo mrzlo tudi na Primorskem. Celo ob morju so termometri pokazali –6 stopinj Celzija.
Kakšna je bila lanska pomlad?
Lani sta bila marec in april nekoliko hladnejša od dolgoletnega povprečja, maj pa je bil občutno toplejši. Sredi meseca (maja) smo po nižinah že beležili temperature okoli 30 stopinj Celzija. Lanska pomlad je bila tudi precej suha in nadpovprečno osončena.
Je mogoče že kaj bolj konkretno povedati o spomladanskih temperaturah ali je še prekmalu?
Dolgoročne napovedi kažejo, da bo tudi pomlad toplejša od dolgoletnega povprečja, vendar bo odklon predvidoma nekoliko manjši, kot smo ga beležili v tej zimi, ki se (vsaj v Ljubljani) uvršča med pet najtoplejših od začetka meteoroloških meritev.
Kako je s padavinami, bo pomlad mokra?
Bomo videli. Dolgoročne napovedi so zelo nehvaležne. Vsaj do 10. marca ne kaže na večjo količino padavin.
Zadnja leta so prehodi iz enega letnega časa v drugega precej nenadni, je to moč pričakovati tudi letos? Lahko pričakujemo še kakšno izrazito ohladitev in celo sneg ali je to že mimo?
Težko bi rekel, da to velja samo za zadnja leta. Pomlad je že od nekdaj letni čas z največjimi temperaturnimi nihanji. Sonce namreč v tem delu leta hitro pridobiva na moči, zato lahko ob jasnem vremenu in zračni masi, ki se k nam razširi iznad Sredozemlja in Severne Afrike, po nižinah že marca izmerimo skoraj povsem poletne temperature. Hkrati pa so noči še dovolj dolge, da lahko ob spustu mrzlega zraka, ki ga je ravno ob koncu zime in na začetku pomladi nad polarnimi predeli največ, beležimo tudi še zelo nizke temperature. Tako ni nič nenavadnega, če marca in aprila tudi nižine še pobeli sneg, v preteklosti se je to nekajkrat zgodilo celo maja. Na srečo ima spomladanski sneg običajno le kratek rok trajanja in že kmalu spet nastopijo toplejši dnevi. Kako bo letos, pa bomo še videli.
Poglobljeno vremensko napoved za celotno Slovenijo lahko spremljate TUKAJ.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV