Dominvrt.si
image (28)

Kdo bo letos osvojil prestižno nagrado?

S.C.
19. 02. 2015 08.27
2

Fundacija MIES je pred dnevi v ožji izbor izmed 420 nominiranih izbrala 40 projektov, ki se potegujejo za nagrado European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe 2015. Med nominiranimi je bilo tudi osem slovenskih projektov, ki pa žal niso bili izbrani med najboljših 40.

Evropska komisija in Fundacija MIES sta decembra lani objavili seznam 420 nominiranih projektov, ki so se potegovali za prestižno nagrado Evropske unije za sodobno arhitekturo Mies van der Rohe 2015. Nagrada znaša 20.000 evrov, podeljuje pa se arhitektom na začetku kariere. Med nominiranimi je bilo tudi osem slovenskih projektov, ki pa se žal niso uspeli uvrstiti v naslednji krog. Pred dnevi so jih namreč izbrali 40, ki so predstavljeni na razstavi v barcelonski šoli za arhitekturo (ETSAB), kjer bodo na ogled do 19. marca. Konec februarja bo znanih pet finalistov, nagrado pa bodo podelili 8. maja, 2015 v paviljonu Mies van der Rohe v Barceloni, potem ko bo vseh pet najboljših predstavilo svoja dela.

Med vsemi nominiranimi je bilo 27 % stanovanjskih, 24 % kulturnih, 11 % izobraževalni ter 5 % poslovnih objektov, ostalih 33 % projektov pa je bilo povezanih s športnimi dejavnostmi, komercialo ter urbanizmom. Med izbranimi 40 projekti je 16 kulturnih, 4 so izobraževalni, 3 objekti mešane rabe, 3 verski, 3 urbani, 2 poslovna, 2 hotela, 2 večstanovanjski stavbi, žalni, krajinsko-arhitekturni, socialen objekt, športni objekt in enodružinska hiša, največ projektov pa je iz Kopenhagna, Berlina in Rotterdama.

Sicer pa se nagrada Mies van der Rohe podeljuje od leta 1987 in je plod dogovora med Evropsko komisijo ter skupščino mesta Barcelone. Gre za najvišje priznanje evropski arhitekturi in se podeljuje vsaki dve leti za projekte, ki so bili zgrajeni v tem časovnem obdobju. Del priznanja je tudi denarna nagrada, osnovni cilj same nagrade pa je, da se prepozna in pohvali nedavne, odlične primere arhitekturnega ustvarjanja del. Sodobna arhitektura je namreč družbeno in kulturno zakoreninjena v evropskih mestih in je pomembna tudi za vsakdanje življenje ljudi. Letošnja novost je tudi podelitev priznanja mladim talentom (The Young Talent Architecture Prize – YTAP), zanj pa se potegujejo študentje iz 40 evropskih univerz.

Kot rečeno se letos noben izmed slovenskih projektov ni uspel uvrstiti v ožji izbor, kljub temu pa vam predstavljamo vseh osem, ki so bili nominirani:

Center za kontrolo zračenega prometa Ljubljana ATCC (SADAR+VUGA, Bostjan Vuga, Jurij Sadar)

Kompaktna kraška hiša (DEKLEVA GREGORČIČ ARHITEKTI: Tina Gregoric, Aljoša Dekleva
dokončano: marca 2014, Vrhovlje, Slovenija; Dekleva Gregorič arhitekti

Prenova obrežja reke Ljubljanica (ATELIER ARHITEKTI, ARHITEKTURA d.o.o., ATELJE VOZLIČ, BB ARHITEKTI, Boris Podrecca, DANS ARHITEKTI, MESTNI ARHITEKT Janez Koželj, URBI)

Skakalnice Planica (STUDIO AKKA: Ana Kucan, Luka Javornik)

Kongresno kulturno središče Dominikanski samostan Ptuj (ENOTA: Dean Lah, Milan Tomac)

Vrtec Polzela z medgeneracijskim centrom (Modular arhitekti, Mojca Gregorski, Matic Lasic)

Situla mixed use highrise complex (BEVK PEROVIČ ARHITEKTI: Matija Bevk, Vasa Perovic, Andrej Ukmar)

Rafting Bridge (ARHITEKTURA DOO: Peter Gabrijelčič)

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Sorodni članki

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854