Zakaj listi spremenijo barvo?
Ker so jeseni dnevi krajši, se začnejo drevesa pripravljati na zimo. To pomeni, da zmanjšujejo količino klorofila v listih, ti pa posledično spreminjajo barvo. Tako se pojavijo rumeni, oranžni in rdeči odtenki. In bolj rdeči ko so listi, več sladkorja vsebujejo. Zimzelena drevesa ne spreminjajo barve, ker so njihove iglice prekrite z voskom, ki ščiti pred mrazom.
Ljudje, rojeni v tem letnem času, živijo dlje
Številne študije so pokazale in dokazale, da ljudje, rojeni jeseni, živijo dlje kot tisti, ki so se rodili v drugih letnih časih. Večina stoletnikov se je namreč rodila septembra, oktobra in novembra.
24. september
Splošno znano je, da se jesen vsako leto začne 22. ali 23. septembra, vendar ni vedno tako, še posebej, če upoštevamo gregorijanski koledar in Zemljino orbito. Zato se jesen včasih začne 24. septembra. Nazadnje se je to zgodilo leta 1931, naslednjič pa se bo leta 2303.
Pomembna legenda
Po grški mitologiji je jesen prišla, ko je Had, bog podzemlja, ugrabil Perzefono in se z njo poročil. Pobesnela Demetra, boginja plodnosti in žetve ter Perzefonina mama, je uničila vse pridelke, pomirila pa se je šele, ko se njena hči vrnila. Takrat se je začela pomlad.
Povečanje telesne mase
Za to niso odgovorne samo okusne pite iz jabolk in buč, ampak tudi pomanjkanje vitamina D. Izkazalo se je namreč, da pomanjkanje tega vitamina otežuje razgradnjo maščob, zato se jih več shranjuje v telesu.
Skrivanje pred duhovi
Ne pozabimo na priljubljen jesenski običaj, noč čarovnic. Izvorna tradicija, povezana z njo, izvira iz keltskih časov, saj so Kelti verjeli, da jih bo maskiranje v nekoga drugega zaščitilo pred duhovi.
Veverice postajajo vse pametnejše
Ko veverice jeseni shranjujejo in skrivajo hrano, se del njihovih možganov, odgovoren za spomin in čustva, poveča za 15 odstotkov. Zato se pozneje spomnijo, kje so skrile svoje oreške.
Ponekod jesen nikoli ne pride
Prihod jeseni občuti večina ljudi, ne pa tudi tisti, ki živijo v tropih, na primer na Karibih. Tam so temperature vedno višje, zato ni klasičnih jesenskih vremenskih pojavov.
Odpadli listi prinašajo srečo
Vraževerni verjamejo, da bo imel tisti, ki ujame suhe liste v trenutku, ko padejo z drevesa, v letu enako število srečnih mesecev.
Ljubezen cveti
Pozno jeseni in v začetku zime ljudje pogosteje vstopajo v ljubezenske odnose – v veliki meri zaradi povišane ravni testosterona in podzavestnega motiva, da bi se z nekom povezali, preden nastopi delna izolacija zaradi ohlajanja in slabšega vremena.
Vir: Dnevna doza lepog
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV