"Tudi v Sloveniji opažamo, da se število prezimujočih štorkelj povečuje. Letos smo zabeležili že pet prezimujočih osebkov, in sicer v Račah, Stražgonjci, Sestržah, Ivančni Gorici in Slovenj Gradcu," so zapisali ter dodali, da bele štorklje nimajo težav z nizkimi temperaturami, svojo prehrano pa pozimi nekoliko prilagodijo in se pogosteje prehranjujejo z majhnimi sesalci, raki in ribami, tako kot denimo sive čaplje.
"V povprečnih zimah brez obilnih in dolgotrajnih snežnih padavin, ki so posledica globalnih podnebnih sprememb, najdejo dovolj hrane za preživetje. Verjetnost preživetja v Evropi je celo večja kot med selitvijo, ki je energetsko zelo potratna in med katero so štorklje izpostavljene številnim nevarnostim."
Ker nekatere nevarnosti obstajajo tudi pri nas, pa ljudi pozivajo, naj prezimujoče bele štorklje spremljajo, in če opazijo, da je štorklja obnemogla ali poškodovana, pokličejo DOPPS Ornitofon na tel. št. 031 439 051.
Če opazite prezimujočo belo štorkljo, sporočite lokacijo, obdobje prisotnosti na območju in območje prehranjevanja na ursa.gajsek@dopps.si.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV