Dominvrt.si
Debelost pri mačkah lahko privede do resnih zdravstvenih težav.

Mnogi se sploh ne zavedajo negativnih posledic

S.C.
18. 01. 2021 08.08
11

Debelost pri mačkah pravzaprav niti ni tako redek pojav, kot bi marsikdo pomislil, krivi pa so predvsem lastniki. Mnogim se zdijo okrogle mačke celo bolj prikupne, kar je zaskrbljujoče. V nadaljevanju preverite, kaj vse je krivo za kopičenje maščobnih oblog pri mačkah in kako lahko ukrepate.

Mnogi se ob pogledu na debelega psa zgražajo, če pa vidijo debelo mačko, se celo raznežijo. Od kod ta dvojna merila? Dejstvo je, da debelost tako pri ljudeh kot tudi pri vseh živalih ni zaželena in lahko resno ogroža zdravje. Zakrbljujoč je podatek, da se v Združenih državah Amerike več kot polovica mačk spopada z odvečno težo. Organizacija APOP (Association for Pet Obesity Prevention) se že nekaj let trudi javnost ozaveščati o problemu debelosti pri psih in mačkah, saj gre za težavo, za katero so v največji meri odgovorni lastniki in jo je torej mogoče zmanjšati. Tudi pri nas ni veliko bolje. Sploh tiste mačke, ki bivajo v stanovanju in se rade crkljajo, mnogi lastniki prekomerno hranijo, saj naj bi bile bolj 'mehke' in zato prikupnejše, spet drugi svojim ljubljenčkom ponujajo neustrezno hrano, ki je ravno tako lahko krivec za nakopičene maščobne obloge. Treba se je zavedati, da tudi mačji organizem za optimalno delovanje potrebuje točno določene vitamine, minerale in druga hranila, prilagojena seveda vrsti in načinu življenja.
Odrasla mačja samica bi morala tehtati največ 3,5-5,5 kilogramov, razen nekatere pasemske mačke, ki imajo zaradi velikosti lahko kakšen kilogram več. Odrasel mačji samec bi moral tehtati največ 4,5-6 kilogramov, samci večjih pasem pa lahko tehtajo tudi do 9 kilogramov.

 

Večina ljudi sploh ne ve, s čim naj bi mačko hranili. Kupijo pač namensko hrano za mačke, ki je na voljo, ne da bi se pozanimali, kaj pravzaprav vsebuje in kako bi jo morali odmerjati. Spet drugi mački ponudijo mesne izdelke ter druga živila, ki jih uživajo tudi sami, tretji svoje ljubljenke spustijo ven, da si ulovijo kakšno miš. No, slednje pravzaprav sploh ni tako neodgovorno, kot bi kdo pomislil. 

Pri prehrani torej kombinirajte suho in mokro hrano, pri čemer bodite pozorni, da v njej prevladujejo beljakovine.
Pri prehrani torej kombinirajte suho in mokro hrano, pri čemer bodite pozorni, da v njej prevladujejo beljakovine. FOTO: Thinkstock

Kakšna hrana je primerna za mačke?

Za razliko od večine drugih sesalcev so mačke pravi mesojedi, zato je treba izbrati hrano, ki vsebuje dovolj beljakovin živalskega izvora. V njih so določene aminokisline, ki so v mačjem telesu nujno potrebne za rast in obnavljanje telesnih tkiv. Primerna mačja hrana mora tako vsebovati najmanj 25 do 30 odstotkov beljakovin živalskega izvora.

Briketi so primerni za hranjenje predvsem zato, ker mačkam pomagajo čistiti zobe in se ne pokvarijo tako hitro kot odprta mokra hrana. Strokovnjaki pa opozarjajo, da se lahko v tem primeru zgodi, da mačka zaužije premalo vode. Nekatere študije pravijo, da so lahko posledica tega ledvični kamni pri mačkah, zato jih (posebej poleti) hranimo tudi z mokro hrano. Vsekakor je treba skrbeti, da ima mačka vedno na voljo svežo in čisto vodo. 
Pri briketih so ponavadi sestavine na deklaraciji napisane po padajočem vrstnem redu, zato izberite tiste, pri katerih je med naštetimi sestavinami na prvem mestu meso (piščančje meso, jagnjetina, ribe ...), nikar pa ne kupujte briketov neznanega izvora. Ravno tako se izogibate hrani, ki vsebuje velik odstotek ogljikovih hidratov. V industrijsko pripravljeni mačji hrani je kakovost ogljikovih hidratov velikokrat slaba, saj gre v večini za koruzo, pšenico in ostale žitarice z visokim glikemičnim indeksom, zato negativno vplivajo na raven sladkorja v krvi, kar v nekaterih primerih privede do diabetesa. Poleg tega se višek ogljikovih hidratov nalaga v maščobo in kilogrami se kopičijo.

Pri prehrani torej kombinirajte suho in mokro hrano, pri čemer bodite pozorni, da v njej prevladujejo beljakovine, lahko pa mački tudi sami pripravljate obroke, kar pa seveda zahteva nekoliko več premišljenosti in časa.

Odmerjanje obrokov

Odrasli mački zadostujeta dva večja obroka dnevno, medtem ko določene pasme zaradi večje aktivnosti potrebujejo več obrokov. V tem primeru jim je treba nastaviti posodico s suho hrano, ki je vedno na voljo, vendar pri tem pazite, da se mačka ne bo zredila; v tem primeru ji posodico umaknite. Breje mačke in mačke, ki dojijo, potrebujejo več obrokov dnevno, to je tri do pet manjših obrokov na dan.

Mačji mladič potrebuje dnevno tudi štirikrat toliko energije na enoto teže kot odrasla mačka. Ponudite mu več obrokov dnevno (pet do šest na dan), saj v redkejših obrokih zaradi majhnosti želodčka ne more zaužiti dovolj hrane.

Pogoste napake pri hranjenju mačk

 

Veliko lastnikov mačk svojim ljubljenkam ponuja kravje mleko, kar je za njih lahko škodljivo. Večina mačk namreč ne more prebaviti mlečnega sladkorja, ki ga to vsebuje, kar jim povzroča drisko. Če ga vseeno želite vaši kosmatinki ponuditi, v trgovini za male živali poiščite posebno mleko za mačke.

Strokovnjaki opozarjajo, da mora biti hrana za mačke kuhana. Za njih je lahko škodljivo, če jim ponudite surovo ribo, saj ta vsebuje encim, ki uničuje vitamin B1, katerega pomanjkanje lahko povzroči hude spremembe na živčevju. Prav tako je treba skuhati meso in drobovino, kar jim ponudimo le občasno.

Posebno pozorni bodite, če jim ponudite jetra, saj ta vsebujejo veliko vitamina A, ki lahko pri mački povzroči hipervitaminozo. Ne ponujajte jim niti surovih jajc, saj te vsebujejo snov avidin, ki spremeni vitamin biotin na način, da ga mačka ne more izkoristiti. To vodi do pojava suhe kože, ki se lušči, dlaka pa izgubi lesk.

Mačkam ne ponujajte niti pasje hrane, saj vsebuje premalo beljakovin, niti začinjene človeške hrane ali perutninskih kosti.
 


 

Navečkrat so prekomerno težke tiste mačke, ki bivajo zgolj v stanovanju in se posledično premalo gibajo.
Navečkrat so prekomerno težke tiste mačke, ki bivajo zgolj v stanovanju in se posledično premalo gibajo. FOTO: Thinkstock

Kakšne so posledice debelosti pri mačkah?

Tako kot pri človeku je tudi pri mački posledic debelosti več. Mačka je v prvi vrsti manj okretna, ima manj energije in ne zmore večjih fizičnih naporov, težje tudi skrbi za higieno, zaradi česar njena dlaka izgubi lesk, postane suha in zlepljena. Večja težava so zdravstvene nevšečnosti, ki spremljajo debelost. Odvečna teža zelo obremenjuje sklepe, pa tudi hrbtenico, debela mačka je tudi bolj nagnjena k diebetesu, rakavim obolenjem, ledvičnim obolenjem, respiratornim obolenjem ter k boleznim srca in ožilja, kar lahko privede do odpovedi srca ali celo smrti. Pogosteje kot vitalne imajo debele mačke oslabljen imunski sistem in so tako bolj nagnjene k infekcijam. Konec koncev pa imajo tudi krajšo življenjsko dobo.

Kako ukrepati?

Ker je največji krivec za debelost pri mačkah, kot rečeno, neustrezna prehrana v prevelikih količinah, je v prvi vrsti spremembe treba uvesti v jedilnik. Sem sodi zmanjšanje ogljikovih hidratov na minimum, nadomestite jih z beljakovinami in maščobami, ki jih mačka zares potrebuje. Najboljša izbira je konzervirana hrana s koščki mesa ali ribami. Sicer pa vam bo strokovnjak v specializirani trgovini znal najbolje svetovati, katera hrana bi bila najprimernejša.

Poleg prehrane je izjemnega pomena tudi gibanje. Če imate ves čas mačko v stanovanju in je navajena le poležavati, jo je seveda težko prisiliti v igro, sploh če je pretežka in okorna. Je pa zaželeno, da jo skušate čim bolj motivirati. Ker svojo ljubljenko najbolje poznate, boste verjetno sami ugotovili, kaj pomaga. Lahko jo na primer hranite skozi igro.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698