Kot je za STA pojasnil Noč, bo akaciji še dodatno škodovalo hladno vreme v času njenega cvetenja, zato škodo pričakujejo tudi tam, kjer pozeba ni bila usodna. Končna škoda bo odvisna od vpliva pozebe na preostalo pašo, kar je po njegovih besedah trenutno še nemogoče oceniti.
Ob tem je Noč opozoril, da hladno vreme negativno vpliva tudi na čebele. Čebelarje je tako pozval, naj zanje ustrezno poskrbijo. "Čebele v hladnih razmerah veliko porabijo zase in lahko ostanejo tudi brez hrane. Čebelar mora biti pozoren, da ne bo na koncu poleg paše izgubil tudi čebele," je izpostavil.
Medtem Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) podatke o škodi še zbira. Kot je za STA pojasnil Robert Peklaj, podatek o skupni škodi v višini 44 milijonov evrov, ki se je pojavil v medijih, ni prišel z njihove strani. Ocenil je, da gre za posledico navedb, da bi bila škoda po pozebi lahko celo večja kot lani, zaradi česar so nekateri lanskemu znesku le prišteli določen delež. Peklaj je še poudaril, da točna višina škode ne bo znana še nekaj mesecev.
Aktualne informacije o tokratni pozebi je pričakovati tudi na današnji izredni novinarski konferenci na Gospodarski zbornici Slovenije, na kateri bosta direktor podjetja Evrosad Boštjan Kozole in predsednik Strokovnega sadjarskega društva Slovenije Robert Veberič govorila o pozebi v sadjarstvu.
Zanimivosti
Čebelarji zaradi pozebe pričakujejo tretjino manj medu
Nedavna pozeba je med drugim močno prizadela akacijo, na kateri po besedah predsednika Čebelarske zveze Slovenije Boštjana Noča letos paše za čebele ne bo. Ker je tretjina slovenskega medu akacijevega, čebelarji tako pričakujejo za tretjino manj pridelka. Na KGZS bodo podatke o škodi zaradi pozebe predvidoma zbrali do srede.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV