V nekaterih delih Evrope smo bili letos priča že konkretnemu vročinskemu valu, kakšne so možnosti, da se mu pri nas izognemo?
Možnosti za kaj takega so pičle. Podatki namreč kažejo, da se med letnimi časi najbolj segrevajo ravno poletja. V zadnjih 40 letih se je povprečna temperatura zraka poleti dvignila za kar tri stopinje Celzija, tako da so tudi vročinski valovi pogostejši in izrazitejši ter trajajo tudi dalj časa kot nekoč.
Zelo redki so bili vročinski valovi pred letom 1990, kar nekaj poletij je takrat minilo celo povsem brez njih, v zadnjih 20 letih pa nam je vsako poletje prineslo vsaj en vročinski val. V rekordno vročem letu 2003 smo imeli celo osem vročinskih valov, medtem ko jih je bilo lani v večjem delu Slovenije od tri do pet. Zadnje poletje, ki je pri nas minilo brez enega samega vročinskega vala, je bilo poletje 1997.
Nas lahko tudi letos preseneti kakšen ekstremen vremenski pojav, kot denimo izjemna suša, ki smo jo doživeli lani?
Žal ja. Višje temperature namreč s seboj prinašajo več ekstremnih vremenskih dogodkov, saj lahko toplejši zrak posrka precej več več vlage kot hladnejši, to pa pomeni, da se ob tem močno poveča tudi izhlapevanje. Na ta način se kopiči in sprošča več energije za vremenske ekstreme. Ozračje je posledično bolj nestabilno, zato nas precej pogosteje kot včasih prizadenejo neurja z nalivi in točo. Po drugi strani pa lahko območja, ki se jim nevihte v veliki meri ognejo, tudi zaradi povečanega izhlapevanja pesti huda suša. Podatki kažejo, da se pogostost ekstremnih vremenskih dogodkov z le stopinjo višjo temperaturo zraka podvoji. Torej zaradi podnebnih sprememb imamo na eni strani vse pogosteje opravka s hudo sušo, na drugi strani pa s silovitimi neurji.
Po krajši spomladanski otoplitvi smo se spet vrnili v nekoliko hladnejše in deževno vreme, kdaj pa lahko pričakujemo, da se začne tisto pravo poletje?
Trenutno napovedi ne kažejo, da se bo vreme kaj kmalu stabiliziralo. V prihodnjem tednu bo sicer postopno spet nekoliko topleje, a na prve letošnje tridesetice bo treba še nekoliko počakati.
Takšno vreme, ki ga imamo trenutno, je sicer dobrodošlo, saj bomo letos za razliko od lani, ko smo se že maja soočali s sušo, v poletje vstopili s precej boljšo vodno zalogo.
Kakšno je bilo lansko poletje v primerjavi z napovedmi, ki nas čakajo letos?
Napovedi kažejo na še eno vroče poletje, ki pa naj ne bi bilo tako sušno kot lansko. Količina padavin naj bi bila celo nekoliko nadpovprečna, kar bi lahko pomenilo, da bo poletje bolj nevihtno kot lansko.
A poudariti je treba, da so sezonske napovedi v zmernih geografskih širinah še vedno zelo nezanesljive in se na koncu obrne tudi drugače. Večjo veljavo imajo dolgoročne napovedi na območjih, ki so bolj izpostavljena vplivu oceanov (otočja), saj so spremembe v oceanih občutno počasnejše, kar pomeni, da lahko lažje predvidimo njihov vpliv na ozračje za več mesecev naprej. Najbolj zanesljive so dolgoročne napovedi v tropskem pasu.
Kaj pa se bo, vremensko gledano, dogajalo po Evropi – bo poletje vroče, deževno, nevihtno ...
Kot kaže sezonska napoved evropskega meteorološkega centra ECMWF, bo letošnje poletje po vsej Evropi toplejše od dolgoletnega povprečja, a temperaturni odklon naj bi bil v primerjavi z lanskim poletjem vseeno nekoliko manjši, kar pomeni, da letošnje poletje verjetno ne bo tako zelo vroče, kot je bilo lani ali nekatera poletja pred tem. Bolj suho poletje naj bi imeli v Skandinaviji in na vzhodu celine, medtem ko naj bi bilo poletje v osrednjem delu celine in deloma tudi v Sredozemlju bolj mokro od povprečja, s tem pa tudi bolj nevihtno.
Kakšne so napovedi za julij, mesec, ko se bo večina izmed nas odpravila na dopust?
Na podlagi sezonske napovedi ne moremo sklepati, kakšno bo vreme v času našega dopusta. Sezonska napoved je namreč le povprečna slika treh poletnih mesecev in nakazuje le splošne prevladujoče vremenske vzorce, znotraj obdobja pa imamo lahko tako večja kot tudi manjša nihanja okoli pričakovanega povprečja. Tako nam bo julij zagotovo prinesel vsaj nekaj vročine, a tudi kakšno ohladitev z dežjem. Kateri dnevi bodo sončni in vroči, pa je trenutno še nemogoče napovedati.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV