Zaradi vremena so rastline zavrte v rasti – treba jih je spodbuditi
Nizke temperature so ustavile rast mnogih vrtnin: cvetača ni naredila rože, zelje ima majhno glavo, čebulnice ne debelijo čebule in strokov. Tudi plodovke, s katerimi smo pohiteli po ledenih možeh, se stiskajo in le počasi rastejo…
Rastline moramo spodbuditi k rasti. Najbolj učinkoviti bomo z zalivanjem s tekočim organskim gnojilom Bio Plantella Vita, ki vsebuje biostimulante: aminokisline, vitamine in huminske kisline. Ti omogočajo izjemno hitro regeneracijo, aktivirajo in okrepijo imunski sistem rastlin in pospešijo njegov odziv na napad bolezni, škodljivca ali vremenske ujme (toča, sodra, veter,…). Pomembno je rastline dognojevati redno, tedensko. Več o tem strokovnjaki kluba Gaia v članku: Kako do okusnega in obilnega pridelka.
Zaščita proti boleznim
V vlažnem in toplem okolju se bolezni zelo hitro širijo in uničujejo vrtnine. Obstaja veliko število glivičnih bolezni, od katerih nekatere napadajo specifične vrtnine, medtem ko druge ne izbirajo. Osnova tega boja je vedno kolobar. Z njim zmanjšamo vpliv bolezni in tudi škodljivcev. Naslednje v vrsti je zaščita pred padavinami, saj vsaka streha, nadstrešek ali celo rastlinjak omejijo vpliv vlage, kar zmanjša možnost pojava bolezni.
Zelo pomembna je krepitev vrtnin z rednim škropljenjem z naravnimi sredstvi, ki vsebujejo njivsko preslico, sojin lecitin ali hitin. Sredstva odebelijo celično steno rastlin in preprečijo vdor bolezni.
Tako je zelo pomembno, da rastline škropimo enkrat na teden in obvezno po vsakem dežju z naravnim sredstvom Bio Plantella Natur, ki vsebuje njivsko preslico.
Z okrepitvijo celične stene preprečimo vdor bolezni. Po domače razloženo - glivične bolezni pridejo v notranjost rastline tako, da vrtajo skozi celično steno. Če imajo sveder dovolj dolg in je celična stena tanka, rastlino okužijo. Če pa celično steno primerno odebelimo, je pa sveder prekratek in rastlina ostane zdrava.
Veliko težavo predstavljajo mehanske poškodbe na rastlinah, saj so rane vstopna točka za bolezni. Rane povzročijo tudi žuželke, ki obgrizejo ali sesajo rastlinske organe. Poškodbe nastanejo po toči ali sodri. Povzročimo jih tudi z nepravilnim trganjem ali rezjo plodov. Več o tem v strokobvnem nasvetu Kluba Gaia: Bolezni buč in kumar.
Škodljivcev je veliko
S toplim vremenom so se razmnožili tudi škodljivci. Na vseh rastlinah v vrtu na mladih poganjkih opazimo uši. Te sesajo rastlinske sokove in izločajo medeno roso. Na to se naselijo glivice sajavosti. Poleg tega so hitro prisotne mravlje, ki se hranijo z medeno roso in uši branijo pred predatorji. Veliko nevarnost predstavljajo krilate oblike uši, ki preletijo le nekaj metrov, a lahko prenašajo bakterijske in virusne okužbe z rastline na rastlino.
Opazimo tudi objedene in pogrižene liste rastlin, s katerimi so se hranile gosenice. Te se v vročem delu dneva skrijejo in jih težko opazimo, zato jih poiščemo zgodaj zjutraj ali zvečer.
Uničimo jih s škropljenjem z naravnim sredstvom Bio Platnella Flora kenyatox verde plus, ki vsebuje piretrin iz rastline bolhač.
Ključno je pravočasno prepoznati in odpraviti težave z rastlinami
Težave v svojem vrtu boste najlažje prepoznali s pomočjo BREZPLAČNE SOS diagnostik aplikacije. Strukturiran je tako, da nas v nekaj korakih pripelje do pravilne diagnoze in ustrezne ekološke rešitve, s katero najbolje zavarovali svojo zelenjavo, sadno drevje ali okrasne rastline.
Naročnik oglasa je Unichem, d. o. o.