Dominvrt.si
Kakšno bo letošnje poletje?

Vročina si bo vzela premor

Valter Grizančič
01. 07. 2021 05.45
0

Poletje je v polnem zamahu in temperature to potrjujejo. Le kdo si bi mislil, da bomo po mokri in marsikje temperaturno podpovprečni pomladi jamrali, "joj, kako vroče".  A če verjamemo v globalno segrevanje, hitre in izrazite spremembe vremenskih vzorcev nas to ne bi smelo niti presenetiti.

Pa vendar,  tam čez lužo imajo še veliko večjo vročino in težave  povezane s tem. Tam je ob višku vročinskega vala na jugozahodu Kanade dosežen nov rekord 49,6 °C! Gre za odstopanje skoraj 20 stopinj več, kot sicer tam namerijo. 

Vrnimo se k nam. Letošnji junij bo po Sloveniji med najtoplejšimi od začetka meritev, ampak absolutnega rekorda ne bo. Ta ostaja 37,5 stopinje Celzija, izmerjeno v Metliki 22. junija 2000. Mimogrede – najhladnejši dan je bil 5. junij  1962, ko se je živo srebro spustilo na – 9,6, in sicer na Kredarici. Povprečne temperature in trajanje vročinskega vala pa so krivci, ki so statistiko letošnjega junija – če se malo športno izrazimo, vrinile med dobitnike medalj. In sicer se bo junij 2021 znašel najverjetneje na tretjem mestu, bolj vroče smo imeli le junija 2003 in 2019. 

Letošnji junij je bil eden od najbolj vročih.
Letošnji junij je bil eden od najbolj vročih. FOTO: Dreamstime

V osrednji Sloveniji smo tako imeli vročinski val v trajanju od 16 do 30. junija. Torej 15 dni. 

Sicer pa v teh dneh, ko iščemo senco in ohladitev v vodi, morje niti ni najboljša izbira. Vsaj ne v našem morju, saj je to zelo toplo. Na mereografski postaji v Kopru so v zadnjih dneh  izmerjene  temperature med 28 in 29 stopinj Celzija. Sicer je morje pri nas bilo najtoplejše oziroma že kar vroče 17. julija 2010, ko je v Kopru termometer pokazal kar 31 stopinj Celzija. Kaj pa najnižja? 10. februarja 1956, ko je imelo morje le 1,6 stopinje. 

Koliko stopinj naj ima morje, da bo primerno in osvežilno? To je seveda odvisno od posameznika, strokovnjaki pa pravijo, da je temperatura med 25 in 27 optimalna.  No, morje se bo ob naši Obali predvidoma malo ohladilo, saj bo konec tedna burja in veter s severnih smeri nekoliko premešal tokove. Tako, da bo najbrž temperatura tista "idealna".

Tudi morje je bilo toplo kot 'župca'
Tudi morje je bilo toplo kot 'župca' FOTO: Thinkstock

In kaj se pričakuje v nadaljevanju? 

Vrednost indeksa ITCZ, ki dobro napoveduje smernice vremena v poletnih mesecih, ima v nadaljevanju nov skok navzgor in posledično se pričakuje kraljevanje vročih zračnih mas nad večjim delom Sredozemlja. Mi bomo nekje na robu te mase. Vroči dnevi bodo občasno prekinjeni, predvsem na račun višinskih jeder hladnejšega zraka. Slednja so precej nepredvidljiva, običajno pa prinašajo povečano in občasno spremenljivost dan ali dva. Zlasti v popoldanskih urah. Žal tudi s kakšno močnejšo nevihto. Ko se tako jedro umakne, se običajno  hitro razširi  anticiklon. In kot kaže, se bo to zgodilo spet v sredini naslednjega tedna. 

Torej, pred nami je manjša osvežitev. Tudi nekaj krajevnih ploh, neviht zlasti med nedeljo in ponedeljkom. Temperature konec tedna med 23 in 27, Primorska od 26 pa tja do tridesetice. Po torku se bo vreme vsaj delno stabiliziralo. Tako, da se pričakuje deloma sončno vreme, temperature okoli ali malo nad 30 stopinj Celzija. 

Vseeno naj nas ne presenetijo popoldanske plohe ali nevihte, vendar bolj verjetne na severu države. Vremensko dogajanje v drugi polovici naslednjega tedna bo krojila višinska kaplje nad Srednjo Evropo. Kar bi pomenilo, da pri nas  v prvi polovici julija afriški anticiklon ne bo posebej močan. Torej poletno, a brez ekstremne vročine. Sredina julija pa lahko prinese novo prehodno osvežitev. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854