Dominvrt.si
Ognjič

Pomaga pri celjenju ran, vnetjih in razstruplja

M. A.
15. 11. 2018 08.16
0

Čeprav prepirov in opravljanja med letošnjimi kmetovalci na Kmetiji ne manjka, je vendarle treba nekaj časa posvetiti tudi delu. V ponedeljek jim je gospodarica Nada naložila novo tedensko nalogo, ki med drugim narekuje, da iz ognjiča naredijo mazilo.

Recept za ognjičevo mazilo najdete tudi v letošnji pratiki, ki si jo lahko brezplačno naložite TUKAJ, med drugim pa v njej izveste tudi, da so ognjič kot pomlajevalno zelišče uporabljali že stari Egipčani, medtem ko so Grki in Perzijci svojo hrano aromatizirali s cvetnimi listi ognjiča, kar v Evropi počnemo še danes.

Ognjič je sicer enoletnica. Do 60 cm visoko steblo je razraslo in dlakavo, premenjalni listi pa so nekoliko dlakavi in se zožujejo v pecelj. Cveti od junija do konca oktobra oziroma do prve zmrzali, zato bo čas na Kmetiji ravno pravšnji, da ga kmetje požanjejo. Oranžni cvetovi ognjiča privabljajo opraševalce, zato ga sadimo v bližino plodovk, predvsem paradižnika. Skupaj s kapucinkami in žametovkami ustvarja cvetočo obrambo vrta, saj naj bi vse tri cvetlice odganjale škodljivce, kot so polži in voluharji.

Ognjič cveti med junijem in oktobrom.
Ognjič cveti med junijem in oktobrom. FOTO: iStock

Zaradi številnih zdravilnih sestavin sodi ognjič med odlične zdravilne rastline. Po videzu in zdravilnosti je podoben arniki, sicer pa čisti in pospešuje krvni obtok in celjenje ran, ker spodbuja rast novega tkiva. Ognjičevo mazilo ne bi smelo manjkati v nobenem gospodinjstvu, saj pomaga predvsem pri razdraženi koži, odrgninah, opeklinah in odprtih ranah na koži. Enako uspešno ga uporabljamo tudi pri domačih živalih.

Ognjičevo mazilo je narejeno iz cvetov ognjiča. Cvetni listi se uporabljajo sveži, posušeni in v prahu. Izdelava ognjičevega mazila nam predstavlja izziv, vendar ima mazilo daljši rok uporabe, saj nam je izdelek vedno pri roki, kadar je to potrebno. Sestavine ognjiča izboljšujejo rast novih drobnih kapilar, ki izboljšuje cirkulacijo krvi in pomagajo pri celjenju kožnih ran s proizvodnjo kolagena, ta pomaga koži in vezivnemu tkivu k hitrejši in dodatni rasti.

Ognjičevo mazilo ne bi smelo manjkati v nobenem gospodinjstvu.
Ognjičevo mazilo ne bi smelo manjkati v nobenem gospodinjstvu. FOTO: Profimedia

Ognjičevo mazilo lahko pripravimo s pomočjo svinjske masti, in sicer tako, da pest svežih ognjičevih cvetov ocvremo v neslani svinjski masti, precedimo skozi čisto kuhinjsko krpo in vsebino dobro ožamemo. Mazilo hranimo v temnih steklenih kozmetičnih lončkih na hladnem.

Druga možnost je ognjičevo mazilo iz olivnega olja, kjer je priprava malce zahtevnejša. Za pripravo potrebujemo 50 gramov suhih cvetov ognjiča, 1 liter olivnega olja in 10 gramov čebeljega voska. Ognjičeve cvetove najprej damo v večji stekleni kozarec in jih zalijemo z olivnim oljem, to pa pustimo stati šest tednov na svetlem prostoru, vendar ne na neposredni sončni svetlobi.

Zamujene epizode Kmetije vas čakajo na VOYO.

Potem vsebino precedimo skozi gazo. V vodni kopeli raztopimo 100 mililitrov ognjičevega olja in čebelji vosek. Nenehno mešamo, nato malo ohladimo, da se na vrhu naredi zelo tanka mrenica, šele nato dodamo propolis, ali pa ga izpustimo, če želimo, da bo mazilo primernejše za občutljivo otroško kožo. Znova dobro premešamo, da dobimo kremasto zmes. Mazilo nato napolnimo v čiste lončke. Ker mazilo ne vsebuje vode, je obstojno najmanj eno leto.

Ognjič ima številne zdravilne lastnosti.
Ognjič ima številne zdravilne lastnosti. FOTO: Profimedia

Ne zamudite pogovora v živo z izpadlim tekmovalcem vsak petek takoj po izločitveni oddaji na Facebookovi strani Kmetije. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698