Dominvrt.si
Kenguru

Avstralskim znanstvenikom uspelo 'ustvariti' mladička kenguruja

L.M.
07. 04. 2025 05.00
0

Avstralskim znanstvenikom je uspel preboj na področju umetne oploditve pri živalih, saj so prvič v zgodovini na ta način ustvarili novo življenje kenguruja. Čeprav ti na srečo še niso na seznamu ogroženih, pa jim grozijo številne nevarnosti, zaradi katerih postajajo vedno bolj ranljiva skupina. Ugotovitve pa bi lahko pomagale tudi pri reševanju nekaterih drugih ogroženih živalskih vrst.

Znanstveniki so ustvarili prvi zarodek kenguruja na svetu z umetno oploditvijo. To je vzbudilo upanje za ohranitev vrečarjev, poroča CNN. Podvig, ki so ga pozdravili kot 'prelomen dosežek', bi lahko nekega dne pomagal rešiti tudi druge vrste živali, ki so v izumiranju. 

Avstralija ima najvišjo stopnjo izumiranja živali na svetu

Koala je ena izmed ogroženih vrst, ki jo najdemo samo v avstraliji.
Koala je ena izmed ogroženih vrst, ki jo najdemo samo v avstraliji. FOTO: Adobe Stock

Raziskava bi lahko imela ključno vlogo v prizadevanjih za ohranjanje nekaterih živalskih vrst. Avstralija je namreč znana po številnih endemičnih živalih kot so koala, emu, vombat, avstralski kakadu ter druge. Trenutna statistika pa kaže, da ima ta celina eno najhujših evidenc o izumrtju na svetu.

Odkar so se na Avstralijo naselili Evropejci, je ta celina izgubila že najmanj 33 vrst sesalcev, kar je najvišja stopnja izumrtih živali v primerjavi z drugimi celinami na Zemlji v novejši zgodovini. 

Po poročilu neprofitne avstralske fundacije za varstvo narave iz leta 2023 je več kot 2200 vrst in ekosistemov Avstraliji razvrščenih kot ogroženih ter tik pred izumrtjem.

Medtem ko vzhodni sivi kenguruji, uporabljeni v tem 'poskusu', sicer niso ogroženi, za številne avstralske vrste vrečarjev, vključno s koalami in tasmanskimi vragi, tega žal ne moremo več trditi. 

Novo življenje kenguruja je bilo ustvarjeno s postopkom 'in vitro' ali IVF.

Znanstveniki z Univerze v Queenslandu so najprej spremljali razvoj kengurujevih jajčec in sperme, ter nato posamezno spermo vbrizgali neposredno v zrelo jajčece, z uporabo tehnike, znane kot 'intracitoplazmatsko vbrizgavanje sperme'. 

Ne samo kenguruje, avstralija si prizadeva rešiti tudi druge živalske vrste.

Mladiček kenguruja z mamo
Mladiček kenguruja z mamo FOTO: Shutterstock

Andres Gambini, ki je vodil postopek, je dejal, da bi to tehniko lahko uporabili tudi pri drugih živalih, ki jim grozi izumrtje.

"Naš cilj je podpreti ohranitev ogroženih vrečarskih vrst, kot so koale, tasmanski vragi, severni dlakavi vombati in oposumi ...je dejal, pri čemer je poudaril, da imajo v mislih predvsem sesalce, ki svoje mladiče nosijo v vrečah in jih ne najdemo nikjer drugje kot v Avstraliji.  

"Dostop do tkiv vrečarjev je težaven, saj so manj raziskani kot nekatere domače živali, čeprav so ikonični in sestavni del avstralske biotske raznovrstnosti," je še razložil.

Leta 2022 je avstralska vlada objavila 10-letni načrt za preprečitev nadaljnjih izumrtij, ki vključuje prizadevanja za ohranitev več kot 30 % kopenske mase in zaščito 110 prednostnih vrst po vsej celini. 

Povzeto po: cnn.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860