Italijansko podjetje Makr Shakr je v sodelovanju s torinskim arhitekturnim studiem CRA (Carlo Ratti Associati) pred kratkim na trg poslalo robotski mešalec koktejlov. Poimenovali so ga Nino in predstavlja nadgrajeno različico bionskega bara, ki je od predstavitve na milanskem tednu dizajna leta 2013 že integriran v restavracijah številnih potniških ladij in tudi znotraj nekaterih hotelskih verig.
Torinsko podjetje slovi po tehnoloških inovacijah, ki že lajšajo ali pa še bodo našo prihodnost. Domiselne ideje Carla Rattija in njegove ekipe segajo tudi na področja infrastrukture in podjetništva, a za zdaj ostanimo pri gostinstvu.
Barman Nino je oblikovan kot digitalni sistem, ki ga upravljata dve robotizirani roki. Prva je osredotočena na mešanje koktejlov, druga pa je namenjena natančnemu prelivanju in serviranju pijač. Videz Nina sicer spominja na industrijske robote, ki so človeško roko za zdaj zamenjali predvsem v proizvodnji, a ima eno razliko. Njegovo gibanje je sinhronizirano z določenimi plesnimi gibi znanega italijanskega koreografa Marca Pelleja. Kreativna ekipa je posnela plesavčeve geste in jih nato integrirala v program robota, da bi ga tako čim bolj približala uporabniku. Z videzom namreč namenoma niso sledil človeški roki, zato so to naredili z mehkobo plesnega giba.
Na neki način je Nino pravi eksperiment. Uporabniku omogoča, da sam oblikuje najbolj okusno kreacijo zase, medtem ko digitalno krmiljeni stroji kupčeve ideje pretvarjajo v resničnost. Je robot, ki raziskuje dinamiko med kreativnostjo potrošnika in njegovo poznejšo uporabniško izkušnjo. Deluje torej po principu: oblikuj/izberi–naredi–uživaj. Gre za to, da si uporabnik lahko ustvari nekaj popolnoma svojevrstnega, nato z zanimanjem spremlja pripravo, ki se hitro in natančno odvije pred njegovimi očmi, jo nadzira in na koncu uživa ob srkanju izbranega koktejla.
Možnosti pri pripravi koktejlov je neskončno. Nino ima namreč v shrambi, ki je nad točilnim pultom, 170 steklenic z različnimi žganimi pijačami, v eni uri pa lahko postreže kar 120 različnih koktejlov. Sistem izbire in naročanja je prilagojen sodobnemu uporabniku, saj ta naročilo lahko odda kar prek mobilne aplikacije, kjer si ali izbere mešanico po receptu najboljših svetovnih barmanov ali si pijačo prilagodi po svojem okusu. Medtem lahko pripravo pijače na spletni aplikaciji tudi nadzoruje, po okušanju pa jo komentira ali oceni in svoj recept deli s prijatelji.
Čeprav Ninu mogoče manjka kakšna odlika, ki jo premorejo le najizkušenejši barmani, lahko zelo natančno nameša sestavine, pripravi pijačo in jo elegantno postreže gostu v le nekaj sekundah. Ne pri naročanj ne pri postrežbi ne gre za osebni stik med ponudnikom in stranko, zato je izkušnja še toliko bolj svojevrstna. Predstavljajte si, da vam ni treba stati v vrsti in nestrpno mahati natakarju, da vas postreže.
Avtor te napredne pogruntavščine sicer pravi, da njegov namen ni izpodriniti človeških barmanov, uporabnikom hoče le približati tehnologijo in jih naučiti sodelovanja s stroji, ki so ali pa še bodo, hočeš nočeš, tudi del našega vsakdana. Do takrat si kakšen osvežilen napitek lahko pripravite kar sami, ideje pa najdete tukaj in tukaj.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV