Ribiči v Mehiškem zalivu so v svoje mreže ujeli pravo 'pošast' – 5,5 metra dolgega morskega psa vrste Mitsukurina owstoni. Gre za izjemen ulov, saj je bil morski pes, ki živi v morskih globinah, do sedaj viden le nekajkrat, v Mehiškem zalivu pa ulovljen šele drugič. No, nesrečnik, ki je zataval v ribiško mrežo, je imel sicer veliko sreče, kajti ribiči so ga takoj po ulovu rešili iz mreže, ga fotografirali in vrnili v morje.
Za to redko vrsto morskega psa, ki jo nekateri imenujejo kar 'živeči fosil', je značilno, da ima rahlo rdečo do rožnato barvo kože in ostro ošiljen gobec, pod katerim se skrivajo ostri zobje. Živi globoko v morju, in sicer običajno v Japonskih vodah, floridski ribiči, ki so iz vode potegnili zadnji primerek, pa so imeli mreže, v katere se je zapletel, nastavljene na globini 610 metrov. Ob ulovu so bili presenečeni, saj česa takšnega še niso nikoli videli. "Sploh nisem vedel, kaj smo ujeli," je dejal ribič Carl Moore za SF Gate. "Nisem si ga sploh upal izmeriti, ker sem se ustrašil njegovih ostrih zob." Namesto da bi morskega psa obdržali za raziskave, se je ribiška ekipa odločila nesrečnika zgolj fotografirati, zatem pa so ga izpustili v njegovo domače okolje. Moore je fotografijo nato pokazal svojemu vnuku, o njegovem odzivu pa povedal: "Moj 3-letni vnuk obožuje morske pse, zato vedno fotografiram vsakega, ki ga ujamem. Bil je navdušen."
Morskega psa so ribiči ujeli že 19. aprila, Moore pa je svoj organizaciji National Oceanic and Atmospheric Administration ulov prijavil šele pred nekaj dnevi. Na podlagi fotografij so raziskovalci ugotovili, da gre najverjetneje za samico, dolgo približno 5,5 metra.
Poznavalec morskih psov pri NOAA John Carlson je povedal: "To je bila odlična novica. Gre za šele drugi tovrstni ulovljeni primerek v Mehiškem zalivu. Vrsta je bila večkrat opažena le v japonskih in indijskih vodah ter na jugu Afrike. O tej vrsti vemo zelo malo. Niti tega ne vemo, kakšno dolžino doseže v starosti in koliko let živi." Vedo le, da je rdečkasta barva kože morskega psa v globini videti črna, zaradi česar je žival skorajda nevidna - tako za plen kot za plenilce. Raziskovalci tudi verjamejo, da je gobec morskega psa 'opremljen' s senzorji, ki mu pomagajo iskati plen, ko v globinah ne vidi in ne sliši ničesar. Kot najbolj grozljiv del morskega psa je verjetno videti njegova čeljust, a strokovnjaki pravijo, da ta vrsta morskega psa ni nevarna za ljudi.
Komentarji (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV